Bilge köyünde iftarlar: Hüzünlü

Mardin'e bağlı Bilge köyünde 4 ay önceki katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları iftarlarını buruk bir şekilde açıyor

Bilge köyünde iftarlar: Hüzünlü Bölge

Mardin'e bağlı Bilge köyünde geçtiğimiz yıl Ramazan ayında anne ve babaları ile birlikte sofraya oturan çocuklar, bu yıl oruçlarını onlarsız açmanın hüznünü yaşıyor. Önceki akşam ise yetim çocukların iftarlarına ortak olan misafirleri vardı. Köyü ziyaret eden Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı izci grubu, önce katliamda ölen 44 kişinin mezarına giderek dua etti. Ardından izciler ve 62 yetim çocuk, millî sporcu Nuri Patı tarafından kurulan spor kompleksinde aktivitelere katıldı. Akşam da hep birlikte iftar yapıldı.

Bilge köyünü ziyaret eden Mardin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı izci grubu, köyde çocuklarla birlikte iftar açtı. İzciler önce katliamda ölen 44 kişinin mezarına giderek dua etti. Ardından izciler ve 62 yetim çocuk, milli sporcu Nuri Patı tarafından köyde kurulan spor kompleksinde sosyal aktivitelere katıldı. Akşam ise iftarlarını birlikte yapan izciler ve yetim çocuklar, Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Fidan'ın yoğurduğu çiğköfteyi hep birlikte afiyetle yedi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar Muhtar Abdurrahman Çelebi'nin damında birbirleri ile sohbet eden izci ve köylü çocukların kaynaşması ise herkesi duygulandırdı.

Bu yıl buruk bir Ramazan geçirdiklerini belirten Muhtar Çelebi, katliamın ardından geride kalan çocuklar için köyde hem anne hem de baba olduklarını söyledi. Çelebi, "Ramazan ayı bizim için bu yıl buruk geçiyor. Geride kalan yetim çocuklarımızla bundan sonra hayatımızı sürdüreceğiz. İftar vakti geldiğinde de köyde damda kurduğumuz soframızda köylüler ve çocuklarımızla birlikte orucumuzu açıyoruz. Bugün izcilerimiz, çocuklarımızı ziyaret etti. Çocuklarımızın kaynaşması iyi oldu. Onlara anne ve babalarının acısını unutturmak için köy olarak seferber olduk." dedi.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Fidan ise izcilerle Bilge köyü çocuklarını iftarda buluşturduklarını söyledi. Fidan, "Her zaman bu tür etkinliklere iştirak etmek istiyoruz. İmkânlar dahilinde bundan sonra bu çocuklarımız ile bir araya geleceğiz." diye konuştu.

İzci grubu üyesi Veysi Esen, köydeki çocuklarla birlikte iftar açmanın kendisini hem sevindirdiğini hem de hüzünlendirdiğini kaydetti. Köydeki arkadaşlarının yaşadıklarına çok üzüldüğünü ifade eden Esen, "Hayatımda yaşadığım en güzel iftardı. Buradaki kardeşlerimizin gösterdiği yakınlık ve sevgi bizleri duygulandırdı. İnşallah bu tür acılar bir daha yaşanmaz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 638
Bu Ay : 7784
Toplam : 7784

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom