Doğanşehir'de Annelere Konferans

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi Müftülüğü tarafından Belediye Düğün Salonu’nda Anne Sağlığı ve çocuk Yetiştirilmesi konulu konferans verildi.

Doğanşehir'de Annelere Konferans Malatya İlçe

 Müftü Mehmet Kaya, sigaranın anne ve çocuk gelişimi üzerindeki zararlarını anlatarak özellikle hamile kadınların sigaradan uzak durmalarını önerdi

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi Müftülüğü tarafından Belediye Düğün Salonu’nda Anne Sağlığı ve çocuk Yetiştirilmesi konulu konferans veren Doğanşehir Müfütüsü Mehmet Kaya, “Bebeğin sağlığı anne karnında başlar. Bebek anne karnında beşinci aydan itibaren annesinin sesini algılamaya başlar.

Dolaysıyla Annenin Kur’an-ı Kerim okuması ona hikayeler okuması halinde çocuğun beyin hücrelerini zenginleştirir ve beyni gelişir zeki olur. Kavgalı stresli ortamlarda ise çocuğun beyni zayıflar gelişmez. Dolayısıyla çocuk özürlü doğar. Anne devamlı stresli ortamlarda bulunursa o zaman hormonlar bebeğe geçer ve bebeğin sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler yapar. Çocuk Dünyaya geldiğinde ilerleyen yaşlarda, saldırgan kolay kavgacı, kolay öfkelenen bir insan oluverir. Çocuk Dünyaya getirecek bir annenin bu ortamlardan uzak durması gerekir. Hamile iken dövülen gelinin çocuğu da zihinsel özürlü doğar” dedi.

Hamile kadının beslenmesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Kaya, “Anne beslenmesine de son derece önem vermelidir. Çünkü o bir can besliyor. Allahu teala hamile veya emzikli kadınları oruçtan muaf tutmuştur. Enes Bin Malik anlatıyor. Resulullah (SAV) buyurdu,"Allah hamile ve emzikli kadınların üzerinden orucu kaldırdı." Peki anne buna rağmen oruç tutarsa ne olur? Anne zayıf düşer. Hamilelikte çocuk direkt etkilenir. Emzikli ise sütle beslediği için sütü azalır veya sütün içindeki proteinler azalır bu da çocuğun bedensel bozukluklar meydana getirir. Böyle bir oluşum, çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimini düşürür. Bu oran yüzde 17 ila yüzde 50 arasındadır” şeklinde konuştu.

Müftü Mehmet Kaya, daha sonra programını soru ve cevap ile sona erdirdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 163
Bu Ay : 1692
Toplam : 1692

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom