Kadının Aile İçindeki Sorumlulukları

PDR Uzmanı Ebubekir Kayhan, şiddete karşı toplumun genel olarak bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kadının Aile İçindeki Sorumlulukları Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Kadının Aile İçindeki Sorumlulukları” konulu bir konferans düzenlendi. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı Saliha Bulut, Kadın Meclisi olarak özellikle aile merkezli çalışmalar ve konferanslar düzenlediklerini belirterek, “Biliyoruz ki aile düzelirse toplum ve insanlık da düzelir” dedi.

Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezinden İlahiyatçı Sabri Güneş ise, İslamda aile kavramının önemi üzerinde durdu. İslam kültüründen uzaklaştıkça aile içi problemlerin arttığını söyleyen Güneş, İslam kültürü ile batı kültürü arasında kavram farklılıklarının olduğunu söyledi.

Dinin kadına verdiği önemden bahseden Güneş, “Kadın bizde annedir, annelik ise yüce bir makamdır. Batıda ise kadın cinsel obje ve reklam aracı olarak görülmektedir” dedi. Erkeklerin kadınlardan, kadınların da erkeklerden sorumlu olduğunu vurgulayan Güneş, eşler arasında diyalogun ve istişarenin önemli olduğunu, Peygamber Efendimizin eşleri ile sürekli istişare yaptığını vurguladı.

Malatya Belediyesi Aile Danışmanlık Merkezi’nden PDR Uzmanı Ebubekir Kayhan ise günümüz de çocukların ve gençlerin kendi öz kültürlerini tam olarak öğrenemediklerini söyledi. Kültür kavramının televizyon aracılığı ile öğrenilemeyeceğini söyleyen Kayhan, “Gayri ahlaki ilişkiler normal bir şekilde gösterilebilmektedir” dedi.

Aile içinde zaman zaman sıkıntıların yaşanabileceğini, eşlerin karşılıklı hoşgörü ile sorunlarını çözebileceğini söyleyen Kayhan, sorunların çözümünde referans olarak Kur'an-ı Kerim ve Efendimizin sünneti seniyelerini hayatımıza uygulamamız ile çözülebileceğini bildirdi.

Televizyon kanallarında her gün şiddet haberleri ile karşılaşıldığını ve bunlardan en fazla ise kadına yönelik şiddet olduğunu dile getiren Kayhan, “Kadın konusuna ilk defa 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer verildiğini biliriz. Yalnız 1400 yıl öncesinde Efendimizin Veda Hutbesinde kadına verilen önemi net bir şekilde görmekteyiz” dedi.

Şiddete karşı toplumun genel olarak bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kayhan, şiddetin nasıl önlenebileceğine dair programların yapılması gerekliliğinden bahsetti.

Programın sonunda kadınlar çeşitli sorular yönelttiler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom