Tek Millet Tek Devletiz

Filistin Büyükelçisi Maarouf, Belediye ve Valiliği ziyaret etti. "Biz Osmanlı cübbesini çıkardığımızdan beri, Osmanlının yıkılışından bugüne kadar İngilizlerin sömürgesi ile birlikte kan bedeli ödüyoruz"dedi.

Tek Millet Tek Devletiz Dünya

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı makamında ziyaret eden Filistin Büyükelçisi Maarouf, Malatya'ya ilk defa geldiğini ve bu ziyaretten mutluluk duyduğunu söyledi. Büyükelçi Maarouf, Filistin halkından Malatya halkına selam getirdiğini belirterek Filistin davasının Türk hükümeti ve halkından büyük destek gördüğünü kaydetti.

Maarouf, “Filistin için Türkiye, bizim yaptığımızdan daha çok çalışıyor. Eğer Türkiye'nin güçlü desteği olmasaydı Filistin'de elde edilen hiçbir başarı belki olamayacaktı. BM'de Filistin devletinin tanınmasının yegane sebebi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir"dedi.

Türk halkının Filistin halkının sadece arkadaşı değil öz kardeşi olduğunu söyleyen Maarouf, "Çok sayıda Türk, Filistin'i savunurken Filistin'e defnedildi. Birçok Filistinli de Osmanlı Devleti'ni müdafaa adına burada bu topraklarda şehit oldu. Çanakkale'de bizim 76 tane Filistinli şehidimiz var. Bunun için biz tek milletiz, tek devletiz. Biz Osmanlı cübbesini çıkardığımızdan beri, Osmanlının yıkılışından bugüne kadar İngilizlerin sömürgesi ile birlikte kan bedeli ödüyoruz"dedi.

Başkan Ahmet Çakır'ın şahsında bütün Filistin halkının selam ve sevgilerini ileten Filistin Büyükelçisi Maarouf, "Filistin'i desteklemelerinden, Filistin ile ilgili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a kabulünden dolayı teşekkür eden Büyükelçi Maarouf, “Bu kadar genç bir insanın Malatya'yı idare etmesinden dolayı çok mutlu oldum. Gençler idarecilik yapıyorsa gelecek iyi demektir. Arap aleminde kamburu çıkmış beli bükülmüş insanlar ülkeleri idare ediyorlar” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise , “Filistin davasını Türk halkı kendi davası gibi görüyor. Bizim arzumuz Filistin'in kendi içerisinde de tek vücut ve birlik olmasıdır. İnşallah kısa zaman içerisinde Filistin'in haklı davasında İslam Alemi'nin vermiş olduğu destek ve güç ile bağımsızlığına kavuşacağına yürekten inanıyorum. Bugün Filistin davasında atılan her adım Türk halkı tarafından yakinen izleniyor. Oradaki acıları yüreğimizde hissediyoruz. Filistin halkının bu zulümden kurtularak dünyada kabul gören bağımsızlığını kazanmış güçlü bir ülke haline gelmesini yüce Allah'tan temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Ziyaret sırasında Belediye Başkanı Ahmet Çakır Büyükelçi Nabil Maarouf'a kayısı kristali ile kayısı hediye etti.

Gerçekleşen ziyarete, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile AK Parti Kadın Kolları Başkanı Emine Akkurt da katıldı.

BÜYÜKELÇİ VALİYİ ZİYARET ETTİ

Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, Filistinlilerin yüzde 23’ünün İsrail zindanları ile tanıştığını ve halen İsrail’in elinde 8 bin Filistinlinin tutuklu bulunduğunu belirtti.

AK Parti Kadın Kollarının ve İnönü Üniversitesi’nin düzenlediği konferanslara katılmak üzere Malatya'ya gelen Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, Vali Vasip Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile AK Parti Kadın Kolları Başkanı Emine Akkurt da hazır bulundu.

Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, ziyarette yaptığı konuşmada, “Malatya’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğumu bildirmek istiyorum. Bu Malatya’ya ilk ziyaretim. Tahmin ediyorum, bundan sonra da geleceğim. İnşallah ortak çalışma içerisine gireceğiz. Öncelikle Malatya halkına Filistin davasına gösterdikleri ilgi ve alakadan, yaptıkları yardımlardan dolayı takdirlerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“BİZ BAZEN TÜRKLERİN BİZLERDEN DAHA FİLİSTİNLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, “Biz Filistinliler Türkiye’de olduğumuzda kendi memleketimizde ve aile efradımızın içerisinde olduğumuzu görüyoruz. Türk halkı ile Filistin halkını bir araya getiren ilişki çok eski bir tarihe dayanır. Ortak tarihimiz ve ortak kültürümüz var. Osmanlıdan sonra, Osmanlının muhafazasından çıktıktan sonra Filistin halkı bunun bedelini hürriyeti için kanı ve canıyla ödemektedir. Filistin’in kendi kendine yettiği dönem sadece Osmanlı dönemidir. En rahat dönem, Osmanlı dönemiydi. Osmanlıdan sonra İngilizler girdi, sonra Yahudileri getirdiler. O günden bugüne Filistin hürriyeti ve Filistin bağımsızlığı için mücadeleye devam ediyoruz. Türk halkının Filistin halkıyla, Türk hükümetinin de Filistin hükümetiyle olan diyaloglarından dolayı, birlik ve beraberliklerinden dolayı biz gerçekten gurur duyuyoruz. Ben 7 yıldır Türkiye’deyim. Ben gerçekten bu süre içerisinde Türk halkının Filistin davasına bakışını, mukaddes dava olarak hissettim. Biz bazen de Türklerin bizlerden daha Filistinli olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“ONE MINUTE, FİLİSTİN HALKINI SAVUNAN BİR HAYKIRIŞTIR”

Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, Türkiye’nin iki tane vatan problemi vardır. Birisi Kıbrıs, birisi de Filistin’dir. Bu da bugüne kadar Filistin sorununa, Filistin halkına, Filistin devletine verdikleri önemi ve değeri tescillemiştir. 'One minute' tepkisi, Filistin halkını savunan bir haykırıştır. Filistin halkına yapılan zulme karşı bir haykırıştır. Ben iki defe Sayın Başbakanımızın yanındayken onun gözlerinden akan yaşlara şahit oldum. Gözlerden gözyaşı çıktığı zaman bu bir yapmacık gözyaşı değildir, bu hissettiklerinin neticesinde çıkar. Bu duygu ailevi duygudur, kardeşlik duygusudur. Bu da bizim bir millet olduğumuza dalalet eder. Bu vesileyle tekrar Türk halkına ve Türkiye hükümetine teşekkür ediyorum. Bize açık siyasi destek veriyorlar. Aynı şekilde Türkiye’den iktisadi yardımlar da alıyoruz.”

“FİLİSTİNLİLERİN YÜZDE 23’Ü İSRAİL ZİNDANLARINI GÖRDÜ”

İsrail hapishanelerinde şu anda 8 bin Filistinlinin bulunduğunu belirten Maarouf, “Şu ana kadar İsrail hapishanelerinde esir edilen toplam Filistinli sayısı 750 bin kişidir. Bugüne kadar Filistin halkını yüzde 23’ü İsrail zindanlarına girmiştir. Filistinli esirler gerilerinde aç ve perişan ailelerini bıraktı. Biz de onların ailelerine sahip çıkmak istiyoruz. Ramazan ayında Esirler Haftası’nı düzenlemezin sebebi esirlerin ailelerine yardım etmektir” diye konuştu.
Maarouf, Ramazan ayında düzenleyecekleri Esirler Haftası yardım kampanyasına destek beklediklerini söyledi.

“MARMARA DEPREMİ'NDEKİ YARDIMLARDAN DAHA FAZLASI SURİYELİLER İÇİN YAPILDI”

Vali Vasip Şahin ise, “Kendisine misafirimiz demek istemiyorum; en az Malatyalılar kadar Malatyalı ve ev sahibidir. Filistin bizim, kendi içimizdeki öz açımızdır. Bütün Türk milletinin olduğu gibi, Malatyalılar olarak her zaman Filistin halkının yanındayız. Acılarını içimizde hissediyoruz. Temennimiz Filistinlilerin kıyamete kadar kendi özgür bayrakları altında yaşamalarıdır. Hem devlet ve hem de millet olarak bir Filistinlilere yardım etmeye ve elimizdeki imkanlarla onların yanında olmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında Malatyalılar gereken yardımı yapacaktır. Malatya bu konuda çok duyarlıdır. Şu anda Malatya’daki sivil toplum kuruluşları Suriye’deki olaylardan dolayı zarar görenlere sürekli yardım topluyor. Sivil toplum kuruluşlarınca Suriye’ye yapılan yardımlar, zannediyorum, Marmara ve Van Depremi'nde gönderilen yardımlardan çok daha fazla oldu” diye konuştu.
Vali Şahin, Filistin Büyükelçisine kayısı hediye etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 861
Bu Ay : 1379
Toplam : 1379

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom