'Süt Bankası Haramdır'

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koymak istediği ‘Süt Bankası Projesi’ne tepkiler artarken, İslam Konferansı Teşktilâtı'nın konuyla ilgili kararı ortaya çıktı..

'Süt Bankası Haramdır' Türkiye-Dünya

Yeni Akit gazetesinden Mehmet Özmen'in haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın gündeme getirdği Anne Sütü Bankası konusunun bundan 28 yıl önce İslâm Konferansı Teşkilâtı (İKT) tarafından ele alındığı anlaşıldı. İslam Konferansı Teşkilatı’nın, 1985 yılında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlediği bir toplantıda bu konuyu ele alıp tartıştığı ve konuyla ilgili İslami bakış açısının ortaya konulduğu belirlendi. 22-28 Aralık 1985 tarihinde düzenlenen toplantıda anne sütü bankası konusunu tartışan İslam Konferansı Teşkilatı Fıkıh Akademisi’nin, süt bankasından süt almanın ve anne sütü bağışlamanın haram olduğu ve İslam ülkelerinde süt bankası kurulmasının engellenmesi gerektiği sonucuna vardığı öğrenildi.

HARAM OLAN EVLİLİKLERE YOL AÇABİLİR

İslâm ülkelerindeki sosyal yapı içinde genellikle bebeği emzirebilecek bir sütannenin bulunabileceğine dikkat çeken Fıkıh Akademisi; aldığı kararın gerekçesini şöyle açıklıyor: “Farklı annelerden alınan sütlerin karışımının süt hısımlığı doğuracağı, ancak süt bankasına süt veren annelerin belirlenmesindeki güçlük sebebiyle süt hısımlığının bilinmesinin mümkün olmayacağı, bunun da aralarında evlenme yasağı bulunan kişilerin bu durumu bilmeden evlenmelerine yol açabileceği gerekçesiyle anne sütü bankası kurulmamalı.”

BÜYÜKÖZER: SÜTANNELİĞİNİ DEJENERE ETMEYİN

Bu arada, Türkiye’de helal sertifika veren en önemli kurum olan GİMDES’ten de konuyla ilgili önemli bir uyarı geldi. GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, İslâm Konferansı Teşkilâtı Fıkıh Akademisi’nin kararının önemine dikkat çekerek, süt bankası meselesini bir safsata olarak değerlendirdi. Büyüközer, “Süt Bankası safsatasının dışında devlet ya da sivil toplum kuruluşları süt anne ile çocuğu buluşturacak ve bunları da kayıt altına alacak bir sistem oluşturabilecekse böyle bir çalışmaya toplumsal destek sağlanabilecektir. Aksi halde hiçbir kimsenin, bu devlet de olsa sütanneliğini dejenere etmeye hakkı yoktur” dedi.

Bir bebeğin aynı günde veya farklı zamanlardaki beslenmesinde birden fazla kadının sütünü emmesi veya içmesi durumunda bu kadınların hepsinin onun sütannesi olacağını belirten Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, “Birden fazla kadının sütü dışarıda yani bir havuz oluşturulup burada karıştırılarak bebeğe içirilse yine aynıdır; sütleri karıştırılan kadınlar, içen çocuğun sütanneleri olurlar. Anne sütü havuzunda kaç annenin sütü varsa o sütü içen bebek de o kadar annenin çocuklarıyla sütkardeş olur ve evlenemez. Onlarca annenin sütünün toplandığı bu yerde anneler nasıl tespit edilecek? Bir de aynı havuzdan süt içen diğer çocuklar da birbirleriyle sütkardeş olmuyorlar mı? ” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 300
Bu Ay : 1829
Toplam : 1829

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom