Afganlar Sağlık Taramasından Geçti

Afganistan'da yaşanan savaş ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle göç etmek zorunda kalan ve Malatya’ya yerleştirilen Afgan sığınmacılara sağlık taraması yapıldı.

Afganlar Sağlık Taramasından Geçti Malatya Yaşam-Sağlık

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, toplamda 240 aile olmak üzere bin 445 kişiye genel sağlık muayenesi, diş muayenesi, aile planlaması danışmanlığı ve aşılama hizmeti verileceği bildirildi.

Çalışma kapsamında 2 doktor, 1 diş hekimi, 3 hemşire ve 2 ebe görevlendirildiği, şu ana kadar 441 kişiye genel muayene, 396 kişiye diş muayenesi yapıldığı ve 140 reçete yazıldığı ifade edildi. Ayrıca Malatya Belediyesi Sağlık İşleri Birimi Eczanesi ile işbirliği yapılarak ilaçların ücretsiz temini sağlanarak, tercüman eşliğinde evler ziyaret edilerek ilaçlar dağıtılıp, kullanımı hakkında bilgi verildiği vurgulandı.

Diş taramalarında sığınmacılara, diş macunu ve diş fırçası dağıtıldığı, diş rahatsızlığı olanlar ile genel muayenelerde ikinci basamak sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğu tespit edilenlerin hastanelere sevk edildiği belirtildi.

Genel sağlık taramaları yapılan Afgan sığınmacıların ikamet ettikleri bölgelerdeki aile hekimlerine kayıtları yapıldığı, bundan sonraki süreçte ihtiyaç duydukları Sağlık Hizmetleri bu merkezlerde verileceği, birinci basamak Sağlık Hizmetleri kapsamında bulunan koruyucu, bağışıklama, tanı ve tedavi edici hizmetlerden faydalanmalarının sağlanacağı ifade edildi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri tarafından Afgan sığınmacılara, durum, teşhis, tedavi ve danışmanlık hizmetleri gibi sağlık hizmetlerinin devam ettirildiği kaydedildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 441
Bu Ay : 4141
Toplam : 4141

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom