8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Malatya'da Cuma namazı hutbesinde, “Kadın annedir, eştir, evlattır, kardeştir” konusu işlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Malatya Haber

Malatya İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Fatime Geçici’nin hazırlığı, “Kadın annedir, eştir, evlattır, kardeştir” konulu hutbede, İslam dininin kadına verdiği önem anlatılarak, “Müminler birbirlerini koruyan, birbirlerine destek olan ve hayatı paylaşan kardeşlerdir. Varlıklarıyla hayat bulduğumuz ve bizleri yetiştiren annelerimiz, gözaydınlığımız olan kızlarımız, dert ortaklarımız olan kız kardeşlerimiz ve hayat ortağımız olan eşlerimiz de aynı zamanda bizim din kardeşlerimizdir"denildi.

Hutbede Kur'an-ı Kerim'in eşrefi mahlukat olarak nitelendirdiği insanın, zamanla cinsiyet olarak ayrıştırıldığını, kadın ve erkeğe farklı statüler kazandırılmaya çalışıldığı belirtilerek şöyle denildi:

"Bu statülerde kadının rolü erkekten daha aşağı bir seviyede görülmüş hatta kadına horlanması, aşağılanması gereken ikinci sınıf bir hüviyet dayatılmıştır. Peygamberimizin (s.a.s) zamanında aktif olarak camiye, cumaya, bayram namazına katılan kadınlar, daha sonraları mabetlere girmekten dahi mahrum bırakılmıştır.

Oysa Rabbimiz kadına “insan” kelimesiyle aynı kökten gelen “nisa” ismiyle hitap etmiş ve Kuran-ı Kerimin surelerinden birine onun adını vermiştir. Geliniz inanan insanlar olarak bugün iman, haya ve hayat ile olan ilişkimizi bir kere daha gözden geçirelim. Kuran-ı Kerim'in insanı insan yapan değerlerini öğrenelim. Kendimizden başlamak üzere, acısıyla, tatlısıyla ömrümüzü birlikte geçirdiğimiz eşlerimizi, ailelerimizi, komşularımızı ve tüm çevremizi elimizden, dilimizden, emin kılalım. Onlara iffetli ve nezih davranalım. Gönül kırmanın Kabe'yi yıkmaktan daha büyük bir vebal olarak telakki edildiğini hiçbir zaman unutmayalım. Şiddet, hayatımızdan uzak olsun. Sevgi, saygı hoşgörü hayatımıza hakim olsun.”

Hutbede, daha sonra özetle şunlar belirtildi:

“Her yönde önderimiz olan sevgili Peygamberimiz Veda Hutbesinde, eşlerimizi Allah'ın bir emaneti olarak aldığımızı bildirirken, çocuklarımızın annesi olan bu hanımlara değer verdiğini “Sizin en hayırlınız kadınlarına karşı en hayırlı olanınızdır.” Hadisi ile ortaya koymuştur. Huzurlu bir aile, mutlu nesillerin yetişmesinde en önemli faktördür. Şiddetin ve aile içi terörün yaşandığı aileler ise gelecek nesillerin felaketi demektir.

Huzuru sokakta arayan ve potansiyel suç makinesi haline gelen çocukların en büyük müsebbibi şiddetin uygulandığı parçalanan ailelerdir. Unutmayalım ki şiddet uyguladığımız eşimiz, çocuklarımızın annesi ve aynı zamanda bir başkasının evladı veya kız kardeşidir. Kendi evladımıza, kendi annemize, kendi kardeşimize uygulanmasını istemediğimiz şiddeti ve terörü biz de Allah'ın emaneti olarak aldığımız eşlerimize uygulamamalıyız. Bilmeliyiz ki bir kadın eştir, annedir, evlattır, kardeştir.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 828
Bu Ay : 7625
Toplam : 7625

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom