KÜRE Programları Eevam Ediyor

Kültür Rehberleri (KÜRE) projesi kapsamında ilk iki hafta Malatya tarihi ve mimari kültürü eğitimini alan öğrenciler, üçüncü hafta da Malatya'nın sosyal yaşam ve yemek kültürü eğitimini aldılar.

KÜRE Programları Eevam Ediyor Malatya Kültür-Sanat

 Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda düzenlenen sosyal yaşam eğitimi veren Eğitimci - Yazar Kemal Deniz, bir Malatyalının beşikten mezara kadar yaşadığı evreleri, doğum öncesi ve doğum sonrası, çocuk, ergenlik ve yetişkin ve ileri yaş dönemler ile sünnet, kına, askerlik, çeyiz düzme, çocuk ve yetişkin oyunları gibi folklorik kültür eğitimi, görsel sunumlar eşliğinde sundu.

Yemek kültürü de Valilik Basın ve Halka İlişkiler Müdürü ve lezzetçi (gurme) İbrahim Halil Kılıç tarafından verildi. Yöresel yemeklerin tanıtım eğitimi görsel sunumlar eşliğinde rehber adaylarına anlatan Kılıç, “ Malatya'nın mutfak kültüründe analı-kızlı veya gözleme diye bir yemek yoktur. Analı-kızlının esas adı tiritli dolma köftesi, gözlemenin adı ise sac böreği ve katmerdir.” ifadeleri ile yöresel yemeklerin gelecek kuşaklara özgün şekil ve adlarıyla aktarılması gerektiğini dile getirdi.

Kültür ve Yaşam Derneği’nin organize ettiği eğitimle ilgili bilgi veren derneğin basın sözcüsü Yaşar Karaslan, “Malatya Valiliği’nin “Sağlıklı Gelecek” kampanyası çerçevesinde 1999 yılında başlattığımız ve Malatya'nın kültür rehberlerini yetiştirmeye amaçlayan projemizin 3. etabı çerçevesinde başlattığımız eğitim çalışmaları 3. haftasını tamamladı. İlk 2 hafta ilimiz tarihi, mimari kültürü, taşınmaz kültürel varlıkları, doğal ve turistik değerleri ile turist-rehber ilişkileri konularında eğitim alan rehber adaylarımıza üçüncü hafta da sosyal yaşam ve yemek kültürü eğitimlerini, eğitimci yazar Kemal Deniz ve lezzetçi İbrahim Halil Kılıç tarafından verildi Teorik eğitimler bir hafta daha sürecek ve sonrasında pratik eğitimler (geziler) başlayacak.“

Hedefimiz, teorik, pratik ve uygulamalı olarak 2 yıllık süre içerisinde vereceğimiz eğitimlerle taşınır ve taşınmaz kültürel ve doğal varlıklarımızı çocuklarımız aracılığıyla gelecek kuşaklara aktarmaktır.” şeklinde bilgiler aktardı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 221
Bu Ay : 2865
Toplam : 2865

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom