Kar Mağarası Hayat Kurtarıyor

Uludağ'da, Sarp Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün temel dağcılık kapsamında verdiği kar mağarası eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıktı.

Kar Mağarası Hayat Kurtarıyor Malatya Haber

Kar mağarasının önemi hayat kurtardığının en güzel örneği ise geçtiğimiz hafta amatör dağcılık sporu ile uğraşan Abdullah Özgüven'in-20 derecede 14 saat sığındığı kar mağarası ile nasıl hayatta kaldığını ortaya koyuyor.

Zor kış şartlarında dağcıların hayatlarını devam ettirebilmek için yapmış oldukları barınaklardan biri olan kar mağarasını, Uludağ'da Sarp Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün üyelerine uygulamalı olarak eğitimi verildi. Temel dağcılık kapsamında gösterilen kar mağarasında karın kazılarak yapılmasıyla dışarıdan içeriye kar, rüzgar, soğuk ve ses geçirmediği için Uludağ gibi - 20 derecelere kadar düşen hava şartlarında etkilenmeden içinde rahat bir şekilde barınma imkanı sağlıyor. Geçtiğimiz hafta Ankara'dan tatil için geldiği Uludağ'da kaybolan Abdullah Özgüven'in kar mağarası yaparak nasıl hayatta kaldığını açıkça ortaya koyuyor.

Aldığı dağcılık eğitimi ile yanında bulunan malzemelerden yaptığı kar mağarasında 14 saati geçirip -20 derecede hayatta kalmayı başaran Özgüven'in almış olduğu eğimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlaşılıyor. Sarp Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nden Mehmet Ersoy, arama kurtarma ekiplerinin başarısına dikkat çekerken, aradaki iletişimin aksamadığını, bu gibi olaylarda kaybolan kişinin soğukkanlı olmasının, bilginin önemi bir kez daha görmüş olduklarını, bu işe gönül veren dağcıların mutlaka eğitimi alması gerektiğini dile getirdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 812
Bu Ay : 14988
Toplam : 14988

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom