İsrail Geri Adım Attı

Türkiye’nin ABD’den aldığı AWACS (havadan uyarı ve kontrol sistemi) erken uyarı uçaklarına entegre edilecek elektronik harp cihazlarını vermekten vazgeçen İsrail, geri adım attı

İsrail Geri Adım Attı Dünya

Mavi Marmara krizinin ardından, Türkiye'nin ABD'den aldığı AWACS (havadan uyarı ve kontrol sistemi) erken uyarı uçaklarına entegre edilecek elektronik harp cihazlarını vermekten vazgeçen İsrail, geri adım attı.

Türkiye'nin 1,5 milyar dolarlık Barış Kartalı projesi kapsamında aldığı AWACS'ların elektronik destek sistemi ihalesi İsrail'e verilmişti. 2 sistemi daha önce teslim eden İsrail, iki ülke arasındaki restleşmelerden sonra kalan sistemleri vermeyeceğini geçtiğimiz yıl Türk tarafına bildirmişti. Bu tavrından vazgeçen İsrail, elektronik harp ekipmanlarını Ankara'ya teslim edeceğini açıkladı.

Zaman gazetesinin haberine göre üst düzey bir savunma bürokratı, "Uçakları üreten Amerikan Boeing firması da araya girdi. İsrail'e, 'Sizin yüzünüzden iş yapamıyoruz' dediler. İsrail de cihazları vermeye razı oldu." ifadelerini kullandı.

Söz konusu sistem, uçağın havadayken maruz kalabileceği elektronik saldırılarına karşı kendini korumasını sağlıyor.
Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) Uçağı Projesi kapsamında Boeing firması ile 4 uçak ve 1 yer destek sistemi tedariki amacıyla imzalanan sözleşme 2003'te yürürlüğe girdi.

Türk hava sahasının etkinliğini büyük ölçüde artıracak olan AWACS uçakları, gövde üzerinde taşıdıkları özel radar sistemiyle her türlü hava aracını anında tespit edebilme özelliğine sahip.

Timeturk 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1058
Bu Ay : 5948
Toplam : 5948

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom