Seyahatname'de ki Olay Gerçek Oldu

Yolların buz pistine döndüğü şehirde, dışarıda kalan bir kedi dondurucu soğuk nedeniyle telef oldu. Telef olan kedi, vatandaşlar tarafından yol kenarına bırakıldı.

Seyahatname'de ki Olay Gerçek Oldu Malatya Kültür-Sanat

Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 32 dereceyle Erzurum'da ölçüldü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları Erzurum'da eksi 32, Ağrı'da eksi 28, Erzincan'da eksi 25, Kars'ta eksi 18, Ardahan'da eksi 16 ve Iğdır'da eksi 12 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ağrı'da eksi 13, Erzurum'da eksi 12, Kars'ta eksi eksi 9, Ardahan'da eksi 7, Erzincan'da eksi 4 ve Iğdır'da 1 derece olması tahmin ediliyor.

Mevsimin en soğuk günü yaşanan Erzurum'da, soğuk hava nedeniyle ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu, kaldırımlarda buzlanma meydana geldi.

Çatılarda boyu iki metreyi bulan buz sarkıtları oluştu. Belediye ekipleri, kent merkezlerinde kar ve buzla mücadele çalışması yapıyor.

Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle Erzurum'da 356, Ağrı'da 253, Iğdır'da 39 ve Kars'ta 17 olmak üzere toplam 665 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

İl Özel İdaresi'ne bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Bu arada, bölgede yapılan son ölçümlere göre kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ağrı'da 67, Kars'ta 45, Ardahan ve Erzurum'da 40, Erzincan'da 30 ve Palandöken Kayak Merkezi'nde 90 santimetre.

EVLİYA ÇELEBİ'NİN ANLATTIĞI GERÇEK OLDU

Ardahan'da kar yağışıyla birlikte soğuklar da etkili oluyor. Soğuk hava özellikle sokak hayvanlarını olumsuz etkiliyor. Yolların buz pistine döndüğü şehirde, dışarıda kalan bir kedi dondurucu soğuk nedeniyle telef oldu. Telef olan kedi, vatandaşlar tarafından yol kenarına bırakıldı.

Evliya Çelebi'nin Seyahatname'de Erzurum soğuklarını daha iyi anlatmak için kedinin damdan dama atlarken donduğunu yazdığını ifade eden vatandaşlar, bunun Ardahan'da gerçekleştiğini ifade etti. Şiddetli soğuklar nedeniyle dışarıda kalan hayvanların telef olduğunu kaydeden vatandaşlar, özellikle kedilerin belediye tarafından toplanıp hayvan barınağında koruma altına alınmasını istedi. Ardahan'da sıcaklıklar ise sıfırın altında 16 dereceye kadar düştü.

Timeturk 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 377
Bu Ay : 4175
Toplam : 4175

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom