Amacımız Dünya Üniversitesi Olmak

Ömer Çelik, Üniversitelerin tercih sebepleri arasında öncelikli olarak eğitim kalitesinin geldiğini ancak, o mekânda bulunan sağlık, sosyal ve kültürel alanlardaki faaliyetlerin de tercihleri etkilediğini söyledi.

Amacımız Dünya Üniversitesi Olmak Malatya Eğitim

  İnönü Üniversitesi, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı, Daire Başkanı Ömer Çelik, Radyo Kampüs’de İnanç Kara Ölmeztoprak’ın canlı yayında hazırlayıp sunduğu Panorama Programına katıldı.

Başkan Çelik, Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi mezuniyetinin ardından, ilk görev yerinin Konya Emirgazi Mal Müdürlüğü olduğunu, burada 2 yıl kaldıktan sonra Diyarbakır’da görev yaptığını ardından İnönü Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığında mali hizmetler uzmanı olarak çalıştığını ve sonrasında Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanı olarak görevine devam ettiğini beyan etti.

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı, üniversitenin vitrinidir diyen Başkan Çelik, üniversitelerin varlık nedeni değiştikçe ve yenilendikçe, kendilerinin verdikleri hizmetler noktasında da omuzlardaki yükün arttığını ifade etti. Üniversitelerin tercih sebepleri arasında öncelikli olarak eğitim kalitesinin geldiğini ancak, o mekânda bulunan sağlık, sosyal ve kültürel alanlardaki faaliyetlerin de tercihleri etkilediğini söyledi. Başkan Çelik, bu noktada, en iyi imkanları sunabilmek adına, topluluklar kanalıyla ve bütçe imkanları dâhilinde, dinamizmi esas alarak genç nüfusun enerjisini tamamen bu tarz faaliyetlere kanalize edecek ortamların varlık bulabilmesi için tüm gayretlerini gösterdiklerini açıkladı. Başkan Çelik sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Bu konularda bizim gösterdiğimiz gayretle birlikte öğrencilerde katılım, destek, öneri ve etkinlikleriyle bizleri itelemeli, yönlendirmelidir; öğrencilere daire başkanlığı içerisindeki tüm kapılar her zaman için açıktır; duygu, düşünce ve talep noktasındaki öneriler ne kadar çok olursa, faaliyet zenginliğimiz de o ölçüde artacaktır.’’

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi olarak çağdaş yöntemlerle, kaliteli ve yeterli hizmetleri sunabilmek misyonuyla devam edildiğinin altını çizen Başkan Çelik, ihtiyaç ve amaçlar doğrultusunda, tüm hizmet alanlarında öğrenci ve çalışanlara yönelik kaynakları verimli kullanmanın esas olduğunu dile getirdi.

Başkan Çelik, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına Kültürel Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Spor Hizmetleri, Personel ve Yazı İşleri, Sosyal Tesisler, Satın Alma ve Tahakkuk Şube Müdürlükleri ile Engelli Birimi ve Depo’nun bağlı olduğunu bildirdi.

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı içerisinde, 2012 yılına kadar en önemli görev alanlarından birinin sağlık olduğunu söyleyen Başkan Çelik, 2012 yılındaki Genel Sağlık Sigortası kapsamı ile beraber kendi alanlarının daraldığını; bu bağlamda burslu ve yabancı uyruklu öğrencilerin tedavi giderleri ile acil tedaviye ihtiyacı olanların hizmetleri devam etmektedir dedi. Başkan Çelik,  Poliklinik ve hemşirelik hizmetleri ile birlikte Diş Hekimine yapılan başvurular ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinin de yerine getirildiğini sözlerine ekledi. Çelik, Turgut Özal Tıp Merkezinin de kampus içerisinde olmasının Mediko Sosyal Tesislerine büyük bir avantaj sağladığını kaydetti.

Kültürel Hizmetler kapsamında en büyük görevin öğrenci topluluklarına düştüğünü ifade eden Başkan Çelik sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Öğrencilerin yeni ilgi alanları kazanmaları, kendilerini geliştirmeleri, fiziki ve moral sağlıklarının özenli olması, disiplinli çalışma alışkanlıkları kazanmaları, ders dışı zamanlarını etkinliklerle değerlendirebilme amacı taşımaları, yarışmalar düzenlenmesi, uzman öğreticiler eşliğinde birtakım alanlarda kursların verilmesi, öğrenci kulüplerinin kurulması noktasında çalışmalar devam etmektedir. 2012 yılı itibariyle 46 adet öğrenci kulübümüz mevcuttur. Akademik Danışmanları ile birlikte istenilen faaliyetler aktif bir biçimde yapılabilinmektedir. Tiyatro Topluluğumuz 19 Mayıs Üniversitesindeki Tiyatro Festivaline katılmıştır ve yine Sinema Topluluğumuz çok aktif bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Kısa Film Festivali 7-10  Mayıs 2013 tarihlerinde yine yapılacak ve bu konudaki gayretimiz tamamen gelenekselleşmesi yönündedir. Toplumsal Duyarlılık Topluluğumuzun faaliyetleri yoğun bir şekilde devam etmektedir, Dağcılık Topluluğunun Doğa Yürüyüşleri geleneksel olarak 2013’de  de devam edecektir. Fotoğrafçılık Topluluğuna Mediko’nun içerisinde stüdyo yapıyoruz ve yine çok önemli bir nokta:  İnönü Üniversitesi Topluluklar Yayını Ünimedya Ocak ayında ilk sayısını çıkarmıştır. Şubat sayısının hazırlıkları devam etmekte ve içerik açısından gayet zengin ve kaliteli bir yayın olarak Topluluk faaliyetlerini tanıtan Ünimedya üstlendiği sorumluluk anlayışı ve içten yaklaşımı ile çok önemli, tanıtıcı ve haberdar edici bir misyona da sahiptir. Girişimcilik Topluluğu, Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte birtakım faaliyetlerde bulunmaktadır. Örnek olarak ifade ettiğim bu etkinliklerin yanı sıra diğer topluluklarımız da birçok önemli faaliyeti gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.’’

Spor alanında İnönü Üniversitesi olarak 18 branşta müsabakalara katıldıklarını ve birçok alanda başarılı sonuçlar alındığını bildiren Başkan Çelik, tesisler ve imkanların, çalışmalar açısından yeterli  olduğunu, 10-12 Nisan 2012 Teakwondo Bayan takımının Türkiye Birinciliğini aldığını söyledi.

Beslenme, barınma, ulaşım ve burs gibi alanlarda da büyük hizmetler sunulduğunu kaydeden Başkan Çelik, “Kampüs’daki yemekhanelerde ve Malatya, Battalgazi, Arapgir, Sürgü, Darende, Yakınca Meslek Yüksekokulları Yemekhanelerinde, diyetisyen kontrolünde belirlenen ve aylık değişen menüler ile Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün rutin denetimleriyle sağlıklı ve kaliteli bir hizmet verilmeye devam edilmektedir.” dedi.  600 öğrenciye ücretsiz yemek verildiğini söyleyen Başkan Çelik, “Bu sayıyı da artırma gayreti içindeyiz.” dedi.

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın bütçesi öğrenci harçlarından oluşmaktadır diyen Başkan Çelik, İnönü Üniversitesi’nin bir Dünya Üniversitesi olması yolundaki hedefine katkıda bulunmak anlamında faaliyetlerinin devam ettiğini bildirdi.

Sosyal tesislerin amacını sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri daha ucuz, kaliteli ve özenli sunmak olduğunu belirten Başkan Çelik, bu açıdan bakıldığında mekanların modernizasyonu büyük önem taşımaktadır dedi.

Engelsiz İnönü Birimi ile ilgili detaylı bilgiler veren Başkan Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Özel gereksinimli öğrencileri her alanda destekleyici ve iyi kaynaklarla donanmış bir ortam sağlayarak, onların akademik başarı ve eğitimleri ile ilgili sınırları kaldırmak, öz farkındalıkları ve birey olarak bağımsızlıklarını geliştirmeleri ve topluma üretici bir vatandaş olarak katılımlarında yardımcı olmak amacıyla kurulmuş, duyarlılığı artırabilen, sosyal izolasyonu yok etmek için uğraş veren, öğretim elemanları ile işbirliği yaparak bütün eğitsel ihtiyaçlar noktasında çağdaş ve ileri bir anlayış çerçevesinde hizmetlerine devam eden bir birimdir. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği alınmış, YÖK Engelliler Koordinatörlüğü bilgisi dahilinde 5 üniversite katılımlı bölgesel  toplantıda alınan kararlarda Fırat Bölgesi kurulmuş, Devlet Planlama Teşkilatı’na sunulan Engelsiz Kampüs Projesi örnek Proje olarak kabul edilmiştir.’’

60 öğrenciye part-time çalışma imkanı sağlandığını açıklayan Başkan Çelik, bir sonraki eğitim öğretim döneminde bu sayının 2 katına çıkması için çalışmalarının devam ettiğini, Engelli Birimi ile ilgi olarak da birimde 2 adet tekerlekli sandalye ve bir golf aracının bulunduğunu, ihtiyaç halinde engelli tüm öğrencilerin hizmetine açık olduğunu ifade etti.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen İnönü Üniversitesi Bahar Şenlikleri’nin kapsamı ve içeriği noktasında da öğrencilerin fikirlerini temel aldıklarını belirten Başkan Çelik, “2013 yılı 19. Bahar Şenliklerinde ne tür aktiviteler olmalı sorusuna öğrenciler tarafından duyarlı bir şekilde yaklaşılıp içerik belirleme konusunda çalışılıp dosyalar hazırlanarak ilgili birimler ile paylaşım içerisinde olunmalı.” dedi. Bütçe imkanları çerçevesinde kaliteli bir organizasyon olması için her tür gayretin gösterileceğini bildiren Başkan Çelik, sunulan hizmetler, yapılan işler, vizyon ve misyon noktasındaki ufuk ve uluslararasılaşma yolunda koyulan hedefler ile ilgili olarak başta İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 675
Bu Ay : 1298
Toplam : 1298

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom