Bayat Ekmekle Yemek Tarifleri

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'' çerçevesinde, bayatlamış ekmeklerden lezzetli yiyeceklerin yapımıyla ilgili tarifler içeren kitap hazırladı.

Bayat Ekmekle Yemek Tarifleri Türkiye-Dünya

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'' çerçevesinde, tazeliğini kaybetmiş ekmekleri çöpe atmak yerine, onlardan lezzetli yiyeceklerin yapımıyla ilgili tarifler içeren ''Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri'' kitabı hazırladı.

Kitapta, 15 yemek tarifi ile 5 tatlı tarifi yer alıyor.

Kitapta, yemek olarak ''Fırında Kızartılmış Ekmek Çeşitleri'', ''Tuzlu Yoğurtlu Ekmek Oruğu Çorbası'', ''Hettüş'', ''Kızarmış Çıtır Ekmekli Salata'', ''Bayat Ekmekli Tarator'' ''Cevizli Ekmek Ezmesi'', ''Çerkez Tavuğu''', ''Yumurtalı Ekmek', ''Yumurtalı Peynirli Ekmek'', '' Ekmek Oruğu (İçli Köfte)'', ''Kızarmış Sebzeler'', ''BayatEkmek Köftesi'', ''Bayat Ekmek Rendesi ile Kaplanmış Tavuk Göğsü'', ''Yoğurtlu Kebap'', ''Tavuklu Papara Sote''; tatlı olarak da ''Kuru Ekmekli Üzümlü ve Çikolatalı Puding'', ''Kurutulmuş Şerbetlenmiş Ekmek Üzerinde Muhallebi'', '' Ekmek Pudingi'', ''Mozaik Pasta'', ''FrambuazlıEkmek Tatlısı'' tarifleri bulunuyor.

Kitaba ve tariflere TMO'nun ''www.tmo.gov.tr'' internet sitesinden ulaşılabiliyor.

DONDURUCUDA SAKLAYIN

Ekmek kullanımı ve israfıyla ilgili bazı bilgiler de yer alan kitapta, ekmeğin dondurucuda çok daha uzun süre saklanabileceği, dondurucudan çıkarıldıktan sonra çözünen ekmeklerin, dondurulmadan saklanan ekmeklere göre daha yumuşak ve tüketilebilir özellikte olduğu belirtiliyor. 

Alp Özden - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'' çerçevesinde, tazeliğini kaybetmiş ekmekleri çöpe atmak yerine, onlardan lezzetli yiyeceklerin yapımıyla ilgili tarifler içeren ''Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri'' kitabı hazırladı.
Kitapta, 15 yemek tarifi ile 5 tatlı tarifi yer alıyor.
Kitapta, yemek olarak ''Fırında Kızartılmış Ekmek Çeşitleri'', ''Tuzlu Yoğurtlu Ekmek Oruğu Çorbası'', ''Hettüş'', ''Kızarmış Çıtır Ekmekli Salata'', ''Bayat Ekmekli Tarator'' ''Cevizli Ekmek Ezmesi'', ''Çerkez Tavuğu''', ''Yumurtalı Ekmek', ''Yumurtalı Peynirli Ekmek'', ''Ekmek Oruğu (İçli Köfte)'', ''Kızarmış Sebzeler'', ''Bayat Ekmek Köftesi'', ''Bayat Ekmek Rendesi ile Kaplanmış Tavuk Göğsü'', ''Yoğurtlu Kebap'', ''Tavuklu Papara Sote''; tatlı olarak da ''Kuru Ekmekli Üzümlü ve Çikolatalı Puding'', ''Kurutulmuş Şerbetlenmiş Ekmek Üzerinde Muhallebi'', ''Ekmek Pudingi'', ''Mozaik Pasta'', ''Frambuazlı Ekmek Tatlısı'' tarifleri bulunuyor.
Kitaba ve tariflere TMO'nun ''www.tmo.gov.tr'' internet sitesinden ulaşılabiliyor.

-''Milli servet heba olmaktadır''-

TMO Genel Müdürü Mesut Köse, kitaba yazdığı önsözde, Türkiye'de ekmekğin çok miktarda üretilip tüketildiğini ve büyük bir oranda da israf edildiğini kaydetti.
''İsraf edilen her ekmekle çiftçinin alın teri, emeği, çabası ve milli servetimiz heba olmaktadır'' diyen Köse, şunları kaydetti:
''Dünyada aç uyuyan ve açlık sebebiyle hayatını kaybeden yüz milyonlarca insan varken, ekmeğin dikkatsizce israf edilmesi üzüntü vericidir.
Dünya ülkeleri arasında yükselen bir değer olmaya başlayan ve bu yoldaki yürüyüşüne kararlılıkla devam eden Türkiye'nin, bu trendi korumak ve geliştirmek için ekonomik değerlerini ölçülü kullanması gerekmektedir. Ancak, un ihracatında dünyada birinci sıraya yükselen ülkemizde, ne yazık ki bir yılda israf edilen ekmeğin değeri, bir yılda ihraç ettiğimiz undan elde edilen döviz geliri ile aynı düzeydedir. Ülkemizde günde yaklaşık 6 milyon adet ekmek israf edilmektedir.''

-Ekmeğin besin değeri-

Kitapta ekmek kullanımı ve israfıyla ilgili bazı bilgiler de yer alıyor.
Temel besin maddesi olan tahıllar, B12 vitamini hariç vücudun enerji metabolizmasında görevli olan, yetersizliğinde sinir ve sindirim sistemi bozukluklarına neden olan B1 (tiamin) vitamininin başlıca kaynağı ve diğer B grubu vitaminler bakımından da zengin.
Antioksidan özelliği olan E vitamini, tahıl tanelerinin yağ içeren kısmında bulunuyor.
E vitamininin kalp hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları ile prostat ve akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı araştırmalarla destekleniyor.
Özellikle tam tahıl ürünü içeren besinler zengin birer posa kaynağı ve posa; bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önlüyor, kan kolesterolünün azaltılmasına katkıda bulunuyor ve bağırsak kanserine karşı koruyucu. Ayrıca kan şekerini düzenleyerek tokluk hissi oluşturduğundan obezite ile mücadelede de önemli yer tutuyor.
Yetişkin kadın ve erkeğin günlük ortalama gereksinmeleri düşünüldüğünde 300 gr ekmek; günlük alınması gereken enerjinin yüzde 30-36'sını, demirin yüzde 12-48'ini, proteinin yüzde 39-42'sini, kalsiyumun yüzde 9-57'sini, B1 vitamininin yüzde 27-63'ünü, B2 vitamininin yüzde 12-30'unu ve niasinin yüzde 15-27'sini karşılıyor.
Tam tahıl grubundan olan ekmeğin sağlık üzerindeki faydalarından yararlanabilmek için diyette doğru ekmeğin yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor.

-Ekmek alırken nelere dikkat edilmeli-

-Ekmek almadan önce; tüketecek kişi sayısı, tüketilecek yemek ve evde bulunan ekmek miktarı gibi unsurlar dikkate alınarak tam olarak ne kadar ekmeğe ihtiyaç duyulduğu tespit edilmeli.
-Ekmek; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izni alan yerlerden alınmalı.
-Aynı gün tüketilemeyecek ise ambalajlı ekmek satın alınması tercih edilmeli, ekmek ambalajsız ise saklama koşullarına dikkat edilmeli.
-Alışveriş yaparken ekmeğin ezilmemesine dikkat edilmeli, ayrı bir poşette ve alınan diğer ürünlerin üzerine konarak taşınmalı.

-Ekmek nasıl saklanmalı--

-Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler. Ekmek dondurucuda çok daha uzun süre saklanabilir. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra çözünen ekmekler, dondurulmadan saklanan ekmeklere göre daha yumuşak ve tüketilebilir özelliktedir. Ekmek buzdolabında veya dondurucuda kilitli buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır.
-Gün içerisinde tüketilecek olan ekmek, taze ve yumuşak kalabilmesi için, kapaklı bir ekmek kutusunda, gıda dolabında poşet içinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.
-Ekmek sıcak iken poşete konulduğunda nemlenir. Bu da ekmeğin küflenmesine neden olur. Bu yüzden sıcak ekmek soğutulduktan sonra fazla kurumadan poşete konularak saklanmalıdır.
-Sıcak havalarda ekmeğin küflenmesini önlemek için buzdolabında saklanması tercih edilebilir. Fakat kullanmadan bir saat kadar önce ekmek, buzdolabından çıkarılarak oda koşullarına getirilmeli ve az da olsa yumuşaması sağlanmalıdır.
-Ambalajlı ekmeklerden birkaç dilim alındıktan sonra kalan dilimlerin ambalajı tekrar kapatılarak saklanmasına dikkat edilmelidir.
-Gereğinden fazla satın alınan ekmekler, bayatlamamaları için tercihen alındığı gün dondurucuya konulmalıdır.
-Donmuş ekmekler lezzet kaybına uğramaması için 3 ay içinde tüketilmelidir.

-İsrafı önlemek için neler yapılabilir--

-İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalıdır.
-Ekmeğin dilimlenerek tüketilmesi israfın azaltılmasını sağlayacaktır.
-Kurumuş ekmekler; fırında, ekmek kızartma makinesinde veya kaynamakta olan tencerenin üzerindeki süzgece yerleştirilerek tüketime uygun hale getirilebilir.
-Bayat ekmekler, galeta unu veya kurutulmuş ekmek içi şeklinde, uygun yemeklerde kullanılabilir.
-Ekmeğin muhafaza edildiği kutunun veya gıda dolabının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.
-Çeşitli nedenlerle ekmeğin içerdiği suyun buharlaşarak saklandığı poşet içerisinde birikmesi küflenmeyi hızlandırabilir. Bu durumda ekmeğin saklandığı poşet değiştirilmeli ya da ekmek temiz bir kâğıt havluya sarılarak saklanmalıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 551
Bu Ay : 7348
Toplam : 7348

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom