Mehdi Eker'e Kayısı Sordu

Veli Ağbaba, kayısı don zararları nedeniyle üreticilerin borçlarının ertelenip, faizlerinin silinmesini istedi.

Mehdi Eker'e Kayısı Sordu Malatya Ekonomi

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kayısı don zararları nedeniyle üreticilerin borçlarının ertelenip, faizlerinin silinmesini istedi. Ağbaba, ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından cevaplanması isteğiyle bir soru önergesi verdi.

Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda kayısı üreticilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirerek geçtiğimiz hafta yaşanan don felaketinin ardından gerekli duyarlılığın gösterilmemesini eleştirdi.

Ağbaba konuşmasında, “18 Martı 19 Marta bağlayan gece, Malatya'da 50 bin ailenin geçim kaynağı, ekmeği olan kayısımız, bazı bölgelerde yüzde 90 oranında dondan zarar gördü. Malatya'da derhal, zaman geçirilmeden zarar tespiti bitirilmelidir. Geçtiğimiz yıl kayısı para etmemiş, satılan kayısılardan maalesef zarar edilmiş ve yok pahasına satılmıştır. 50 bin aileden ancak 6 bin üretici TARSİM'e kayısılarını sigorta ettirmişlerdir, bu nedenle Malatyalı mağdurdur. Bir haftadan beri Malatyalılar adına Meclisten haykırıyorum ancak ne bir AKP milletvekili ne de Hükumet Malatyalıların sesini duymuyor. Derhal Hükumet açıklama yapmalı ve Malatyalı üreticilerin borçlarını ertelemeli, faizlerini silmelidir. Mecliste bulunan başta Malatya milletvekilleri olmak üzere herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum”ifadelerini kullandı.

Milletvekili Veli Ağbaba, konuyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından cevaplanması istemiyle bir de soru önergesi verdi.

Ağbaba önergesinde, Malatya’da meydana gelen don olayı sonrası kayısı ağaçlarının büyük zarar gördüğünü, Malatya ekonomisinin milyonlarca lira kayıp yaşadığını, don olayı sonrası çiçeklenme görülen bölgelerde ilk belirlemelere göre yüzde 30 ile yüzde 90 arasında hasar meydana geldiğini belirterek, "Malatya’da meydana gelen don olayı sonrası kayısı üreticilerinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının silinmesi veya ertelenmesi düşünülmekte midir? Malatya genelinde 2 gün üst üste yaşanan don nedeniyle , kayısının ortalama yüzde 50’si çiçek döneminde yanmıştır. Malatya için çok büyük bir önemi olan kayısı ürününün dondan zarar görmesinin ardından bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi düşünülmekte midir?”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 469
Bu Ay : 7266
Toplam : 7266

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom