Kürecik Üssü İl Genel Meclisini Böldü

Malatya'da Kürecik köyünde kurulan NATO Erken Uyarı Radar Sistemi'nin bulunduğu tesisi Malatya-Kayseri karayoluna bağlayan 3 kilometre uzunluğundaki irtibat yolu konusu İl Genel Meclisi'ni böldü.

Kürecik Üssü İl Genel Meclisini Böldü Malatya Siyaset

Malatya İl Genel Meclisi 2013 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'nda; İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, gergin dakikalar yaşandı.

Malatya’da Kürecik köyünde kurulan NATO Erken Uyarı Radar Sistemi’nin bulunduğu tesisi Malatya-Kayseri karayoluna bağlayan 3 kilometre uzunluğundaki irtibat yolunun Malatya İl Özel İdaresi envanterine kaydedilmesi ve onarımının İl Özel İdaresi tarafından yapılması teklifinin görüşülmesi esnasında, meclis üyeleri arasında gerginlik yaşandı.

Konunun meclis gündemine taşınmasıyla birlikte AK Parti ile CHP'li İl Genel Meclisi üyeleri ikiye bölündü. Söz alan CHP İl Genel Meclisi Üyesi Vahap Altınok, "Söz konusu olan yerde NATO ve ABD bayrağı vardır. Köylülerimize götüreceğimiz yollardan ve hizmetlerden keserek buraya asfalt yapılmasını şiddetle kınıyor ve karşı çıkıyorum" diye konuştu.

AK Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Mehmet Ali Doğan ise, "Arkadaşımız NATO ve ABD bayrağının burada olduğunun farkına yeni mi vardı" diyerek, Altınok'a çıkıştı. Yolun 3 kilometreden ibaret olduğunu ifade eden Doğan, "Biz 2 bin, 5 bin metrelere müsaade ediyoruz ve NATO buraya kadar geliyor da, 3 kilometreye mi müsaade etmeyeceğiz?

Yani bütün karayolları, bölünmüş yolları geçmelerine müsaade ediyoruz da, şu 3 kilometre mi sorun olacak? Kendi düşüncelerinin paralelinde olan rahmetli Bülent Ecevit'in Bush karşısındaki duruşuyla, bizim Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Obama'nın karşısındaki oturuşunu bir mukayese etsinler, kimin emperyalizme boyun eğdiğini çok iyi anlayacaklar" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ortam daha da gerilirken, CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Naki Düzova da, "Deniz Gezmiş orayı protesto ettiğinde asıldı. CHP hiçbir zaman emperyalizme boyun eğmedi" görüşünü savundu.

Bunun üzerine İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, İl Genel Meclisi'ne gelen konuyu bir defa daha okudu. Şavata'nın konuyu tekrar okumasının ardından söz alan CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Mengüç, "Biz sizin gibi düşünmüyoruz. Sizin gibi konuşmayacağız" dedi.

Naci Şavata tartışmalar eşliğinde, konunun detaylı olarak görüşülmesi için AR-GE Komisyonu'na gönderilmesini oyladı. Konu oy çokluğuyla kabul edilirken, CHP’li üyeler ret oyu kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 496
Bu Ay : 7293
Toplam : 7293

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom