94 Kişiden Sadece 5'i biliyor

KAB olarak, Türkiye genelinde yapılan bilimsel anket çalışmasında toplumun %5'lik bir kesimin Kuran-ı Kerimi anlamıyla bildiğini görülmüş.

94 Kişiden Sadece 5'i biliyor Malatya Haber

Malatya’ya, KAB genel sekreteri Abdurrahman Katlan’la birlikte gelip, ziyaretlerde bulunan KAB Platformu Başkanı İsmail Yıldız, yaptığı açıklamada, “KAB olarak, Türkiye genelinde bilimsel bir anket çalışması yaptırarak toplumumuzun Kuran'a bakış açısını görmek istemiştir.

Bu anketten çıkan sonuçlara göre halkımızın yüzde 94 'ünün evinde Kuran-ı Kerim'in olduğu, yüzde 78 'inin evinde meal ya da tefsirlerin de olduğu, yüzde 37 'sinin orijinalinden Kur'an okumayı bildiği, ancak sadece yüzde 5'lik bir kesiminin düzenli bir şekilde anlamıyla buluştuğu görülmüştür.

Bu tablodaki durumu değiştirmek için yola çıkan platform, yurdumuzun her bir köşesine yayılmış 80'e yakın üye STK'larıyla birlikte halkımızı Kuran'ın anlamıyla buluşturma noktasında sayısız toplantılara ev sahipliği yapmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda 600 bin insanımızı Hasan Tahsin Feyizli tarafından hazırlanan Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali ile tanıştırmıştır.

2009 yılında aynı anda 41 ilimizde ilk kez düzenlenen Kur'an-ı Kerim'i ve Meali'ni Güzel Okuma Yarışması vasıtasıyla geniş kitlelerin Rabb'imizin mesajıyla tanışmasına vesile olmuştur.
Hazırlanan kitapçıklar, broşürler, bültenler, TV ve radyo programları hep aynı hedefe matuf çalışmalar olarak hizmet görmüşlerdir” ifadelerini kullandı.

“Cezaevlerindeki mahkumları bu en zor günlerinde manen huzura kavuşturma gayesiyle ziyaretler yapılmış ve mealler hediye edilmiştir. Ülkemizde birçok yerde halkımız ve öğrencilerimize yönelik Kur'an Meali Bilgi Yarışmaları düzenlenerek Kur'an'ın anlaşılarak okunması mantığı verilmeye çalışılmıştır.

Tertiplenen senaryo yarışmasına katılan 500'e yakın eser arasından seçilenlerden bazıları Elham bu ve kılavuzsuz olmaz isimleriyle animasyon filmi ve radyo seslendirmeleri haline getirilmiş ve halkımızın büyük beğenisine mazhar olmuştur.

Bugünlerde yepyeni bir kısa film hazırlama çalışmaları hızla devam etmektedir” diyen Yıldız, daha sonra şunları belirtti:

“www.kuranimiz.net adıyla kurulan web sitesi ve sosyal medya aracılığıyla toplumsal bilinç vermeye gayret edilmiştir. Online olarak Kur'an okunabilen, okunan ayetlerin meal ve tefsirleri takip edilebilen, ülkemizin önde gelen akademisyenleri ile yapılan röportajlara Kur'an TV başlığı altından ulaşılabilen sitede ayrıca platform çalışmaları, makaleler, animasyonlar, farkında mıyız köşeleri gibi birçok orijinal başlıklar mevcuttur.

Geçtiğimiz yıllarda yine üye STK'larla birlikte 'Kur'an nedir, nasıl bir kitaptır ve niçin indirilmiştir; Kur'an'ı anlamanın yöntemleri nelerdir' konularında 200 merkezde düzenlenen programlara 250 bine yakın kişi katılmış olup bu seminerler vasıtasıyla Kur'an'ın mesajının daha geniş kitlelere ulaşması sağlanmıştır.

Niteliği artırmak amacıyla Kur'an lisanı Arapça'nın öğrenilmesi için kurslar açılmış, bu amaçla 'Ana kaynağın ana dilinden öğrenilmesi' vurgusu yapılmıştır.

2012 yılında, Kur'an sünnet birlikteliği, Kur'an'a karşı yapılan itirazlara cevaplar, Allah'ın sevdiği kulların özellikleri vb… 6 ana konu tespit edilmiş ve bu konu başlıklarında yurt sathında seminerler düzenlenmiştir.

Önümüzdeki günlerde web sitesi üzerinden uzaktan eğitim çalışmaları ile sanal sınıflar oluşturulup e-seminerler, e-dersler verilerek toplumumuzun Kur'an'la buluşması kolaylaştırılacaktır.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 129
Bu Ay : 3686
Toplam : 3686

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom