Sağlık İletişimi Dalı Kurulmalı

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, tıp fakülteleri bünyesinde sağlık iletişimi ana bilim dalı kurulmasının şart olduğunu savundu.

Sağlık İletişimi Dalı Kurulmalı Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Hizmet sektöründe doğrudan doğruya insanlarla ilişki kurmak zorunda kalan meslek grubu mensupları için doğru iletişim, çalışan ve hizmet alanlar arasında oluşabilecek olası sorunları ortadan kaldırmada en etkili yöntemdir.

Eğitim, bankacılık, ticaret sektörü gibi bire bir insanlarla uğraşmayı zorunlu kılan meslek alanları bir yana, sağlık gibi insan hayatının merkeze alındığı bir çalışma alanında, geniş anlamda sağlık personeli-toplum, özel anlamda sağlık personeli- birey iletişiminin sağlıklı ve etkili kurulması, iki tarafın da memnuniyeti ve hedeflenen ortak amaçlara ulaşması açısından oldukça önemli ve önceliklidir.

Bu kadar öneme haiz olan bir konu olmasına karşın pratikteki uygulamaya bakıldığında sağlıkla ilgili eleman yetiştiren tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik gibi fakültelerde 'sağlık iletişimi' adı altında bir ana bilim dalının bulunmadığı görülmektedir. Halbuki sağlıkla ilgili tüm mesleklerin ana objesi insandır. Hastalar, kısaca sağlıkçı diye nitelendirebileceğimiz bu meslek grubuna mensup insanlara, hiç kimseye açamadıkları dertlerini açmaktadırlar. Sağlık personeli bir bakıma hasta ailesinin bir ferdi gibi olmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Hastalıkların tedavisinde moral ve motivasyonun, psikolojik rahatlığın önemi de düşünüldüğünde sağlık iletişiminin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Hasta ve sağlık personeli arasındaki önyargıların aşılabilmesi de ancak etkili bir sağlık iletişimi ile sağlanabilir. Son yıllarda basından sıklıkla takip ettiğimiz sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına bakıldığında, bunun yine iletişim kopukluklarından meydana geldiği görülmektedir.

Üzülerek takip ediyoruz ki bu şiddet olayları, sağlık alanında çalışan insanların yaşamlarını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Öyle ki şiddetin zirve yaptığı hastanelerin acil bölümlerini artık doktorlar tercih etmez olmuş ve bu yüzden acil tıp bölümleri, Tıpta Uzmanlık Sınavında en düşük puanla girilen tıp bölümlerinden biri haline gelmiştir” diyen Prof. Dr. Yakıncı, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Şüphesiz ki yaşanan tüm sosyal olaylar girift birçok faktörün bir araya gelmesi ile vuku bulmaktadır ancak inanıyorum ki bu şiddet olaylarının önemli bir kısmının nedeni iletişim kazalarıdır.

İşte bu noktada çözüm önerim, yazımın başında da belirttiğim gibi sağlık iletişimi ana bilim dalının sağlıkla ilgili tüm fakültelerde bir an önce açılması gerektiğidir. Bunun zamanı çoktan gelip geçmektedir. Umuyorum ki güçlü iletişim kurabilen sağlıkçılarla birçok güçlük daha kolay aşılabilecek ve hizmet alan hastalar daha mutlu olacaktır.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 526
Bu Ay : 2055
Toplam : 2055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom