Türkiye İhracat Hedefini Yakalaycak

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Türkiye’nin yeni pazar ve yeni ürünlerle ihracat hedefini yakalayacağını bildirdi.

Türkiye İhracat Hedefini Yakalaycak Malatya Ekonomi

Türkiye’nin büyüme oranı ve ihracatıyla ilgili görüşlerini aldığımız (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç,” Avrupa Birliği ülkelerini fazla ihracatımız olmasına rağmen yüzde 12’lik bir azalma ile yüzde 38’lere düştü. Ama İş dünyası yeni pazarlar bulur. Afrika ülkelerine yüzde 29’luk ihracat artışı gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 26’lık, orta doğu ülkelerine yüzde 13’lük bir artış gerçekleştirildi.

Yeni Pazar ve yeni ürün çeşitlenmesiyle bu hedefi yakalayacağız” ifadelerini kullandı.
“Emek yoğundan ziyade, daha çok akıl terini ortaya çıkaran ürünler ihracat pazarlarında yerini bulacaktır” diyen Erkoç, “Hükümetin Arge’ye destekleri çok. Burada üniversite ve bilim adamlarına inivatif ürünlerin ortaya çıkmasında gayret sarf etmeleri gerekiyor. Devlet üniversiteleri destekleyecek, üniversiteler de ve iş dünyası da destekleri harmanlayıp yeni inivatif ürünleri çıkaracak” dedi.

Yeni pazarlar ve yeni ürün çeşitleriyle ihracatın daha da artacağını ümit ettiğini vurgulayan Hasan Erkoç, “Genç bir nüfusa sahibiz. 2010’da 9,2, 2011’de 8,5 büyüme gerçekleştirdik. Çin’den sonra en fazla büyüyen ülke konumuna geldik. Önümüzdeki yıllarda ekonomik büyüme ve kalkınmayı tabana yayarak, beraber düşünmemiz gerekir.

Dünyadaki bu olumsuzluklara rağmen, Türkiye’deki ekonomik gelişmeler iyi noktada. Emek yoğundan ziyade daha çok akıl terini öne çıkarıp, ürünler daha değer görecek. Ar Ge’ye destek vermeye başlayan hükümetimize, üniversite ve bilim adamlarına da görev düşüyor. İş dünyası da, devlet ve üniversite desteklerini harmanlayıp, kendini daha fazla yenileyerek ve akıl terini öne çıkararak daha fazla ihracat yapacağını ümit ediyoruz” dedi.


Erkoç, Malatya'nın da küçülmeden nasibini aldığını kaydederek, "Yatırım ortamının müsait olması, önümüzdeki günlerde Malatya’ya ileriye taşıyacak olan 3. organize sanayi bölgesini en kısa zamanda yatırımcının hizmetine sunacağız. Malatya’ya yatarım için ciddi sektörlerin olması bizi umutlanıyor” şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 408
Bu Ay : 2892
Toplam : 2892

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom