'Fazla Mesai Ücretleri Devam Etmelidir'

Türk Büro-Sen Malatya Şube Başkanı Emin Göktaş, fazla mesai ücretlerinin 2013 yılında da devam etmesini istediklerini belirtti.

'Fazla Mesai Ücretleri Devam Etmelidir' Malatya Ekonomi

Türk Büro-Sen Malatya Şube Başkanı Emin Göktaş yaptığı yazılı açıklamada, "2012 yılı içerisinde doğalgaza yüzde 29,3, elektriğe yüzde 20, mazota yüzde 13,5, benzine yüzde 12 ve kömüre yapılan yüzde 13,9 zamdır. Bu zamların tüm tüketim maddelerine vatandaşın alım gücüne yansıması ise, kış gününde vahim bir tabloyu ortaya çıkarmaktadır.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vermiş olduğu zam oranı 2012 yılı ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 artış ve 2013 yılı için ilk altı ay yüzde 3 ikinci altı ay için yüzde 3 dür. Kamu görevlilerine hak olarak görülen bu rakama toplu sözleşmede yetkiliyiz diyen malum sendikalar, konfederasyon ve temsilcisi sessiz kalmış, boynu bükük izlemekle yetinmiştir" dedi.

"666 sayılı KHK ile kamu kurumlarında fazla mesai yapılması, kurumların önerisi ve Maliye Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'na bırakılmıştır. Yeni yılla birlikte vergilerde, harçlarda ve birçok kalemde enflasyon oranının çok üzerinde artışlar, zamlar yapılırken, kamu görevlilerinin gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan fazla çalışma ücretleri kaldırılmıştır.

Kamu çalışanları fazla çalışma uygulaması ve bunun karşılığında ödenen fazla çalışma ücretine güvenerek ileriye dönük borçlandı, bankalardan kredi kullandı. Şimdiyse kara kara borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor" diyen Göktaş, açıklamasını özetle şöyle tamamladı:

"Fazla çalışma ücretlerinin kaldırılması, çalışanların hayat standartlarında ve alım gücünde ciddi bir azalmaya yol açmıştır. Ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmemesi çalışanların emekli olmalarının önünde en büyük engeldir. Emeklilik süreci çalışanların gelirinde yüzde 50 civarında azalmaya neden olmakta, on binlerce kamu çalışanı emeklilik hakkını kullanamamaktadır.

Ek ödemelerin yeni bir düzenlemeyle bir an önce emeklilik maaşına dahil edilmesi, birçok kamu çalışanının emekli olmasını sağlayacağı gibi, bu nedenle de işsiz gençlerimize istihdam alanı sağlayacaktır. 2013 yılında fazla çalışma ücretlerinin devamının sağlanması ve ek ödemelerin emekliliğe dahil edilmesi hususunu bir kez daha yineliyoruz".

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 488
Bu Ay : 1111
Toplam : 1111

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom