'Türkler Yapacağına Yıkılsın'

Kıbrıs Adası, KKTC Yönetimi’nin Karpaz Yarımadası’ndaki Aziz Andreas Manastırı’nı restore etme kararı almasıyla karıştı.

'Türkler Yapacağına Yıkılsın' Türkiye-Dünya

KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın kararıyla Karpaz’daki Aziz Andreas Manastırı ’nın Türkiye’nin finansmanıyla KKTC tarafından restore edilmesi kararından sonra Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos ’un sözleri tartışma başlattı.

KKTC, İsa Aleyhisselam’ın 13 havarisinden Aziz Andreas’ın bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan Karpaz burnundaki tarihi manastırını kurtarmak amacıyla tek yanlı olarak restorasyona başlayacağını açıkladı. Rum Başpiskopos Hrisostomos karara sert bir tepki göstererek, “Türkler yapacaksa, yıkılsın daha iyi” dedi. Rum Başpiskopos, daha önce de “Bizim malımız bize iade edin tamir ederiz” diyerek restorasyona itirazda bulunmuştu.

BM Kalkınma Programı (UNDP) aracılığıyla restorasyonu gündeme gelmesi ile de kilise, “Hıristiyanlık mimarisini bilen bir kuruluş yapmalı” diye itiraz etti.

BAĞIŞ CEVAP VERDİ


Başpiskopos'un sözlerine tepki gösteren AB Bakanı Egemen Bağış, "Orası yıkılırsa bilsinler ki kendi başlarına yıkılır. Oranın enkazının altında kendileri kalır. Bir kez daha anlaşıldı ki Rum yöneticilerinin nefreti bizim hoşgörü denizimizde boğulur. Rum yöneticiler bakar, Türkler yapar...” dedi.

İhlas Son Dakika

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 278
Bu Ay : 278
Toplam : 278

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom