Hayvan Üreticileri Sorunlarını Dile Getirdi

Malatya'da düzenlenen toplantıda hayvan üreticileri sorunlarını dile getirdiler.

Hayvan Üreticileri Sorunlarını Dile Getirdi Malatya Haber

Malatya İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Malatya ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın, Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli ile süt üreticilerinin katıldığı, Süt Üreticileri Birliği’nde yapılan basın açıklamasında, hayvancılığın içinde bulunduğu sorunlar aktarıldı.

Malatya İli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, yaptığı açıklamada, “Bizler Tarım Bakanlığı destekli Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri olarak içinde bulunduğumuz durumu aracılığınızla kamuoyuna ve çözüm noktasında yetkili mercilere ulaştırılacağına inanarak sorunlarımızı ifade edeceğiz. Biz üreticiler kredi kullanarak hayvancılığı kendimize iş ve meslek edindik. Ama gelin görün ki bu işimizi devam ettirmenin koşulları ortadan kalkma noktasında.

Şöyle ki hayvan fiyatları bizlere 6 bin TL ile 8 bin TL’ye mal olmuş iken şimdi bin 250 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişmektedir. Süt fiyatları 70 kuruş ile 60 kuruş arsında değişmektedir. Et fiyatları inek 9 TL, tosun 13 TL’den kesilmektedir. İki yıl öncesinde kesim 19 TL’ye kadar çıkmıştır. Bu durum böyle iken girdilere bakalım. Saman 1 TL, yem 90 kuruş, arpa 90 kuruş olarak seyretmektedir” dedi.

“Hayvanları besleme koşulları ortadan kalkmıştır. Döl verimi ciddi biçimde sorun olup hayvanlarımız döl tutmamaktadır. Ölüm olayları ciddi biçimde işletmelerimizi etkilemiştir. Çiftçinin tarım kredi kooperatiflerine bireysel olarak ziraat bankalarından alınan krediler ertelenirken tarımsal kalkınma kooperatif borçları ertelenme yoluna gidilmemiştir. Bu koşullarda borçlarımızı ödeme imkanımız bulunmamaktadır.

Bizler hayvanlarımızı satıp borcumuzu ödemeye kalkarsak ancak ve ancak bir banka taksitini ödüyoruz” diyen Kurtoğlu, Ziraat Bankası ile olan hesapları dondurulmuş durumda olduğunu ve sıkıntılı olduklarını kaydetti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 917
Bu Ay : 2499
Toplam : 2499

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom