Ahmet Çakır Arapgiri Zyaret Etti

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, büyükşehir sürecinde yapılan hazırlıklar kapsamında beraberindeki heyetle Arapgir ilçesini ziyaret etti.

Ahmet Çakır Arapgiri Zyaret Etti Malatya İlçe

Başkan Çakır’ın Arapgir gezisine, AK parti il başkan yardımcıları Eyüp Sağlam, Hacı Bayram Yılmaz, İdris Boztaş, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri ile belediye başkan yardımcıları ve daire müdürleri de katıldı.

Geziye Arapgir Kaymakamı Ercan Turan’ı ziyaret ederek başlayan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın büyükşehir olmasıyla birlikte yeniden bir yapılanmanın söz konusu olduğunu belirterek, “Malatya’nın gelişmesi, kalkınması anlamında büyükşehir gerçekten önemli bir fırsat” dedi.

Başkan Çakır, Büyükşehir ile birlikte Malatya genelinde ana yolların bakım onarımı; içme suyu, kanalizasyon, yağmur drenaj hatları gibi altyapı sorumluluklarının Büyükşehir Belediyesi’ne geçeceğini belirterek “Büyükşehir belediyesinin görev alanının artmasıyla birlikte ilçe belediyelerinin görevi belki biraz daha hafifleyecek. İlçe belediyeleri kendi imkanlarıyla ilçelerine daha hızlı, dinamik hizmet üretirken; büyükşehir imkanlarıyla da altyapı sorunlarını çok hızlı bir şekilde çözecekler” açıklamasında bulundu.

Arapgir Kaymakamı Ercan Turan ise, “Arapgir, Malatya açısından çok önemli bir ilçe. Tarihi, kültürü ve insanıyla ön plana çıkmış, Türkiye’de isim yapmış bir yer. Yaklaşık 5.500 yıllık bir tarihe sahip. 28 Osmanlı Paşası çıkarmış bir yer burası. Fethi Gemuhluoğlu gibi çok sayıda düşünür ve fikir adamı yetiştirmiş. Bu vesileyle de ziyaretinizi çok anlamlı buluyorum. Teşekkür ediyoruz. Bizi mutlu ettiniz” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve beraberindekiler daha sonra Arapgir Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Arapgir ve belediye çalışmaları hakkında brifing sunan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, “Turizme hazırlanan ilçeler içerisindeyiz” dedi.

“2009’dan bu yana arkadaşlarla birlikte, doğrular içerisinde bir hizmet yarışına girdik” diyen Cömertoğlu, “Kaymakamlığımız başta olmak üzere burada hizmet veren tüm kamu kurumlarıyla beraber hareket etmek suretiyle, hizmet birliği ve ortak akıl noktasında bir yarışa başladık.

Arapgir’in 285 kilometre mahalle yolu var. Bunun büyük bir kısmı bizim dönemimizde açıldı veya seviye olarak çok yükseltildi. Altyapı hizmeti olarak 40 kilometre üzerinde kanalizasyon şebekesi döşedik. 3 tane arıtma tesisi planladık. İçme suyunda 8.5 kilometre ana isale boru hattımızı işadamlarının katkılarıyla yeniledik.” diye konuştu.

Başkan Çakır ise, “Bugüne kadar yapmış olduğunuz güzel hizmetlerden dolayı tebrik ediyorum. Özellikle Arapgir’in tarihi birikimi, değerini gün yüzüne çıkarmak; bu eserleri onarmak ve onları insanların hizmetine sunmak önemli. Gerçekten tarihle geleceğin köprüsü olan bu güzel eserlerin, güzel bir çalışmayla tespit edilmesi ve bir program dahilinde hepsinin onarılması Arapgir adına çok güzel bir gelişme. Çünkü bu Arapgir için büyük bir değer. Çalışmalar neticesinde mutlaka turizm hareketliliği artacak” diye konuştu.

Başkan Çakır, çalışmalar neticesinde Arapgir’in, çevredeki yerleşimler bakımından da bir merkez durumuna geldiğini gözlemlediklerini aktararak, “Bunda tabi sizlerin emekleri çok.

Kaymakamımızla, kurumlarla bir bütünlük oluşturmanız da bu hizmetlerin tabi daha hızlı, daha kaliteli gelmesinde fayda sağlayacak. Bizler tabi Büyükşehir sürecinde de ilçelerimizin değerlerinin daha öne çıkarılmasını önemsiyoruz. Bu anlamda daha kapsamlı projeler yapılması çok çok önemli” dedi.

Malatya’yı bir bütün olarak gördüklerini belirten Başkan Çakır, “İlçelerimizin, beldelerimizin durumu nedir? Altyapı ve üstyapısıyla ilçelerimizin özelliğine göre, hangi projeler geliştirilmelidir? Şeklindeki sorulara ortak akıl yoluyla cevap bulmak, fikir alışverişinde bulunmak için gezilerimizi sürdürüyoruz. Bu anlamda adeta bir ön çalışma ziyareti yapıyoruz. Ev sahipliğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz. İnşallah daha güzel hizmetlere imza atmanızı gönülden diliyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Çakır ve beraberindekiler daha sonra AK Parti Arapgir İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette AK Parti Arapgir İlçe Başkanı Kamil İnbaşı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. Başkan Çakır, partililerle sohbet ederek sorunları dinledi.

Arapgir gezisinde esnaf ve vatandaşlarla da sohbet eden Başkan Çakır, tarihi ve turistik yerleri de gezdi. Gezide, evini müzeye dönüştüren yerel sanatçı Asım Külah’ın çalışmaları dikkat çekti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 611
Bu Ay : 1346
Toplam : 1346

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom