İllere Göre Prim Teşviki Geliyor

Yeni istihdam paketinde prim teşviği, illerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösterecek. 2013 yılı için 300 milyon lira destek ödemeleri için ayrıldı.

İllere Göre Prim Teşviki Geliyor Malatya Ekonomi

31 Aralık’ta sona eren ‘49 ile teşvik’ yasasından sonra başlatılan yeni istihdam paketinde prim teşviği, illerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösterecek. Yeni istihdam paketinden 49 ilde 31 bin işletmede çalışan 766 bin işçi yararlanacak.

YENİ İSTİHDAM PAKETİNDE 49 İLE TEŞVİK YENİDEN DÜZENLENDİ

Kamuoyunda ‘49 ile teşvik yasası’ olarak bilinen 5084 sayılı teşvik kanunun 31 Aralık’ta sona ermesinin ardından başlatılan yeni istihdam paketi ile ilgili çalışmaların ayrıntıları netleşti. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda, paketten teşvik süreleri dolan 49 ilde 31 bin işletmede çalışan 766 bin işçi yararlanacak. Ancak prim teşviği oranı illerin gelişmişlik düzeyine göre farklı olacak. STAR’ın ulaştığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni teşvik paketinin ayrıntılarına göre, yeni istihdam paketinden 49 ilde bulunan tüm işletmeler yararlanacak.

5. ve 6. bölgeler avantajlı

Ancak burada, destek prim oranında farklılığa gidilecek. Farklılığı ise illerin gelişmişlik düzeyi belirleyecek. Örneğin, geri kalmış illerin toplandığı teşvik sisteminde belirtilen 5. ve 6. bölgelerde bulunan işletmelerin, SSK prim desteği aynen devam edecek. Diğer bölgelerde kalan illerin prim desteği ise daha düşük olacak. Yani, 5. ve 6. Bölge’deki işletmelere, işçi başına geçen yılın rakamlarına göre 200 liralık prim desteği verilirken, diğer illerdeki işletmeler ise işçi başına 150 lira ve 100 lira prim desteğinden yararlanacak. Yapılan hesaplamaya göre, 5. ve 6. Bölge’deki mevcut işletmelerde, işveren payının yüzde 11’i, diğer illerde ise yüzde 7, 8, 9’u devlet tarafından karşılanacak.

Özürlü ve kadınlara destek

Öte yandan, aynı paket ile çeşitli konularda işverenlere verilen 10’un üzerindeki prim desteklerine de disiplin getirilecek. Sadece, özürlü, kadın ve Ar-Ge istihdamındaki prim teşvikleri devam edecek. Geri kalan yatırımlar ise bölgesel bazda verilen prim desteklerinden yararlanacaklar.

PAKETTEN YARARLANACAK İLLER

Afyon, Düzce, Malatya, Diyarbakır, Sivas, Uşak, Şanlıurfa, Aksaray, Adıyaman, Amasya, Ordu, Erzurum, Giresun, Tokat, Yozgat, Osmaniye, K.Maraş, Van, Kırşehir, Bartın, Batman, Çankırı, Erzincan, Mardin, Çorum, Şırnak, Siirt, Sinop, Elazığ, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Kastamonu, Artvin, Kilis ve Tunceli.

KOBİ’lere 300 milyon TL

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2012 yılında 26 bin işletmeye yaklaşık 293 milyon lira tutarında kaynak aktardıklarını belirterek, “2013 yılı için bu konuda bizim yaklaşık 460 milyon liralık bir bütçemiz var. Bunun 300 milyon lirasını destek ödemeleri için ayırdık” dedi. Ergün, şunları söyledi: “KOBİ’ler için finansmanla ilgili yeni destek modelleri geliştirme imkanımız olabilir. Çünkü 2013’te ekonominin ihracat odaklı büyümesinin yanında biraz da iç pazarı genişleten, iç pazarda hareketlenmeleri sağlayan bazı destek mekanizmalarını getireceğiz. KOBİ’ler için 2013 yılında özellikle kredi faiz desteği gibi birtakım mekanizmalarla çok sayıda KOBİ’ye destek verme imkanımız olacak.” 

Star gazete

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 953
Bu Ay : 2521
Toplam : 2521

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom