Malatya Tamamıyla Talan Edilmiştir

“Uygulanan yanlış politikalar sonucunda bir yandan taş ocaklarıyla bir yandan HES'lerle bir yandan da mera peşkeşleriyle boğuşan Malatya tamamıyla talan edilmiştir"

Malatya Tamamıyla Talan Edilmiştir Malatya Siyaset

CHP Malatya Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba, “Uygulanan yanlış politikalar sonucunda bir yandan taş ocaklarıyla bir yandan HES'lerle bir yandan da mera peşkeşleriyle boğuşan Malatya tamamıyla talan edilmiştir"dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda Mera Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında bir konuşma yapan Ağbaba "Kiraya verilen alanlar köy içinde kalmamaktadır." dediler, yalan çıktı. "Vasfı bozulmuş alanları kiraya veriyoruz." dediler, yalan çıktı. "Köylünün kaybı yok." dediler, yalan çıktı. Meraların satışı yüzünden köylüler köylerine hapsolmuş durumdadır” dedi. 

Ağbaba şunları söyledi:

"Milletvekili olduğum Malatya ilinin ziyaret ettiğim her bölgesinden feryatlar yükselmekte. En son taş ocakları meselesiyle ilgili Malatya Merkez'e bağlı Karagöz köyünde köylüler isyan ediyor. Diğer taş ocakları ruhsatlarında olduğu gibi burada da muhtarın, köylünün, hiç kimsenin haberi olmadan, taş ocağı ruhsatı veriliyor. Dedeyazı, Kelhalil, Haçova gibi köylerde de taş ocakları doğayı, çevreyi, su kaynaklarını, hayvancılığı, kısaca yaşamı yok ediyor.”

Ağbaba , taş ocağı ruhsatı verilirken bölge halkının düşünülmesi gerektiğini belirterek “Bir kez daha yetkilileri buradan uyarıyorum ve buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Sayın Bakanım, bu çağrım ayrıca sizedir: Taş ocağı ruhsatı verilirken, lütfen, çevre halkının duyarlılıklarına, oradaki su kaynaklarına, yaşam kaynaklarına mutlaka dikkat edilmelidir.

Bu konuda, ruhsat verilirken taş ocağı ruhsatı alan insan değil, orada yaşayan yurttaşlar düşünülmelidir. Kendi bölgeleri hakkında, kendi yaşam alanları hakkında hiç kimsenin karar alma noktasında bilgileri olmuyor. Hükumet, Türkiye Büyük Millet Meclisini nasıl yönetiyorsa köyleri de aynı şekilde yönetmeye çalışıyor”şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 82
Bu Ay : 4511
Toplam : 4511

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom