ABD, Afganistan'dan Çekilecek

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi Beyaz Saray'da kabul etti.

ABD, Afganistan'dan Çekilecek Dünya

İki lider, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

2014 yılının sonunda ülkenin tamamının güvenliğinden Afganistan güçlerinin sorumlu olacağını belirten ABD Başkanı Obama, gelecek yılın sonunda Afganistan'daki savaşın sorumlu bir şekilde sona ereceğini söyledi.

2013 yılının bahar aylarından itibaren koalisyon güçlerinin Afganistan'daki misyonunun “destekleyiciyi bir rol” anlayışına döneceğini belirten Obama, ABD askerlerinin ihtiyaç olduğunda Afganlarla birlikte savaşacağını ancak bahar ayından itibaren yeni görevinin Afgan ordusuna eğitim ve danışmanlık ile yardımlar şeklinde olacağını söyledi. Obama, bahardan itibaren Afganların ülke genelinde liderliği ele geçireceklerini ifade etti.

ABD askerlerinin nasıl geri çekileceği konusunun henüz tam olarak kararlaştırılmadığını belirten Obama, gelecek haftalarda bu konuda ordudan alacağı öneriler doğrultusunda açıklama yapacağını vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama, 2014 yılı sonrasında herhangi bir ABD askeri gücünün ülkede bulunmasının ancak Afgan hükümetinin davetiyle olabileceğini söyledi.

ABD askerlerinin Afganistan'da kalabilmesi için onlara dokunulmazlık verilmesi gerektiğini belirten Obama, 2014 yılı sonrasında Afganistan'da herhangi bir ABD askeri gücünün bir tür dokunulmazlığı olmadan bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Obama, "2014 yılı sonrasında Afganistan'da herhangi bir askeri gücümüzün bulunması, bir tür dokunulmazlık olmadan mümkün değil" dedi

Afganistan Devlet Başkanı Karzai de dokunulmazlık konusunun ABD için büyük önem taşıdığını anladıklarını ifade ederek kendileri açısından da egemenlik konusunun aynı şekilde önemli olduğunu dile getirdi.

Uluslararası güçlerin Afgan köylerindeki mevcudiyetinin sona ermesi ve gözaltı merkezlerinin Afgan hükümetinin kontrolüne geçmesi gibi konuların Afganistan için önem taşıdığını belirten Karzai, “Bugün yaptığımız gibi, bu konuların çözülmesiyle, Afgan halkının önüne çıkıp, Afgan egemenliğinden ve Afgan yasalarından taviz verilmeyecek şekilde, Afganistan'daki ABD askerleri için dokunulmazlığı savunabilirim” şeklinde konuştu.

Hamid Karzai, kendisine sorulan bir soru üzerine Afganistan'daki ABD askerlerinin sayısına ilişkin kararların ABD hükümetine ait olduğunu söyledi.

Afganistan’ın iç sorunları konusunda da çalışılması gerektiğini söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, Taliban ile Afganistan hükümeti arasında bir uzlaşma sağlanabilmesi için tekrar görüşmelere başlandığını söyledi.

Obama, Katar’ın başkenti Doha’da, Kabil’deki hükümetle Taliban arasında sağlanacak uzlaşmalara olanak sağlamak adına bir Taliban ofisinin açılacağını kaydetti.

Ancak Obama, herhangi bir uzlaşmanın sağlanması için her iki tarafın da Afganistan anayasasındaki temel prensiplere uyması gerektiğini ifade etti.

Obama, “Bizim açımızdan, Taliban terörden vazgeçmediği ve Afgan anayasasını tanımadığı sürece bu uzlaşmaların yapılması mümkün değil. Eğer Taliban, Afgan hükümetinin çalışma şeklinde bir değişiklik yapılmasını istiyorsa, bunun yapılması için düzenli bir anayasal süreçten geçilmesi gerektiğini kabul etmeli” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 929
Bu Ay : 3413
Toplam : 3413

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom