Et Üretimini 500 Tonlara Çıkarmalıyız

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından toplantı düzenlenip, 5 yılın değerlendirmesi yapıldı.

Et Üretimini 500 Tonlara Çıkarmalıyız Malatya Haber

Akkoza Otel’de düzenlenen toplantıya; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ramazan Aytekin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı veteriner hekim Osman Güder, TARSİM Bölge Koordinatörü Sabri Akın, Ziraat Mühendisleri Odası Malatya İl Başkanı Fevzi Çiçek, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, tarım şube müdürleri ve birlik başkanları katıldı.

Sinevizyon eşliğinde birliğin çalışmaları gösterilirken, daha sonra kürsüye gelen Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, şöyle konuştu: "Birliğimiz 2007 yılının son günü kurulmuş olup bin 600'e yakın üyesi bulunmaktadır. Tabi ki önceliğimiz üyelerimize tüm destekleme ve projelerden en iyi şekilde faydalanmaları için çalışmalar yapmaktır. Nedir bu çalışmalar? Küpeleme, elektronik kayıt, bilgilendirme toplantıları, projeler, kredi sağlama, doğrudan gelir desteğinden faydalandırma, danışmanlık hizmeti, halk elinde ıslah projesi yürütmek ve birçok konuda yetiştiriciye destek olmak... Bu hizmetler neticesinde üyelerimize bugüne kadar yaklaşık 10 milyon TL civarında destek sağlanmıştır. Malatya ilimizde yaklaşık 250 bin civarında damızlık koyun keçi bulunup yüzde 95'e yakını kayıt altına alınmıştır."

"Birliğimiz kurulduğu günden bugüne birçok çalışmaya imza atmış olup kısaca bu çalışmaları özetleyecek olursak; anket, bilgilendirme, teşvik anlamında projeler ve programlar, paneller, konferanslar, yarışmalar, fuarlara katılımlar, geziler, stant açmak, danışmanlık hizmetleri, ilçe belde köy ve yayla toplantıları, eğitim çalışmaları ve birçok konuda yetiştirici ile birliğin ve birlikteliğin önemi her platformda vurgulanarak ortak akıl çalışmaları yapılmış olup, bu çalışmalar daha geniş kapsamlı artarak devam edecektir" diyen Akın, sözlerini şöyle tamamladı:
"Yine birliğimiz; çobanlığın meslek olarak tanımlanması, özlük hakları için girişimlerde bulunulması, mera komisyonlarında koyun keçi yetiştirici birliklerinden birer temsilci bulunması, yaylalarda sosyal ve temel ihtiyaçların karşılanması gibi konularda da Türkiye geneli bazı çalışmalarda öncü olmuş ve olma yönünde daha kararlı adımlar atacaktır."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ramazan Aytekin ise, "Malatya’da yılda 15 bin ton süt, 350 ton et, 250 ton da yapağı elde ediyoruz. Bu rakamlar çok düşüktür. Amacımız, rakamları 1980'li yıllarda olduğu gibi et üretimini, üretimi 500 binlere çıkarmaktır" ifadelerini kullanarak, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin kurulmasından sonra koyun ve keçi konusunda güzel hizmetler yapıldığını vurguladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 694
Bu Ay : 4251
Toplam : 4251

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom