İl Genel Meclis Toplantısı Tamamlandı

Malatya İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarını tamamlarken, toplantının son gününde, kadın sorunlarının anket yapılarak ortaya çıkarılması konusundaki rapor ele alındı.

İl Genel Meclis Toplantısı Tamamlandı Malatya Haber

İl Özel İdaresi Salonu’nda Naci Şavata başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi, gündemindeki maddeleri görüştü.

Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonunda görüşülüp rapora bağlanan, son yıllarda kadın hakları ve eşitliği açısından çıkan bir dizi kanun ve yönetmelikler ile ilgili rapor okunup karara bağlandı.
İl Genel Meclisinde AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Doğan’ın Meclis Divanına sunduğu 08.03.2013 tarihli önergede, "Son yıllarda Kadın Hakları ve eşitliği açısından çıkan bir dizi kanun ve yönetmeliklerden kadınların haberleri ne kadar var ve kazandıkları haklarını biliyorlar mı? Eskiye nazaran olumlu bir değişiklik hissediyor ve yaşıyorlar mı? “ diye sormuştu.
İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu ise önerge üzerinde yaptığı araştırmayı şöyle raporlaştırdı:

“Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu olarak yapılan araştırma sonucunda ise şunlar belirtildi: “Son yıllarda Kadın Hakları ve Eşitliği açısından çıkan bir dizi kanun ve yönetmeliklerden kadınların ne kadar haberlerinin olduğu ve şiddete maruz kalmalarının nedenleri konusunda gönüllü kadınların anket çalışmaları bitirilememiştir. Nisan ayında, anket çalışmaları neticelenip komisyonumuza teslim edilecektir. Komisyonumuz ise tekrar anket çalışmalarını değerlendirerek İl Genel Meclisine sunacaktır.”

Konuyla ilgili olarak görüşlerini dile getiren CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Mengüç, televizyonlarda kamu spotu şeklinde yapılan yayınlara, kadın hakları konusunun da eklenmesi için tavsiye kararı alınmasını önerdi.

AK Partili üye Hasan Gögüs de, “Kadın öldürüldükten sonra adli tedbir alınır. Esas olan, öldürülmeden önce ise eğitim tedbirleri alınmalı. Her şeyin başı eğitimdir. Yoksa kanun çıkarmak çok da önemli değildir” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Doğan ise, “Kadın hakları derken, aslında ayrım yapmadan insan hakları konusunda çalışmalar yapılmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.
İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata da, Malatya’nın da içerisinde yer aldığı 16 il’in Kadın Dostu Kent olduğunu hatırlatarak, Kadın Dostu Kent kapsamında bazı faaliyetler yapıldığını dile getirdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 219
Bu Ay : 4017
Toplam : 4017

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom