Kayısı Çiçeklerine Don Vurdu

Malatya’nın bazı bölgelerinde kayısı çiçeklerini don vurduğu iddia edildi.

Kayısı Çiçeklerine Don Vurdu Malatya İlçe

Merkez Orduzu Beldesi’nde gece ısı sıfırın altına inince, çiçek açmış olan kayısıları don vurduğunu ve çağlanın yandığı ileri sürüldü.

Orduzulu Sebahattin Kılıç, “Gece ısı sıfırın altına düşünce korktuğumuz başımıza geldi. Sabah kalktık ve kayısı çiçeklerine baktık ki, sararmış” dedi.

Ayetullah Kaya ise, her yıl hemen hemen don hadisesinin yaşandığını ifade ederek, “Kayısı çiçekleri dondan yanınca bu yıl rekoltenin düşük olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Malatya’nın diğer bazı bölgelerinde kayısı çiçeklerini don vurduğu iddia edilirken, Tarım İl Müdürlüğü görevlilerinin ihbar gelen bölgelerde inceleme yaptıkları kaydedildi.

Bu arada, TARSİM Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın, “Hemen hemen her ilçeden hasar ihbarı aldık. Değişik bölgelerde don hasarı söz konusu. Yerinde görmek ve tepit için yarın sabah bütün Malatya’da eksperler hasar tespitine başlayacak. Bize ihbarda bulunan üreticilerin sahasında bire bir hasar tespitine çalışacağız. Genel olarak çiçek evresi söz konusu olduğundan hasar olduğunda geçici, sonra ise kesin tespitler ile hasar oranları belirlenecek ve sigortalıların hasar tazminatı ödenecek”dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi ise, yaptığı açıklamada, “ Bize telefon ihbarları geldi. TARSİM’e de ihbarlar gelmiş. Arkadaşlarımıza, Darende, Yazıhan Doğanşehir ilçeleri ve merkezde bazı yerlerde don olduğu ihbarı yapıldı. Görevlilerimiz hasar tespitine başladılar. Ocak ve Şubat ayları sıcak geçti. Çiçeklenmenin erken olacağını duyurmuştuk. Hasarın ne kadar olduğunu tespitten sonra açıklayacağız” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 779
Bu Ay : 5669
Toplam : 5669

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom