Öz, Yeşilyurt Ziraat Odasını Ziyaret Etti

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Nisan ayında Malatya’ya 3 bakanın geleceğini söyledi.

Öz, Yeşilyurt Ziraat Odasını Ziyaret Etti Malatya Haber

Malatya Yeşilyurt Ziraat Odası'nı ziyaret eden Öz, Malatya’nın Büyükşehir olması nedeniyle kaldırılan merkez Ziraat Odasından sonra koordinatör Ziraat Odası olarak belirlenen Yeşilyurt Ziraat Odası’na hayırlı olsun demek için geldiğini ifade etti. 11 Nisan’da açılacak Tarım Fuarı için Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, daha sonra Kalkınma Bakan Cevdet Yılmaz’ın ve son olarak da 27-29 Nisan’da maden sempozyumu için Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Malatya'ya geleceğini kaydetti.

Dondan zarar gören kayısı çiçeklerinin hasarlarının belirlenmesinden sonra çiftçi borçlarının ertelenmesinin gündeme gelebileceğini ifade eden Öz, bu konuda kesin bilgilerin Mayıs ayında netleşeceğini söyleyerek, “Tarım Müdürlüğü, ziraat odası başkanları ve Tarsim yetkilileriyle ilk günden beri istişare içindeyiz. Mayıs sonu ve Haziran başında gerçek hasar belli olacak. Şu anda ön tespitler yapılıyor. Don oranı açıklandıktan sonra dondan zarar gören üreticilerin gerek Ziraat Bankası ve gerekse Tarım Kredi kooperatiflerini olan borçlarının ertelenmesi için neler yapılabilir değerlendirmesini o zaman yapacağız” ifadelerini kullandı.

Öz, “AK Parti iktidarları olarak ürünü don kapsamına alınmasını biz sağladık. Kayısı’da çiçeği de don kapsamına aldık. Tarsim şimdiye kadar ilimizde 51 milyon TL don sigortası almış, 83 milyon TL. don hasarı ödemiş” dedi.

Kayısı konusunda gerek lisanslı depoculuk ve gerekse de Kuru Meyve Tanıtım Grubu içinde yer alan kayısı tanıtım grubu konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi aktaran milletvekili Öz, lisanslı depoculuk yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini vurguladı.
Öz, 5084 Sayılı Teşvik Yasası'nın uzatılmasıyla iligili olarak, "Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Teşvik Yasası, yani SGK işveren payının devlet tarafından karşılanması uygulaması, 1 Ocak 2013’den geçerli olmak üzere bugünlerde çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ise, Malatya’nın büyük şehir olmasından dolayı kapanan merkez ziraat odası sorumluluğunu da ilçe ziraat odası olarak aldıklarını ifade ederek, ilçe ekonomisi için önemli olan dalbastı kirazInı yaygınlaştırma çabalarının sürdüğünü kaydetti.
Öz'ün ziyaretine AK Parti İl Başkan Yardımcısı Eyüp Sağlam ve parti yöneticileri Mustafa Zeren, Nurettin Sert ve Arif Aksoğan, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Kavuk, AK Parti İlçe Başkanı Fikret Çolak, İl Genel Meclisi üyeleri Cercis Taşdemir ve Mehmet Şireci, Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ve ilçe parti yöneticileri katıldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 1052
Bu Ay : 7136
Toplam : 7136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom