O Kelime Geri Döndü

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde yeni bir dönem mi başlıyor?

O Kelime Geri Döndü Dünya

Fransa’da Türkiye karşıtı Sarkozy gitti, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri dondurma kararı aldığı Kıbrıs Rum kesimi dönem başkanlığının sona ermesine ise sayılı günler kaldı.

Ocak'ta başlayacak İrlanda dönem başkanlığı öncesi ilişkilere ivme kazandıracak ilk adım Brüksel’den geldi.

13-14 Aralık'ta yapılacak Avrupa Birliği zirvesinde liderlerin onaylaması beklenen genişleme kararlarında Türkiye’ye geniş yer ayrıldı.

Kararlarda Türkiye'nin dinamik ekonomisi ve stratejik konumuyla "Avrupa Birliği'nin kilit bir ortağı olduğu” vurgulanırken, son 5 yıldır Sarkozy’ye takılan “katılım” kelimesi ise metne geri döndü.

"Katılım müzakerelerinin kısa süre içinde tekrar ivme kazanması iki tarafın da çıkarınadır" denilen karar metninde, Ankara'nın kriterleri ve sorumluluklarını yerine getirerek üyelik müzakerelerini hızlandırabileceği de vurgulandı.

Avrupa Birliği, kararlarda Türkiye’deki yeni anayasa çalışmalarını teşvik eden bir dil de kullandı.
Genişleme kararlarında, yeni anayasa çalışmalarında olumlu sonuç alınabilmesi için mevcut demokratik ve katılımcı sürecin korunmasının büyük önem taşıdığının altı çizildi.

İfade özgürlüğü konusu da, Avrupa Birliği genişleme kararlarında yer aldı.

Kararda, Türkiye'den ifade özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerle ilgili yasal düzenlemeleri ve uygulamanın iyileştirilmesini sürdürmesi talep edildi.

Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerden övgüyle bahsedilen metinde, Avrupa Birliği’nin teröre karşı Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğu ifadeleri yer aldı.

Ankara'nın bölgesindeki aktif dış politikasına dikkat çekilen kararlarda, Türkiye'nin Avrupa Birliği dönem başkanlığını boykot etmesinden ise "derin üzüntü duyulduğu" belirtildi.

TRT Haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 362
Bu Ay : 6342
Toplam : 6342

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom