Üreticilere Ağaç Budama Kursu

Malatya’da, ağaç budama kurusu verildi.

Üreticilere Ağaç Budama Kursu Malatya Eğitim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü ve Sütlüce Köyü danışmanıyla birlikte Sütlüce Köyü’nde üreticilere tüm meyve ağaçlarında ve bağlarda Modifiye lider, Merkezi Lider ve Goble budamalarının öğretilmesine yönelik olarak Metot demonstrasyonu yapıldı.

Eğitime ve Tarımsal Veriler Şube Şubesi’nden konu uzmanı Oktay Taner ve Necdet Cansunar ve Sütlüce Köyü Tarım Danışmanı Gülten Gündem katıldı. Yapılan metot demonstrasyonunda konu uzmanları fidan dikiminden verim alınana kadar olan “Gençlik Kısırlığı” dönemini anlattılar.

Mümkün olduğu kadar kısa olması için, fidanları azotlu gübrelerle dengeli gübrelemenin, ışık yoğunluğunu arttırmanın, dalların gövde ile yaptıkları açıları genişletmenin ayrıca verime yatmamış genç ağaçlarda yapılan sert budamaların çiçek gözü teşekkülünü engellediği için gençlik kısırlığı devresinin uzamasına neden olduğunu vurguladılar.

Bunun yanında “Ne kadar dik büyüme o kadar az ve geç meyvelenme, ne kadar yayvan büyüme o kadar erken ve çok meyvelenme olur” kaidesi üzerinde durularak, ağaçlarda Modifiye lider, Merkezi Lider ve Goble budamaları anlatarak çiftçilere tatbikini yaptırdılar. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 238
Bu Ay : 8297
Toplam : 8297

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom