Hacı Adaylarına Müjde

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan ile hac protokolünü imzaladı.

Hacı Adaylarına Müjde Türkiye-Dünya

Resmi temaslar kapsamında Suudi Arabistan Krallığı’nda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Cidde kentinde Hac Bakanı Bender b. Muhammed Haccâr ile 2013 Yılı Hac Protokolünü imzaladı.

Hacda yaşanan sıkıntıların ele alındığı ikili görüşmelerde, geçen yıllardaki hac ibadetinin icrasında elde edilen tecrübe birikiminden hareketle bu yılki hac ibadetinin daha da mükemmel olması yolunda fikir teatisinde bulunuldu. En büyük ünvan olarak kabul edilen “Duyufurrahman” (Rahmanın misafirleri) için hizmette kalite standardının yükselmesi için her alanda güzel fikirler ve icraatlar masaya yatırıldı.

Haccın müslümanların aynası olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hac döneminde yaşanan bazı aksaklıkların çözüme kavuşturulması konusunda hassasiyetlerini dile getirdi. Başkan Görmez barınmadan temizliğe, intikallerden ülkeye giriş çıkışlara kadar düzeltilmesini istediği hususları şu cümlelerle ifade etti;

“Hac döneminde Mekke-i Mükerreme’de köprü altlarında, sokaklarda derme çatma çadırlarda kalan insanların önüne geçilmesi gerekir. Bu tablo Müslümanlar için uygun bir görüntü değildir. Mekke-i Mükereme’de hac döneminde temizliğe çok önem vermek yine üzerinde durduğumuz önemli hassasiyetlerimizdendir. Buna ek olarak geçen yıl Arafat’ta yaşanan su sıkıntısının yaşanmaması için bu yıl gerekli tedbirlerin alınması da yine üzerinde durulması gereken bir noktadır.

Müzdelife’den Mina’ya intikal için hacılarımızın kullandığı ve zorluk çektiği bu yoldu bir üst geçidin yapılması gerekmektedir. Türkiye’den gelen hacılarımızın hava limanlarında ve Mekke’i Mükerreme’ye geldiklerinde mekteplerin önünde bekletilmelerinin önüne geçilmesi, hacılarımızın intikalinde kullanılan otobüslerin iyileştirilmesi, Taif ve Yanbu havalimanlarının umre ve hac seferlerine açılması gibi konular da daha sağlıklı ve güvenli bir hac için önlem alınması gereken hususlardır”

Zemzemlerin hacılara garantili ve hijyenik şartlarda üretim yapan zemzem ofisi tarafından verilmesi, hacıların Türkiye’ye dönüşlerinde beraberinde götürecekleri eşyaların önceden otellerinden alınarak uçağa yüklenmesi, hacıların zahmet çekmeden direk olarak uçağa binmesi konularının da görüşüldüğü toplantıda, Suudi Arabistan Hac Bakanlığı yetkilileri Türk Hac Bi’sesinin diğer bi’seler arasında en düzenli ve en başarılı bi’se olduğunu kaydettiler.

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan hac protokolünde Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender b. Muhammed Haccâr ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yanı sıra Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergun Yücel, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosu Fikret Özer, Cidde Din Hizmetleri Ateşe Vekili Süleyman Sarı, Türk Hava Yolları Suudi Arabistan sorumlu müdürleri ve Suudi Arabistan Hac Bakan yardımcıları ile Müessese, Nekabe, Edilla kurumlarının Mekke ve Medine temsilcileri de hazır bulundular.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 861
Bu Ay : 2390
Toplam : 2390

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom