Bilgenin Sofrası ve Mısri İlahiler

Malatya Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi 16–22 Mart Niyazi Mısri Haftası nedeniyle “Bilgenin Sofrası ve Mısri İlahileri” konulu program Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Bilgenin Sofrası ve Mısri İlahiler Malatya Kültür-Sanat

Malatya Belediyesi ve Kent Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen programa, Millet Partisi İl Başkanı Sait Korkut, Malatya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Saim Dursun, MAFİAD Başkanı Bayram Yılmaz, Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Yağlıcı, Malatya Musiki Cemiyeti Başkanı Mehmet Tunç Yıldırım, Mahalle Muhtarları, Niyazi Mısri Çalışma Grubu temsilcisi Bülent Sekmen, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar “Kent Konseyi olarak Malatya’nın tarihi ve kültürel birikimine sürekli vurgu yapıyoruz, Malatyalı değerlerimizin tanıtılması, gelecek nesillere aktarılması hususunda büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Bu vesileyle değerlerimiz arasında önemli bir yere sahip olan Malatyalı Niyazi Mısri’yi tanımaya ve tanıtmaya çalışıyoruz” dedi. 

Niyazi Msıri Çalışma Grubu Temsilcisi Bülent Sekmen 16-22 Mart tarihleri arasında kutlanan hafta etkinliklerinden üçüncüsünü düzenlediklerini belirtti. Dünya tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan nesillerimizin önünü aydınlatacak rehberlere ihtiyaç duyulduğunu bu zincirin önemli bir halkasının Malatyalı Niyazi Mısri olduğunu belirtti. 

Sekmen, “Mısri, insanın olgunlaşması için iki şeye önem vermiştir, bunlar Allah’a duyulan aşk ve onun sırlarına karşı duyulan öğrenme arzusundan kaynaklanan bilimdir” dedi. 

Bilgenin Sofrası konulu konferansını vermek üzere söz alan Tarihçi- Yazar Orhan Tuğrulca, Niyazi Mısri’nin hayatı, gezdiği şehirler, ilim arayışı, hocaları, şiirleri ve düşünceleri gibi pek çok konuda bilgiler vererek öğrencilerin onu daha iyi tanımaları gerektiğini vurguladı.

1618 yılında Malatya’da dünyaya gelen Mısri’nin Anadolu’nun birçok bölgesini dolaştığını ve çağına damgasını vurduğunu söyleyen Tuğrulca, açık sözlülüğü ve cesareti ile dikkati çeken Mısri’nin ibret dolu hayatının öğrenilmesinde fayda olduğunu belirtti. 

Tuğrulca, Malatya Belediyesi ve Malatya Kent Konseyi’nin Niyazi Mısri konusundaki çalışmalarını takdirle karşıladığını belirterek, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım’a teşekkür etti.

Konferansın sonunda İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kamiloğlu ve öğrencileri Niyazi Mısri’nin şiirlerinden bestelenen Tasavvuf Musikisi sundular.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 719
Bu Ay : 6803
Toplam : 6803

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom