Deprem Dede'den Kötü Haber

Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 71 yaşında yaşama veda etti.

Deprem Dede'den Kötü Haber Türkiye-Dünya

Göztepe Medical Park Hastanesi yönetimi adına açıklama yapan Anestezi Uzmanı Doktor Uğur Erol, “Yaklaşık 15-20 dakika önce Ahmet Bey’i kaybettik” dedi.

Kamuoyunda “Deprem Dede” olarak bilinen Jeofizikçi ve Eğitimci Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, yaşama veda etti. Göztepe Medical Park Hastanesi’nde görevli Anestezi Uzmanı Doktor Uğur Erol, yaptığı açıklamayla haberi doğruladı.

Hastane yönetimi adına açıklamayı yapan Anestezi Uzmanı Doktor Uğur Erol, “Kaybımız çok büyük. Ahmet Bey yaklaşık 44 gündür hastanemizde yoğun bakımda tedavi görmekteydi. Organ yetmezliği söz konusuydu. Zatüre tanısıyla geldi. Kalp yetmezliği vardı. Diyalize girdi çıktı. Çoklu organ yetmezliğinden vefat etti. Yaklaşık 15-20 dakika önce Ahmet Bey’i kaybettik” dedi.

Acı haberi alır almaz hastaneye gelen Ahmet Mete Işıkara’nın kızı Yeşim Hekimoğlu, gözyaşlarına boğuldu.

Öte yandan hastaneye gelenler arasında yer alan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kalafat ise, “Şimdi öğrendik, çok üzgünüz. Uzun süredir tedavi görüyordu. Ama acı haberi aldık” diye konuştu.

Işıkara’nın eşi Ayten Işıkara ise, görevlilerin yardımıyla tekerlekli sandalye ile hastaneden gözyaşları içerisinde ayrıldı.

Ahmet Mete Işıkara, bir süredir solunum yetmezliğinden dolayı genel yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

IŞIKARA, TEŞVİKİYE CAMİİ’NDE KILINACAK CENAZE NAMAZININ ARDINDAN FERİKÖY MEZARLIĞI’NDA DEFNEDİLECEK

Hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara için Boğaziçi Kandili Rasathanesi’nde Çarşamba günü tören düzenlenecek. Işıkara, Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Vefat habernii aldıktan sonra hastaneye gelen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Işıkara ailesine başsağlığı diledi. Akar, “Allah rahmet etsin. Kızılay ailesi olarak çok üzüntülüyüz. Uzun yıllardan beri birlikte çalıştığımız Sayın Işıkara bizim başdanışmanımızdı. Çok yakın bir mesai arkadaşımızdı. Bizi çok derinden yaraladı.

Yokluğuna zor alışacağız” dedi.
Tedavi süresinde Işıkara ile ilgilenen hastanepersoneline teşekkür eden Akar, “Hastanede gösterdikleri güzel bakımdan dolayı başhekimimize ve doktorlarımıza ve hemşirelerimize teşekkür ediyoruz. Bende ailesi ile görüşmeye geldim. Ailesi ile görüştükten sonra cenazenin kaldırılması ile ilgili tertibatı alacağız. Bu bizim cenazemiz, ailemizin cenazesi. İnşallah Işıkara’ya laik bir şekilde onun aziz hatırasına hürmet ederek cenaze töreni yerine getireceğiz” diye konuştu.

GÖZTEPE MEDİCAL PARK HASTANESİ’NDEN YAZILI AÇIKLAMA

Göztepe Medical Park Hastanesi, Ahmet Mete Işıkara’nın vefatıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada; “Kronik akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, böbrek yetmezliği ve geçirilmiş pnömoni mevcut olan Sayın Ahmet Mete Işıkıra 08 Aralık 2012’de solunum rahatsızlığı nedeniyle 112 ambulansı ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülmüş, ileri derecede solunum sıkıntısı bulunduğundan dolayı solunum cihazına bağlanarak saat 16.00’da ambulansla hastanemize nakledilmiştir” denildi.

Açıklamada, Işıkara’nın gün içerisinde üç kez kalbinin durduğu belirtilerek, “21 Ocak 2013 tarihinde saat 13.25’te hastamızın kalbi durdu. Kalp masajına başlandı. Saat 13.40 hastamız geri döndü. Saat 13.45’te tekrar kalbi durdu. 13.55’te kalp destek tedavisine başlandı. 18.20’de hastamızın yeniden kalbi durdu. 18.50’de cevap alınmaması dolayısıyla hastamızı kaybettik” ifadelerine yer verildi.

IŞIKARA, ÇARŞAMBA GÜNÜ TÖRENLE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK.

Işıkara, Boğaziçi Kandili Rasathanesinde Çarşamba günü düzenlenecek töreninin ardından Teşvikiye Camii’nde ikindi namazının müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’na defnedilecek.

TÜRK KIZILAYI, PROF. DR. AHMET METE IŞIKARA'YI KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDE OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Türk Kızılayı, Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı ve Türk Kızılayı gönüllüsü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olunduğunu bildirdi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, solunum yetmezliği nedeniyle 44 gündür Medicalpark Göztepe Hastanesinde tedavi gören Işıkara'nın saat 13.25 ve 13.45'te iki kez kalbinin durduğu belirtildi. masajla kalbi yeniden çalıştırılan Işıkara'nın müdahalelere rağmen 18.50'de hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Yediden yetmişe tüm Türkiye'nin, özellikle çocukların 'deprem dede' olarak gönlünde taht kuran Işıkara, Türk Kızılayı'nın 'Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi ve Kızılay Kardeş Kulübü Kumbarası Projesi' kapsamında Türkiye'yi il il dolaşarak halkı ve öğrencileri afetler konusunda bilinçlendiriyordu.

Türk Kızılayı camiası olarak Genel Başkan Başdanışmanı ve Türk Kızılayı gönüllüsü değerli bilim insanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olduğumuz belirterek kendisine yüce Allah'tan rahmet ailesine ve tüm Kızılaycılara başsağlığı ve sabır dileriz."

EYİDOĞAN, IŞIKARA AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

CHP Milletvekili Haluk Eyidoğan, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın hayatını kaybettiği hastaneye gelerek taziye ziyaretinde bulunarak, “Son ana kadar Türkiye’de deprem bilincinin geliştirilmesi, depremle ilgili eğitimlerin verilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve halkın deprem konusunda doğru bilgiye ulaşmasında çok önemli katkılar sağladı. Allah rahmet eylesin” dedi.

CHP Milletvekili Haluk Eyidoğan, “Ahmet Mete Işıkara hocamız gerçekten bu ülkede deprem risklerinin azaltılması ile ilgili çok çalıştı. Bunlarla ilgili fikirler geliştirdi. Gerçekten halkın güvenini kazandı. Yaptığı birçok şey var ama ömrü vefa etmediği için hala çözülemeyen sorunlar var. Son ana kadar Türkiye’de deprem bilincinin geliştirilmesi, depremle ilgili eğitimlerin verilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve halkın deprem konusunda doğru bilgiye ulaşmasında çok önemli katkılar sağladı” dedi.

Işıkara’nın öğrencisi olduğuna dikkat çeken Eyidoğan, “Ben öğrencisi İstanbul Üniversitesi’nde oldum. Ben de üniversitede hoca iken kendisi ile çeşitli zamanlarda deprem ile ilgili projelerde birlikte çalıştım. Her zaman her konuda herkese yardımcı olan ve çok uyumlu çalışan, ülkemiz için depremle ilgili çok katkıları olan bir hocamızdı. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

Işıkara’dan devraldıkları bayrağı öğrencileri olarak taşıyacaklarını belirten Eyidoğan, “Bir bayrak bıraktı. O bayrağı da kendisinin yetiştirdiği öğrencileri, bizler Türkiye’de depremle ilgili çalışmalarda ondan aldığımız ilhamla devam edeceğiz. Kendisi bir gün bana şöyle demişti; ‘Birçok şey yapmaya çalışıyorum ama yapamadığım bazı şeyler var. Siyasete girersem, meclise girersem, ilgili bir konuma gelirsem, bizlerin bilim adamları olarak çözemediğimiz şeyleri belki TBMM iradesiyle bu ülkede depremle ilgili sorunlara çözümüne katkı koyarım’ demişti. Ama ne yazık ki rahmetli milletvekili olamadı o zaman. Ama devam etti ve bir dernek kurdu. O dernek özellikle halkın bilinçlenmesi konusunda çaba sarf ediyor” şeklinde konuştu.

 

AHMET METE IŞIKARA KİMDİR?

Ahmet Mete Işıkara (1941) Türk bilim insanı, jeofizikçi ve eğitimci Işıkara, 1941 yılında Mersin'de doğdu. 17 Ağustos 1999'da Marmara bölgesinde yaşanan ve büyük yıkımlar ile ölümlerin olduğu Mw 7.4 büyüklüğündeki deprem sonrası yaptığı toplumu bilinçlendirme çabaları nedeniyle özellikle dönemin çocuklarının bilincine deprem dede, deprem amca gibi isimlerle de yerleşti.
Ahmet Mete Işıkara AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği)'in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır.

TARİHLERLE HAYATI

1965 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’nü bitirdi ve aynı bölüme asistan oldu.
1969 yılında Necmi Rıza Ahıska'nın kızı Aysel Ahıska ile evlendi.
1973 - 1974 yılları arasında askerlik görevini Harita Genel Komutanlığı’nda yaptı
1976 - 1983 yılları arasında Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Ulusal Jeomagnetizma ve Aeronomi Komisyonu Başkanlığı yaptı.
1979 - 1982 yılları arasında Avrupa Depremlerin Önceden Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda koordinatör
1980 - 1983 yılları arasında Türkiye adına Avrupa Konseyi Deprem Uzmanları Komitesi’nde temsilcilik yaptı.
1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde göreve başladı.
1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür yardımcısı oldu.
1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür oldu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 218
Bu Ay : 6198
Toplam : 6198

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom