Kursu Bitirenlere Sertifikaları Verildi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Malatya Merkez Müdürlüğü’nün düzenlediği kursa katılan 120 kişiye Girişimcilik Sertifikası verildi.

Kursu Bitirenlere Sertifikaları Verildi Malatya Haber

KOSGEB Malatya Merkez Müdürlüğü’nün Ramada Altın Kayısı Oteli’nde düzenlediği sertifika töreninde konuşan Vali Vasip Şahin, aslında Malatyalıların bu tür eğitimlere ihtiyaç duymayacak bir girişimci ruhuna sahip olduğuna atıfta bulunarak, “Bir süpürge ve bir çanta ile yola çıkıp, Türkiye’nin değil, dünyanın kendi sektöründe sayılı insanları arasına girmiş çok hemşerimiz var. Malatya’nın bu anlamda bir müktesebatı var ve tecrübesi var. Ama KOSGEB’in düzenlediği bu kurslar, bu müktesebatın üzerine bir şeyler daha ilave etme iddiasını taşıyor. Malatya bu yürüyüşe herkesten daha fazla ayak uyduruyor.

Türkiye 2013 vizyonunu, 2071 vizyonunu, hatta Malatya’da 2044 vizyonunu ayrıca bir basamak olarak ortaya koydu. Bu vizyona uygun birtakım faaliyet ve planlamalar içerisinde. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bugünden 3 kat daha fazla fırsatlar çıkacaktır. O on yıla hazırlıklı olmak ve ondan sonraki 10 yıla hazırlıklı olmak bugünden geçiyor, bugünden başlıyor. Bu anlamda sizler kendinize tırnak içinde rakip olabilecek insanlara fark atmış oluyorsunuz” dedi.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, eğitim alan girişimciler arasında çok önemli girişimcilerin ve işadamlarının çıkacağını ifade ederek, “Ülkesine, milletine, şehrine faydalı işadamlarını çıkmasını yürekten temenni ediyorum” diye konuştu.

KOSGEB Merkez Müdürü Murat Seki de “2011 yılından bugüne kadar Malatya’da yaklaşık olarak 2 bin girişimcimizi Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programlarından geçirerek, sertifika almalarını sağladık. Bu sertifika karşılığında yaklaşık olarak 200 girişimcimiz kendi işini kurarak, iş hayatını atılmış vaziyette. Biz bu girişimcilerimize KOSGEB’in 30 bin TL hibe desteğini ve 70 bin TL’lik faizsiz ve 2 yıl ödemesiz olmak üzere kredi imkanı ile bu desteği sağlıyoruz. Son 2 yıl içerisinde bu 200 girişimcimize 2 milyon 500 bin TL tutarında bir kaynak aktardık.

Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, “Bugüne kadar 2 bin kişiye girişimcilik eğitimi verildi. Burada yaklaşık 400 kişinin eğitimini de TSO olarak biz verdik. Artık sanayileşen bir dünyada, özelliklede Malatya’nın sanayileşmesinde bu girişimci kardeşlerimizin ciddi katkıları olacak. Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesinde KOSGEB ile birlikte AB hibesi ile İŞGEM Haziran ayı sonu itibariyle teslimini alacağız. Yaklaşık orada 40 tane işyerimiz olacak. Bu işyerlerini de ihtiyaç duyan girişimcilerimize vermiş olacağız. Bu Malatya için önemli bir proje. Yaklaşık maliyeti 8 milyon TL tutarında. Biz bir kuruş ödemeden TSO ve KOSGEB olarak beraber başladık ve şuanda son noktaya gelmiş durumdayız. Burası sanayinin fidanlığı olacak. İşte bu anlamda 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bu projeyi böyle bir düşünce ile yaptık” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri sertifika almaya hak kazananlara girişimcilik belgelerini ve sembolik 100 bin TL tutarındaki çeklerini verdiler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 500
Bu Ay : 7297
Toplam : 7297

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom