8 Köyde İçme Suyu Sorunu Çözüldü

Büyükşehiri anlatmak için merkez köylere giden Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 8 köyün içmesuyu sorununu çözme sözü verdi.

8 Köyde İçme Suyu Sorunu Çözüldü Malatya İlçe

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ceyhan ve bazı daire müdürleriyle birlikte merkeze bağlı bazı köyleri ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Merkeze bağlı Hacıyusuflar Köyü’nü ziyaret eden Belediye Başkanı Ahmet Çakır, köy muhtarı Nevzat Alan’ın evinde bir toplantı yaptı. Toplantıda yörenin sorunları görüşülerek, istişarelerde bulunuldu.
Hacıyusuflar Köyü Muhtarı Nevzat Alan, toplantıda yaptığı konuşmada, yöre köylerinin sorunlarını dinlediği için Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ederek, içme suyu ve kanalizasyon sorunlarının giderilmesi talebinde bulundu.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, su ve kanalizasyon sorunlarını çözüme kavuşturacaklarının müjdesini verdi. Çakır, Karatepe, Hacıyusuflar, Bağtepe, Çiftlik, Yeniköy ve Yenice köylerinin içmesuyu kuyularında sıkıntı olduğunu belirterek, sorunun çözümü için 2 aya yakın bir zamandır çalışıldığını söyledi.

Yürütülen çalışma kapsamında bölgenin coğrafi yapısının incelendiğini ve su depoları dahil olmak üzere kodların hepsinin tespitinin yapıldığı bilgisini veren Başkan Çakır, şunları söyledi:
“Büyükşehir’le birlikte bütün içme suları belediyemiz kontrolünde olacağı için şimdiden incelemeler yapıyoruz. Ama biz Büyükşehir süresini beklemeden de buradaki sorunun aciliyetine binaen hemen önümüzdeki aylar içerisinde içme suları ile ilgili altyapı, depo çalışmaları, suyun bölgeye getirilmesi, dağılımı gibi bütün çalışmaları tamamladıktan sonra evlere sayaçların hızlı bir şekilde takılmasını sağlamak suretiyle bu sistemi Malatya Belediyesi olarak şimdiden devralmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız bunun hazırlığını yaptılar. İnşallah su sorununu bu yaz sizlere yaşatmayız. Büyükşehir statüsüne Malatya’mız 2014’te kavuşuyor ama biz şimdiden Malatya’yla artık bütünleşmiş köylerimizin şimdiden bu sorununu çözmüş olacağız.”

Başkan Çakır, bölgede kanalizasyon sorunu olduğuna da işaret ederek, şu açıklamayı yaptı:
“Malatya’nın doğu bölgesinde üniversite, yeni yapılan stat, oradaki birçok siteler, yeni yapılar, üniversite alanında inşa edilen Toki Konutları, yine Beydağı, Yaygın Belediyelerimiz, Fırıncı Köyü var. Bütün bu bölgelerimizin tamamını içine alacak arıtma tesisinden başlayarak yeni bir ana hat, kollektör projesini hazırladık.

Geçtiğimiz hafta da başkan yardımcımız Ankara’ya götürdü. Avrupa Yatırım Bankası’ndan bu projenin uygulanması ile ilgili müracaatlarımızı yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde buranın inşaatını başlatmayı planlıyoruz. Eğer o kollektörle birlikte bu büyük projemizi hayata geçirdiğimiz takdirde Malatya’nın doğusunun tamamının kanalizasyon sorunu ortadan kalkmış olur. Dolayısıyla burada 8-10 köyümüzün olduğu kadar 2 belde belediyemiz de olmak üzere hem üniversite hem yeni yapılan stad başta olmak üzere tamamen bu bölgenin altyapı sorununu çözeceğiz. İnşallah Avrupa Yatırım Bankasından bunun kaynağını sağlamış olacağız.”

Toplantıya AK Parti İl Başkan Yardımcısı Nevzat Diri, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, Bağtepe Köyü Muhtarı Ramazan Şahin, Yeniköy Muhtarı Haci Bayram Baysal, Yenice Köyü Muhtarı Abdulvahap Tankız, Hacı Haliloğlu Çiftliği Köyü Muhtarı Nedim Akbulut ve Karatepe Köyü sakinleri katıldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 376
Bu Ay : 894
Toplam : 894

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom