Eskimeyen Kalaycı ustası

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde kalaycılık yapan, ancak Doğanşehir'de artık kalaylanacak bakır kap bulunmadığını anlatan 71 yaşındaki Nazım Karakaya, mesleğini icra etmeye çalışıyor.

Eskimeyen Kalaycı ustası Malatya İlçe

Doğanşehir'de kalaycılık mesleğini devam ettirmeye çalışan Nazım Karakaya, "Alüminyum ve çelik kaplar çıktı çıkalı vatandaş hep bakırlarını eskiciye verdi. Geride bir şey bırakmadı" diyerek, artık yapacak iş bulamadıklarından yakındı. Karakaya, günümüzde kalaylanacak kap bulmanın zor olduğunu anlattı.

Kalaycılığa çocukluğunda çırak olarak başladığını ve yaklaşık 60 seneden beri bu mesleği yaptığını söyleyen Karakaya, şunları kaydetti: "Kalaycılık, eskiyen ve yıpranan bakır kap kacağın toz nişadır yardımıyla kalay ile kaplanması işlemini yapan zanaatkarların genel adıdır. İş yok ancak kendi zorumuzla tekneyi bekliyoruz. Eskiden gece gündüz duramazdık çalışırdık, yanımızda birkaç tane işçi çalıştırırdık. Ne zaman ki alüminyum kaplar çıktı, işte o zaman işlerimiz bozuldu. Bu mesleği yapanlar hep başka işlere döndüler, bizler kendimizi yenileyemedik yolda kaldık. Şimdi artık kapımızı çalan da yok iş de yok."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 20
Bugün : 49
Bu Ay : 3493
Toplam : 3493

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom