Dil Öğrenimi Ana Rahminde Başlıyor

Doğumdan saatler sonra yabancı bir dili ayırmaya başlayan yenidoğanların, dil öğrenmeye çok daha erken başladığı ortaya kondu.

Dil Öğrenimi Ana Rahminde Başlıyor Malatya Yaşam-Sağlık

şitme için gerekli olan beyin ve kulak mekanizmaları gebeliğin 30’ncı haftasında oluşuyor. MedicalExpress’teki habere konu olan yeni araştırmaya göre bebekler hamileliğin son 10 haftasında annelerini dinliyorlar ve doğumda işittikleri şeyleri gösterebiliyorlar.

Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Araştırmaları Enstitüsü’nden Patricia Kuhl, “Bebeğin zihnini etkilemede anne önceliğe sahip” diyor. Araştırmanın eş-yazarı Kuhl, “Konuşmasındaki sesli harfler, en yüksek çıkıyor. Bebek de onlara kitleniyor” diye ekliyor.

Daha önceki araştırmalarda bebeğin doğduğu andan itibaren öğrenmeye ve dilleri ayırmayı başladığını gösterilmişti. Ancak öğrenmenin rahimde başladığına dair bir kanıt bu araştırmaya kadar yoktu.

Araştırmanın baş-yazarı ve Washington Tacoma Pacific Lutheran Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü Christine Moon, “Bu fetüslerin annesinin dilini ve seslerini doğumdan önce öğrenmeye başladığını gösteren ilk araştırma. Öğrenmenin başlangıcını hamileliğin 6’ncı ayına çekiyor” diyor.

Araştırma kız ve erkek karışık 40 bebek arasında İsveç ve ABD’de yapılmış. Doğumlarından sadece 30 saat sonra yapılan araştırmada bebeklerin seslere olan tepkileri ölçülmüş. Tanıdık ve yabancı seslere verdikleri tepkiler, bilgisayara bağlı bir emzik vasıtasıyla incelenmiş.

Bebeğin emziği uzun ya da kısa emmesi öğrenme için bir kanıt sayılıyor. Her iki ülkede de bebekler yabancı dil duyduklarında emziği daha uzun emmişler.

Araştırmacılara göre bebekler en iyi öğrenciler. Bebeklerin bilgiyi bir sünger gibi emme mekanizmaları başta eğitim olmak üzere her bilim dalına ışık tutabilir. Kuhl, “Bebeklerde olup da yetişkinlerinde olmayan o sihri öğrenmek istiyoruz. Bu ilk öğrenme merakını heba edemeyiz” diye açıklıyor.

Timeturk 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 103
Bu Ay : 1671
Toplam : 1671

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom