Malatya'da 2 Baraj Hizmete Girdi

Malatya'daki Kapıkaya Turgut Özal Barajı ve Boztepe Recai Kutan Barajı, Ankara’da düzenlenen törende, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından canlı yayın aracılığıyla açıldı.

Malatya'da 2 Baraj Hizmete Girdi Malatya Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan 112 tesisin toplu açılış töreni, Ankara Başkent Voleybol Salonu'nda yapıldı. Toplu açılış töreninde; Malatya'daki Kapıkaya Turgut Özal Barajı ile Boztepe Recai kutan Barajı'nın da resmi açılışı yapıldı. Törene; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve Malatya eski Milletvekili Recai Kutan ile birlikte katıldı.

Malatya'daki tören ise, Kapıkaya Turgut Özal Barajı önünde gerçekleştirildi. Törene; Vali Vasip Şahin, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Muzaffer Sayın, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, DSİ Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy ile birlikte kalabalık bir topluluk katıldı.

Tören, Malatya’dan canlı yayın ile takip edildi. Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "112 tesisin hepsi büyük proje. Daha 300 tane daha büyük tesis var. Projelerin toplam tutarı 16 milyar TL. DSİ çalışanları destan yazıyorlar. Zamanla yarışıyorlar. DSİ bin 215 tane tesisi hizmete verdi. Bunun 232 tanesi baraj tesisi. 68 tane baraj kaldı. Bu barajlar bitmezse gözüm açık giderim" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve Malatya eski Milletvekili Recai Kutan ise, 1952 yılında DSİ’de çalışmaya başladığını ve meslek hayatının önemli bir bölümünü burada geçirdiğini hatırlattı. Kutan, Malatya'daki Boztepe Barajı’na kendi adının, Kapıkaya Barajı’na da Turgut Özal'ın adının verilmesine teşekkür ederek, bu durumun Başbakan Erdoğan'ın bir vefa örneği olduğunu vurguladı.

Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kaydetti: "Az önce değerli büyüğüm, ağabeyimiz Recai Kutan'ın ifade ettiği gibi, birine hakikaten ülkemizin dünyaya bakışında bir değişim sürecine imzasını koyan merhum Turgut Özal'ın adını verdik. Ve bir diğerine, yine Malatyalı ama farklı dönemlerde aynı zamanda da DSİ camiası içerisinde on yıllarca çalışmış, İmar İskan Bakanlığı, Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapmış olan Recai Kutan beyin ismini verdik. Kardeşlerim, marifet iltifata tabidir ve iltifatsız marifet zayidir. Biz olaya böyle bakıyoruz. Ve hayırla yad edilmelerini istiyoruz. Hani Ziya Paşa'nın bir sözü var ya; 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.'"

Açılış töreni için Malatya’ya yapılan bağlantıda, Başbakan Erdoğan Milletvekili Mücahit Fındıklı'ya, "Mücahit bey duyuyor musun bizi" diyerek Malatya'ya bağlandı. Fındıklı da, "Evet Sayın Başbakanım duyuyoruz" şeklinde cevap vermesi üzerine, Başbakan Erdoğan, "Oradan da mikrofonu Öznur hanıma verelim. Pozitif ayrımcılık yapalım" dedi.

Mikrofonu alan Milletvekili Çalık ise, "Sayın Başbakanım bütün Malatya adına size saygılarımızı, hürmetlerimizi sunuyoruz. Büyükşehir Malatya’dan size minnet duygularımızı ifade ediyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan da, "Şimdi mikrofon sizde, söz sizde ve bütün bu tesisler Malatyamıza, ülkemize hayırlı olsun diyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Vasip Şahin ise, "Sayın Başbakanım, Malatya halkı adına hem bugünkü tesisler için ve hem de yeni büyükşehir olan ilimiz adına şükranlarımızı, saygılarımızı arz ediyorum. Turgut Özal Barajı, Recai Kutan Barajı, Derme ve Çerkezyazısı Sulaması Tesisleri, Turgut Özal Tabiat Parkı, Orduzu Şehir Ormanı, Pütürge Tepehan Ormaniçi Dinlenme Yeri ve 7 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonunu da hizmete açmış buluyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile, protokol tören alanındaki pitonların başına geçti, ardından resmi açılış gerçekleştirildi.

Bu arada, resmi açılışı yapılan Kapıkaya Turgut Özal Barajı'nın 20 Ocak 1998 yılında temeli atılırken, baraj için şimdiye kadar 183 milyon TL ödenek harcandı. Boztepe Recai Kutan Barajı'nın ise temeli 2 Eylül 1997 yılında atılırken, bu baraj için de şimdiye kadar 85 milyon TL ödenek harcandı. Temeli 18 Eylül 1992 yılında atılan Derme ve Çerkezyazısı Sulama Tesisleri için ise bugüne kadar 330 milyon TL ödenek harcandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 105
Bu Ay : 6085
Toplam : 6085

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom