'Evlilik Senaryoları' Konulu Konferans

İnönü Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (İNUKSAM) tarafından düzenlenen “Evlilk Senaryoları” konulu konferans yapıldı.

'Evlilik Senaryoları' Konulu Konferans Malatya Eğitim

Hoca Ahmet Yesevi Salonunda düzenlenen Psikiyatrist-Psikoterapist-Psikodramatist Dr. Emre Kapkın’ın sunduğu konferansa İNUKSAM Müdürü Prof. Dr. Süheyla Ünal, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Her insanın kafasında farklı evlilik senaryolarının olduğunu, bu senaryoların hayata geçmesinde ise bilinçaltında yatan bazı temel yargıların etkili olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Dr. Emre Kapkın, “İnsanların herhangi bir konuyla ilgili zihinlerinde canlandırdığı bir resim vardır ve konu o resme yakınlık derecesine göre karşılık bulmaktadır” dedi.

İnsanda mevcut olan beğenme veya beğenmeme duygusunun, karşı cinsle ilgili değerlendirmesinde önemli bir etken olduğunu belirten Dr. Kapkın, “Zihnimizin içerisinde bizim beğenilerimiz diyebileceğimiz resimler vardır. Hatta bu resimler 3 boyutlu ve hareketli görüntülerdir. Zihnimizin içerisindeki imgeyi başka yerlerden aldık, biriktirdik ve evlilik yapacağımız insanın imgesi de böylece önceden ortaya çıkmış olmaktadır.

Herkes evli bir çiftin evine de doğuyor ve o ilişkiyi gözlemliyor, daha sonra çevre evliliklere bakıyor ve zihninde üzerinde 16-17 yıl çalışılmış çok detaylı bir senaryo oluşturulmuş oluyor. Anne babayı izlerken iki taraflı kayıt tutuyor. Bir ilişkiye girdiğinde ise kendi rolünün ve karşısındaki eşinin rolünü kayıt altına almış oluyor ve yaklaşık 600 maddelik bir senaryo oluşturmuş oluyor. Böylece iki insan bir araya geldiğinde aslında 4 tane insan vardır;'Bir kadın ve kadının kafasındaki adam, bir adam ve adamın kafasındaki kadın" şeklinde konuştu.

Dr. Kapkın şunları söyledi: “Evlilik tercihinde karşımızdaki gerçek insanı kafamızdaki sanal insana benzetmeye çalışıyoruz. Çünkü kafamızdaki senaryonun hepsi mükemmel ve biz onu uzun zamanda oluşturuyoruz, oysa karşımızdaki insan da doğru olduğuna inandığı kendi senaryosuna göre davranmaktadır. Böylece küçük ayrıntılardan evlilik çatışmaları da ortaya çıkmış oluyor.”

“Neden bu tür tartışmalar yapıyoruz ve neden boşanmalar eskisine göre çok olmaktadır?” sorusuyla konuşmasına devam eden Dr. Emre Kapkın, skilerin senaryolarının çok yalın, basit ve beklentilerinin az olduğunu, şimdikilerde ise kültür ve eğitim düzeyi ile kendilerine olan saygı ve beklentilerinin artması nedeniyle de daha çok çatışma ve boşanmaların yaşandığını ifade etti.
“Kadın ve erkek egemen değil, insan egemen bir dünya kurana kadar bu acıları çekeceğiz” diyen Dr. Kapkın daha sonra öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 427
Bu Ay : 15475
Toplam : 15475

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom