Ağbaba, Sorunlarını TBMM'ye Taşıdı

Veli Ağbaba, Şeker Fabrikası’nda geçici işçilerinin yaşadıkları sorunlar ile Karayollarında çalışırken taşeron firmaya devredilen işçilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Ağbaba, Sorunlarını TBMM'ye Taşıdı Malatya Haber

Ağbaba TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarında çalışan geçici işçilerin özlük haklarıyla ilgili sorunu gündeme getirerek , “Türkiye’de ve Malatya’da "şeker fabrikaları" diye bir meselemiz var. Şeker fabrikaları yıllardan beri zarar ediyor. Çünkü, Hükümet bunların zarar etmesini istiyor. Özelleştirme kapsamına almak için fabrikalar zarar etsin diye uğraşıyor.

Geçtiğimiz yıl, Cumhuriyet Halk Partisi, şeker fabrikasında "özelleştirme" adı altında yapılan yolsuzluğu çok büyük uğraşlarımızla ortaya çıkardık ve bunu Meclis gündemine getirdik ve sağ olsunlar, iktidar partisindeki arkadaşlar özelleştirmeyi ertelediler" dedi.

Hala özelleştirme kapsamından şeker fabrikalarının çıkartılmadığını ifade eden Ağbaba, "Biz şeker fabrikalarının mutlaka özelleştirme kapsamından çıkarılmasını istiyoruz. Çünkü özelleştirme kapsamında olduğu için, 2004'ten bu yana şeker fabrikalarına bir çivi çakılabilmiş değil. Bu nedenle zarar ediyor şeker fabrikaları” dedi.

Karayollarında çalışan işçilerin de taşerona devredildiğini belirten Ağbaba “Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nde bir ihaleyi anlatacağım size. 8. Bölge Müdürlüğü Elâzığ Merkez Şube Adıyaman, Bingöl, Malatya, Arapgir, Tunceli 1 Nisan itibarıyla AKP'nin özelleştirme adı altında peşkeş uygulamaları sonucunda sözde ihale edilerek 40.3 milyon TL'ye müşavir firmaya devredilmiş. Karayolları uhdesinde taşeron olarak çalışan işçiler de ortada yargı kararı olmasına rağmen, bu ihale kapsamında Karayolları'nın hizmetleri gibi ihaleyi alan firmaya devredilmiş. Karayolları'nda taşeron olarak çalışan işçiler ihaleyi alan firmaya devredilmiş. Bu ne zaman olmuş? 2013 yılının 1 Nisanında olmuş. Bu örneği en son biz Afrika'da köle pazarında satılan Afrikalı insanlardan biliyoruz. Hala, 2013 yılında insanları satmak, en azından, en hafif deyimiyle ayıptır, günahtır arkadaşlar. Böyle bir rezillik olabilir mi?”ifadelerini kullandı.

"İşçiler bağırıyor, sendika bağırıyor, Elâzığ'daki sendika bas bas bağırıyor diyen Ağbaba, “ Bu ihaleden farklı kokular geliyor. Buranın maliyeti 19 milyon TL, Karayolları bu ihaleyi 41 milyon TL'ye veriyor arkadaşlar, 41 milyon TL'ye. Bu fark kimin cebine gidiyor bilemiyorum. Üstelik ihaleyi alan firmanın yol ve yapım işlerinde kullanacağı bütün malzemeyi de, devlet veriyor. Devletin kullanmış olduğu araç gereçler, greyderi, makinesi, aracı gereci ise, maalesef, değerli arkadaşlar Karayolları'nın parklarında çürümeye terk ediliyor. Karayolları'ndaki bu özelleştirme başlı başına bir facia. Buradaki taşeron sistemi tam bir köle düzeni sistemi. Hastanelerde, Karayolları'nda, Tarım İşletmelerinde, her tarafta taşeron işçileri çalıştırılıyor. Bu düzen köle düzenidir. Köle düzenine destek verenleri de kınıyorum” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 146
Bu Ay : 1675
Toplam : 1675

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom