ABD'nin Çıkarlarına Uygun

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye ile İsrail’in aralarındaki ilişkileri düzeltmelerinin, ABD’nin de çıkarlarına uygun olacağını söyledi.

ABD'nin Çıkarlarına Uygun Dünya

Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Obama, İsrail’i ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak özür dilemesini değerlendirdi. Obama, “Her zaman, geçmişte de iyi ilişkileri olan Türkiye ve İsrail’in aralarındaki ilişkiyi normale döndürmelerinin iki ülkenin de yararına olacağını söylemiştim. Birkaç yıl önce meydana gelen bir olay dolayısıyla aralarındaki ilişkiler bozulmuştu. Son 2 yıl süresince hem Başbakan Netanyahu hem de Başbakan Erdoğan’la bu ilişkilerin neden düzeltilmesi gerektiği konusunda konuştum ve ortak çıkarlar ile ortak kaygıların etrafında bir araya gelebilmeleri için ille de her konuda anlaşmak zorunda olmadıklarını söyledim” dedi.

Netanyahu’yla görüşmesinde, Netanyahu’nun Erdoğan’dan özür dilemesinin, Obama’nın İsrail’i ziyareti sırasında gerçekleşmesinin en uygun zaman olacağı konusunda anlaştıklarını söyleyen ABD Başkanı, Netanyahu ve Erdoğan’ın bu telefon görüşmesi sonucunda, bölgedeki en güçlü iki ülkenin arasındaki ilişkilerin yeniden normalleştirilmesine yönelik süreci başlatmış olduklarını söyledi.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri düzeltme çalışmalarının henüz yeni başlayan bir süreç olduğunu ifade eden Obama, “Daha önce de söylediğim gibi Türkiye ve İsrail arasında, yalnızca Filistin konusunda değil pek çok farklı konuda da kayda değer anlaşmazlıklar olacaktır. Ancak aynı zamanda iki ülkenin paylaştıkları çok sayıda çıkarları da bulunuyor. Ayrıca ikisi de ABD’nin güçlü ortakları ve dostları konumundalar. Bu yüzden Türkiye ve İsrail’in ilişkilerini düzeltmeleri ABD’nin de yararınadır” diyerek, bunun gerçekleşmesinden ötürü memnuniyet duyduğunu dile getirdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 270
Bu Ay : 270
Toplam : 270

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom