Sanal Hekimlik Endişesi Taşınıyor

Kültür Kuşağı Konferanslar Dizisi kapsamında BİLSAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Türkiye’de Sağlık ve Malatya Örneği” konulu bir konferans verdi.

Sanal Hekimlik Endişesi Taşınıyor Malatya Kültür-Sanat

Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) kültür kuşağı konferans dizisini sürdürdü.

Kültür Kuşağı Konferanslar Dizisi kapsamında BİLSAM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Türkiye’de Sağlık ve Malatya Örneği” konulu bir konferans verdi.

İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz , Tabip Odası Başkanı Dr Ali Yalçın ve BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer’in yanı sıra BİLSAM Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferansta, “Türkiye’de Sağlık ve Malatya Örneği”ne değinen Kızılay, sağlığın yaşamın önemli bir parçası olduğunu ifade etti.

Sağlığın büyük bir haber değeri taşıdığına dikkat çeken Kızılay, “Sağlıkta çok küçük bir detay olsa bile haber konusu olabiliyor. Sağlıkla ilgili her konu insanların dikkatini çekiyor. Her gün bir milyon 300 bin ile bir milyon 400 bin reçete yazılıyor” dedi.

Kızılay, sağlık, herkesin sağlığa olan zorunlu ihtiyacı nedeniyle büyük bir sektör olduğunu kaydederek, “Her gün milyonlarca sağlık hadisesi oluyor. Sağlık, kendine özgü çok önemli bir farklılık içeriyor. Hayatın diğer alanlarından farklı bir konu olarak önümüze çıkıyor” ifadelerini kullandı.

İlk insanlardan başlayan bir hekim-hasta ilişkisinin varlığına değinen Kızılay, “İlk insanlarda hekim, hastasına dokunuyor ve ilaç veriyor. 15. yüzyılda hastadan çıkan bir takım maddeler inceleniyor. Günümüze geldiğimizde çıkan aletler, hasta ile hekimin arasına giriyor. Bu anlamda hastanelerde ileri teknoloji parkına dönüşmüş durumda. Yavaş yavaş sanal hekimliğe doğru gitmesinden endişe ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan, konferans sonrası Genç Kalemler Yazarlık Okulu tarafından gerçekleştirilen hikaye ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Hikaye dalında birinci olan Aynur İncebay ile şiir dalında birinci olan Hatice Nur İçen’e tablet verildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 82
Bu Ay : 3526
Toplam : 3526

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom