HADEP'liler Cudi Dağı'na gömüldü

Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz soruşturmasının kilit ismi Mehmet Nuri Binzet'ten yeni ifadeler.

HADEP'liler Cudi Dağı'na gömüldü Bölge

Yasadışı örgüt kurmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye azmettirmek suçlarından hakkında 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz soruşturmasının kilit ismi Mehmet Nuri Binzet, 25 Ocak 2001 tarihinde Silopi Jandarma İlçe Merkezi'ne götürüldükten sonra kendilerinden haber alınamayan HADEP'li Ebubekir Deniz ile Serdar Danış'ın, öldürülüp Cudi Dağı eteklerindeki Süryani köyüne gömüldüğünü iddia etti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde faili meçhul cinayetlerle ilgili ifade veren ve aralarında Temizöz'ün de bulunduğu 7 sanık hakkında ömür boyu hapis istemiyle dava açılmasına sebep olan sanık Mehmet Nuri Binzet, iddianamede yer almayan 8 sayfalık ek ifadesinde önemli açıklamalarda bulundu. Binzet, halen adli bir suç dolayısıyla Midyat Cezaevi'nde bulunuyor.

Binzet, ek ifadesinde Silopi ilçesinde HADEP'in teşkilatlanmasını sağlayan Ebubekir Deniz ile Serdar Danış'ın, dönemin Silopi Belediye Başkanı DYP'li Neşet Öktem'in talimatıyla öldürüldüğünü düşündüğünü açıkladı. Binzet, öldürülme olayıyla ilgili şunları söyledi: "Bir toplantı dönüşü Hazım Babat ile ağabeyim Kamil Atak evde konuşurken Ebubekir Deniz ve Serdan Danış'ın PKK'dan kopmuş olan itirafçı grup tarafından öldürüleceklerini duymuştum. Konuşulanlardan 5 ay sonra bu grup tarafından Silopi ilçe merkezinden kaçırılarak Cudi Dağı'na götürülüp öldürüldüğünü biliyorum. Hatta ağabeyim Kamil Atak ile Hazım Babat, aralarında konuştuklarında Hazım Babat ağabeyime, 'Cizre, HADEP'ten Ali Güven, Cemal Güven ve Mehmet Dilsiz'i öldürmemiz halinde bu önce senden bilinecek. Bir bakalım Silopi'dekiler halledilsin. Medyaya yansısın. Sonra soruşturma başlatılıp başlatılmadığını görelim, ona göre burayı da hallederiz."

Silopi Belediye Başkanı Neşet Öktem'in, ilçede HADEP'in teşkilatını sağlamaya çalışan Deniz ile Danış'ın ortadan kaybedilmesi taraftarı olduğunu öne süren Binzet şunları kaydetti: "Hazım ve ağabeyim Kamil, Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki tampon bölgede öldürülmesini, yanlarına da silah ve yiyecek bırakılmasını, bu şekilde operasyon sırasında Türk askeri birlikleriyle karşılaştıkları ve girilen çatışmada PKK terör örgütüne bu şekilde silah ve yiyecek taşıyan kişiler süsü verilmesini istiyordu. Bu plan, ağabeyim Kamil ve Hazım Babat'a daha mantıklı geliyordu. Ebubekir ve Serdar'ın öldürülmesine kamuoyu yüksek tepki gösterince Cizre'de HADEP teşkilatlanmasını sağlamaya çalışan Ali Güven, Cemal Güven ve Mehmet Dilsiz'in öldürülmesine cesaret edilemedi."
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 256
Bu Ay : 9136
Toplam : 9136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom