Şehirlerin ramazan hazırlıkları

Ramazan ayı geldi belediyeler ve örgütlerin de ihtiyaç sahiplerine sunacakları yardımlarda belli olmaya başladı

Şehirlerin ramazan hazırlıkları Türkiye-Dünya


Kimi adet ve gelenekler zamanın akışıyla değişse de ramazanda ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar değişikliğe uğramadan sürüyor.

Ramazan gelenekleri yörelere göre farklılık gösterirken, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler özel olarak hazırlattıkları gıda paketlerini ya da marketlerden aldıkları gıda paket fişlerini yoksul ailelere dağıtıyor.

AA muhabirlerinin derlediği bilgilere göre, ramazanın ruhuna uygun olarak Türkiye'nin her yerinde yoksullara öncelikle gıda yardımı yapılıyor.


İZMİR


İzmir'de yaklaşan ramazan ayı öncesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, belediyeler, çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar yoğun bir çalışmaya girdi.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden destek alan İzmir'deki 30 ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, ramazan ayında gıda ve para yardımı yapacak. Muhtaçlık durumlarına göre değişecek yardımlar, ramazan ayının ilk haftasında dağıtılacak.

Kızılay Konak Şubesi de yardım yapmak veya fitre ve zekatlarını vermek isteyen kişilere daha yakın olabilmek amacıyla Kipa Alışveriş Merkezleri'nde stant kuracak. Şube Başkanı Nihat Baç, yardım yapmak isteyenlere kolaylık sağlamak amacıyla alışveriş merkezlerindeki stantlarda ramazan yardımı, fitre ve zekatların kabul edileceğini söyledi. Baç, yardım yapanlara barkod verileceğini, yardım yapanların bu barkodlardan yardımının kimlere ulaştığını takip edebileceğini belirtti.

Deniz Feneri Derneği yetkilileri de 100 binden fazla bağışçının yardım etmesini beklediklerini söyledi. Ramazan süresince 386 bin 150 kişiye ulaşmayı hedeflediklerini belirten yetkililer, yoksul aileler için ''bir kumanya da sen bağışla'' adı altında bir kampanya başlattıklarını kaydetti.


ÇANAKKALE


Çanakkale'de yaklaşan ramazan ayı öncesinde, Kızılay Çanakkale Şubesince, 800 aileye, geçen yıl Kurban Bayramı'nda bağışlanan kurbanlardan yapılan 800 gramlık kavurma dağıtılacak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere hazırlanan bağış paketleri de satışa sunulacak.

Beş ayrı şekilde hazırlanan paketlerin Kipa Alışveriş Merkezi'nde açılacak stantta satışa sunulacağı, bağışta bulunacakların bu paketleri almaları gerektiği bildirildi.

Bayramiç ilçesinde daha önce Meslek Yüksekokulu'nda okuyan öğrencilere verilen yemeğin bu yıl Bayramiç Cezaevinde kalan mahkumlara götürüleceği öğrenildi.

İlçeye bağlı, aralarında Kutluoba ve Ağaçköy'ün de yer aldığı köylerde ise gelenekler sürdürülüyor. İftar yemekleri sıraya konuluyor ve sırası gelen köylüler, tüm köy halkına iftar veriyor. Ramazan ayı içerisinde sırası gelmeyen ailelerin, bir sonraki yıl iftar yemeği verdikleri ifade edildi.


KOCAELİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesince 20 bin kişiye kuru gıda dağıtımının yapılacağı, 2 iftar çadırında 5 bin 500 kişiye iftar verileceği, ayrıca evinde yemek yapamayacak, ihtiyaç sahibi 700 aileye sıcak yemek dağıtılacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca, iftar sonrasında Kocaeli Fuar alanında kuracağı sahnede şiir dinletileri, Türk Halk ve Sanat Müziği konserleri ile çocuklara yönelik çeşitli animasyon gösterileri düzenleyecek.


HATAY


Antakya'da yemeklerin çoğunun çöpe dökülmesi geçekçesiyle daha önceki ramazanlarda olduğu gibi bu yıl da iftar çadırı kurulmayacak. İftar çadırı yerine ihtiyaç sahibi 3 bin aileye kuru gıda yardımı yapılacak.

Vakıflar Bölge Müdürlüğünün, gıda ve yemek yardımlarını ramazanda da devam ettireceği belirtildi. Yetkililer, ihtiyaç sahibi 700 aileye her gün üç çeşit sıcak yemek verileceğini, ilçelerde de 750 aileye kuru gıda yardımı yapılacağını kaydettiler.

Antakya Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu ise üç semavi dine mensup insanların bir arada yaşadığı hoşgörü kentinde ramazanı idrak etmenin bir ayrıcalık olduğunu söyledi. İslam alemi açısından öneminin bilincinde olarak ramazanı saygıyla karşıladıklarını belirten Cenudioğlu, bu dönemi oruç tutanlarla birlikte yaşamanın mutluluğu içerisinde olduklarını kaydetti.

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil ise uzun yıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapan Hatay'da ramazanın huzur içinde hissedildiğini ifade ederek, ''Bu çok çeşitlilikli kentin kültürel farkını, güzelliğini ortaya çıkarıyor. İftar saatlerinde bizi evlerine davet eden Müslüman kardeşlerimizle aynı sofrayı paylaşıyoruz. Sevgi ve saygının doruğa ulaştığı bu kutsal ayda dayanışmanın en güzel örneği sergileniyor'' dedi.


MALATYA


Malatya Belediyesine bağlı Fuarcılık A.Ş Genel Müdürlüğü, her yıl eski belediye hizmet binasının yanında açtığı iftar çadırını bu yıl Yeni Cami'nin önündeki meydanda açacak.

İftar çadırında her gün bin 500 kişiye iftar verileceğini aktaran yetkililer, şu bilgiyi verdi:

''Her gün 4 çeşit yemek vereceğiz. İftar menüsü çorba, etli yemek, pilavdan oluşacak. Tatlı, turşu veya ayran da bulunacak. İftardan sonra çay ikramı yapılacak. Her akşam vereceğimiz iftarları bir hayırsever iş adamı karşılayacak. İş adamlarımızdan bu konuda katkı sunmalarını bekliyoruz.''

Her akşam Teravih Namazı'nın ardından Sümerpark'ta kurulacak sahnede Karagöz Hacivat, orta oyunu gibi gösteriler sunulacağını belirten yetkililer, tasavvuf müziği ve şiir dinletileri yapılacağını, yerel radyolardan programcıların şiir dinletisi sunacağını aktardı.

Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise 750 aileye yemek yardımı yapacaklarını, her akşam yemeklerin ailelerin evlerine götürüleceğini ifade etti. Kızılay Malatya Şubesi yetkilileri, 300 aileye gıda, giyim ve nakdi yardım yapılacağını, yardım yapılacak ailelerin yardımlarını Kızılay Malatya Şubesinden alabileceğini belirtti.


GÜMÜŞHANE


Gümüşhane Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından sorumlu Vali Yardımcısı Hasan Erkal, ramazan ayı dolayısıyla vakıf tarafından proje hazırlandığını ifade ederek, hazırlanan proje ile il genelinde tespiti yapılan yardıma muhtaç 650 aileye para yardımında bulunulacağını bildirdi.

Erkal, muhtaç durumda olan aileler için bankada hesap açılacağını kaydederek, ''Bu ailelerimizin hesabına 120 lira yatırılacak. Aileler, ramazan ayında alacakları gıda maddelerini yapılacak olan bu yardımla kendileri belirleyecekler'' dedi.

Gümüşhane Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Battal Bayer ise hayırsever vatandaşların da katkıları ile 300 kişilik iftar çadırı kurulacağını bildirerek, iftar çadırının yanı sıra belediyece 12 mahallede belirlenen yaklaşık 500 yardıma muhtaç aileye 40 liralık gıda yardımında bulunulacağını söyledi.


YOZGAT


Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, bu ramazanda iftar çadırı kurmayacaklarını, bunun yerine Cumhuriyet Parkı içerisinde bulanan binada her gün 400 kişiye iftar yemeği verileceğini bildirdi.

Başer, geçen yıl ilk kez uyguladıkları tarihi Hayri İnal Konağı'ndaki iftar sonrası ''Sohbet'' toplantılarına bu yıl da devam edileceğini belirterek,''Sohbet toplantıları geçen yıl oldukça ilgi gördü. Bu yıl iftar sonrasındaki bu sohbetlere devam edilecek. Her gün farklı bir konu ele alınıp, uzmanlarca önce bilgi verilip, sonra da konular sohbet havasında değerlendirilecek'' diye konuştu.


EDİRNE


Edirne'de 6 yıl aradan sonra Sanayi ve Ticaret Odasınca (ETSO) iftara çadırı kurulacak. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Alamut, kentte en son iftar çadırının 2003'de yine ETSO tarafından kurulduğunu anımsattı.

İftar çadırının Selimiye Cami'nin silueti düşünülerek, Selimiye Camisi bahçesi dışında bir yere kurulduğunu ifade eden Alamut ''İftar çadırını, Selimiye Camisi'nin siluetini bozmayalım, hem de görüntü kirliliği olmasın diye Selimiye Camisi'ne en yakın yer olan Kurtuluş İlköğretim Okulu bahçesine kurduk'' dedi.

Kızılay Edirne Şube Sekreteri Fuat Ozan ise bu yıl da Kızılay'ın ramazanda ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşacağını söyledi. Kızılay Edirne şubesi olarak her gün yaklaşık 750 kişiye sıcak yemek vereceklerini bildiren Ozan, bu rakamın ramazanda artacağını bildirdi.


ÇORUM


Çorum Belediyesince ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşların iftar yapabilmeleri amacıyla iftar çadırı kurulacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yaptığı yazılı açıklamada, geleneksel olarak kurdukları iftar çadırının, bu yıl da Kültür Sitesi'nin bitişiğindeki boş alana kurulacağını belirtti.

İftar çadırında, maddi durumu iyi olmayan vatandaşların yanı sıra öğrencilerin de iftar yapabileceklerini belirten Külcü, şunları kaydetti:

''Bilmediğimiz, görmediğimiz yerlerde çok zor şartlar altında yaşayan insanlarımız elbette vardır. Bu insanlarımıza ulaşabilmek için iftar çadırı uygulamasını bu yıl da sürdüreceğiz. Hayırsever insanlarımızın katkılarıyla insanlarımıza sıcak yemek vereceğiz''


BARTIN


Bartın'da geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da iftar çadırı kurulmayacak. Belediye bu yıl vatandaşların evlerine yemekle birlikte kavun, karpuz, üzüm gibi mevsim meyveleri de götürülecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da yaklaşık bin 500 aileye gıda kuponu verecek. Vakıflar Bölge Müdürlüğünün sıcak yemek hizmetinden de il merkezinde ikamet eden 700 aile yararlanacak.

Bartın Belediyesi, bu ramazan ayının farklı geçirilmesini ve geleneksel etkinliklerin vatandaşlara sunulması amacıyla etkinlikler düzenledi. Cumhuriyet Meydanı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu konser verecek. Bartın yerel şivesi ile hazırlanan tiyatro gösterilerinin yanı sıra Karagöz-Hacivat etkinlikleri de yer alacak.


ISPARTA


Isparta'da 5 yıldır kurulan ramazan iftar çadırı, bu yıl kurulmayacak. Bunun yerine ihtiyaç sahiplerinin evlerine yemek servisi yapılacak.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, ''Bir sofra da sen kur'' projesiyle, hayırseverlerin yardımlarını gösteri yapmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada köprü olacaklarını belirtti.

İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesi amacıyla mahalle muhtarlarıyla irtibata geçtiklerini söyleyen Günaydın, bin 600 kişiye ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yardım yapılırken insanların gururlarının incinmesine izin verilmemesini amaçladıklarını belirten Günaydın, ''Yapılan yardımların şova dönüşmesini istemiyoruz, bu sistemle ne yardımı yapan, ne de yardımı alan belli olmayacak'' dedi.


AYDIN


Aydın Belediyesi, her yıl olduğu gibi ramazan ayında yemek ve gıda yardımına devam edecek, ayrıca Atatürk Meydanı'nda çeşitli etkinlik ve konserler düzenleyecek.

Ay boyunca ihtiyaç sahiplerine içinde un, şeker, yağ gibi temel ihtiyaç malzemelerinin olduğu poşetler dağıtılacak, iftar vakitlerinde evlere yemek servisi yapılacak.

Aydın Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri de yaklaşık 2 bin ihtiyaç sahibine nakit para ve gıda yardımında bulunulması için çalışma yaptıklarını kaydetti. İş Hayatı Aydın Derneği de ramazan çadırı kuracak.


SİNOP


Sinop'ta bu yıl iftar çadırı kurulmayacak. Hayırsever kişi ve kuruluşların katkıları ile verilen iftar yemekleri yerine bu yıl gıda yardımında bulunulacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bin 200 kişiye para yardımı yapacak.

Sinop'a özgü bir gelenek olan ''sellime çıkma'' ya da diğer adıyla ''helesa'' olarak gerçekleştirilen şenlik, kentte en bilinen ramazan geleneği.

Bir anlatıma göre, çok eski bir dönemde kış mevsimi fırtınadan kaçarak Sinop'a sığınan bir geminin tayfalarının haftalarca burada mahsur kalması üzerine bir filikayla kente çıkıp, ellerinde fenerle evleri dolaşıp mani söyleyerek yiyecek istemelerine dayanan gelenek ''helesa'' olarak biliniyor.


NİĞDE


Niğde'de Ayhan Şahenk Vakfı ramazan ayında 2 bin 500 kişiye iftar yemeği verecek, 2 bin 500 ailele de kuru gıda maddesi dağıtacak.

Niğde'de ramazan ayı boyunca varlıklı kişilerin yoksullara para ve gıda yardımı yapma geleneği sürüyor. Çok sayıda dernek ve vakıf, ramazan ayı dolayısıyla yoksullara hazır gıda paketi dağıtımı yapacak.


KARS


Kars'ta, belediye tarafından ramazan ayı boyunca kapalı semt pazarında, 500 kişilik iftar yemeği verilecek. İftar yemeğine, Karslı iş adamları da destekte bulunacak.

Kars Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere para yardımı yapacak. Kızılay Şube Başkanlığı ise ihtiyaç sahibi 500 ailenin evlerini ziyaret ederek gıda yardımında bulunacak.


KIRŞEHİR


Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, ''Vatandaşların sağlığı bizim için çok önemlidir. Bu nedenle yaklaşan ramazan ayı öncesi fırın ve pide salonlarına yönelik başlatmış olduğumuz denetimler devam etmektedir. Bu denetimler halkımızın huzurlu ve sağlıklı bir ramazan ayı geçirmeleri için ay boyunca da etkin bir şekilde devam edecek'' dedi.


GAZİANTEP


Gaziantep'te Ramazan ayı boyunca belediyeler iftar çadırları kuracak, yoksullara gıda paketleri dağıtılacak ve çeşitli ramazan eğlenceleri düzenlenecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin 4 ayrı bölgesinde ramazan çadırı kuracak. Bu çadırlarda ramazan ayı boyunca yaklaşık 50 bin kişiye iftar yemeği verilecek.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca ramazan ayı boyunca 10 bin aileye çeşitli gıda ürünlerinden oluşan 25 kilogramlık gıda paketleri dağıtacak.

Ramazan ayı boyunca Gaziantep Amfi Tiyatroda eğlence düzenlenecek, ayın önemine ilişkin konferanslar verilecek.

Gaziantep'teki Sahan Restoranlar Zinciri, eski ramazan gecelerini canlandıracak. Ramazan ayı boyunca Şirehan'da orta oyunları, meddah ile Hacivat-Karagöz gösterileri sunulacak.


KAHRAMANMARAŞ


Kahramanmaraş Belediyesi, Ramazan ayı boyunca günde 6 bin kişiye iftar yemeği verecek. Havaların sıcak olması nedeniyle bu yıl kentte sadece bir iftar çadırı kurulacak, kentin 4 farklı bölgesinde seyyar araçlarla yemek dağıtılacak.

Orta Hal bölgesinde kurulacak çadırda vatandaşlara 3 çeşit yemek verilecek. Belediye ayrıca muhtaç ailelere 15 bin gıda paketi dağıtacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile Kahramanmaraş Borsası da gıda paketleri hazırlayarak muhtaçlara dağıtacak.

Kahramanmaraş'taki çeşitli tekstil fabrikaları da muhtaç ailelere Ramazan ayı boyunca çeşitli yardımlarda bulunacak.


KİLİS


Kilis'te ise 3 farklı bölgede toplam bin 500 kişinin yararlanabileceği Ramazan çadırı kurulacak.

Belediye ayrıca 500 yoksul aileye kuru gıda yardımında bulunacak. Yemekler, iftar çadırlarına gelemeyen vatandaşların evlerine götürülecek.

Ramazan ayı boyunca Cumhuriyet Meydanı'nda ve halka açık yerlerde ramazan eğlenceleri düzenlenecek.

Yurdun değişik yerlerinde, her biri ayrı kültürden doğan gelenekler, ramazan aylarına farklı bir tat katıyor.

Ramazan geleneklerinin başında ''iftar davetleri'' geliyor. Bu gelenekle evlerdeki sofralar her zamankinden daha şen oluyor.

Yörelerin kendine özgü gelenekleri ise birbirinden ilginç... Farklı gelenekler, yardım severliği öğütlemesi, birlik ve beraberliği sağlaması, dostlukları perçinleştirmesi ile ortak noktada buluşuyor.


SAMSUN


Samsun'da yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla belediyeler, sivil toplum örgütleri ve kuruluşların önceki yıllarda olduğu gibi ihtiyaç sahibi kişilere gıda paketi dağıtımı ve iftar yemeği verme hazırlıkları sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımları kapsamında 5 bin kişiye 50 TL'lik yardım çeki dağıtacak. İlkadım Belediyesi ise 2 bin kişiye yardımda bulunacak.

Ticaret ve Sanayi Odasının bin kişiye gıda paketi dağıtacağı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kızılayın da ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli yardımlar yapacağı öğrenildi.

Öte yandan, Bafra ilçesinde uzun yıllardan bu yana düzenlenen bir ramazan geleneği, bölgede en bilinen gelenek olarak ününü koruyor. ''Sele-sepet'' adıyla bilinen ve ramazan ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gece gerçekleştirilen şenlik, ilçe halkının katılımı ile yapılıyor.

İftarın ardından başlatılan şenlikte, çocuklar taşıdıkları ''sele-sepet'' adı verilen fenerlerle evleri dolaşarak bahşiş topluyor. Çaldıkları kapıyı açanlardan para ve çeşitli hediyeler alan çocuklar, gruplar halinde ''sele-sepet top kandil, aç kapıyı ben geldim. Ay da yıl da bir kere, kapınıza ben geldim'' şeklinde mani söyleyerek, teravih vaktine kadar mahalleleri dolaşıyorlar.


ADANA


Seyhan Belediyesinin D-400 Kara yolu Turhan Cemal Beriker Bulvarı Dörtyolağzı'da kuracağı ramazan çadırında her gün masraflarını hayırseverlerin karşılayacağı bin kişiye iftar yemeği verilecek. Ayrıca, yine Seyhan Belediyesince Ali Dede Mahallesi'ndeki eski bakım yurdu binasında bin kişilik yemek hazırlanacak. Yemeğin 500 kişilik bölümü kentin çeşitli yerlerinde, kalanı da Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde hasta yakınları ve öğrencilere dağıtılacak.

Seyhan Belediyesinin ramazan eğlenceleri ise 21 Ağustosta Kültür Merkezi yanındaki alanda gerçekleşecek. Aynı gün hava fişek gösterileriyle başlayacak programda orta oyunu sahnelenecek.

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, ''6. Geleneksel Ramazan Etkinlikleri''ni düzenleyecek olmanın heyecanını şimdiden yaşadıklarını belirterek, ''Bu etkinliklerde geçmiş ramazanlarda yaşanan güzellikleri bugüne taşımanın gayreti içerisinde olacağız'' dedi.


KAYSERİ


Kayseri'de kent merkezinde, belediyeler, hayırseverler ve bazı vakıflar tarafından kurulacak iftar çadırlarında, günde yaklaşık 10 bin kişiye iftar yemeği verilmesi planlanıyor. Şehrin muhtelif semtlerindeki aş evleri de yemek dağıtımının yanı sıra, iftar sofraları kuracak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ramazan boyunca tır üzerine kurduğu seyyar sahne ile 26 ayrı mahalle ve semtte ramazan eğlenceleri düzenleyecek.

Büyükşehir Belediye Konservatuvarı öğrencileri ve öğretim üyelerinin görev yapacağı eğlence programında, halk müziği, sanat müziği ve tasavvuf müziği koroları iftar sonrası konser verecek, sema gösterileri yapılacak. Konservatuvar Tiyatro Topluluğu da geleneksel orta oyunu ve meddah gösterileri sunacak. Ramazan eğlencelerini vatandaşlar ücretsiz olarak izleyebilecekler.

Merkez ilçelerden Kocasinan'da ise belediye Argıncık ve Yeşilmahalle'de kuracağı 2 ayrı iftar çadırında, her gün toplam 2 bin kişiye iftar yemeği verecek. Melikgazi Belediyesi de aş evlerinden yararlanan 3 bin aileye gıda paketi dağıtacak.


ELAZIĞ


Elazığ'da ramazan ayında belediye, ticaret ve sanayi odası yardımlarda bulunacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise ramazan ayı süresince normal yardımlarına devam edecek.

Elazığ Belediyesi Ahmet Aytar Spor Salonu yanında kuracağı iftar çadırı ile günde 3 bin kişiye iftar yemeği sunacak. Belediye ayrıca şehrin çeşitli bölgelerinde 17 noktada sıcak aş dağıtım noktası kuracak, 10 bin aileye kuru gıda yardımı yapacak.

Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, bu yıl ramazan ayını alışılagelmiş kutlamalardan farklı kutlayacaklarını söyledi. Öğretmenevi önünde tarihi ramazan sokağa oluşturma çalışmaları yapıldığını aktaran Selmanoğlu, sokakta otuz adet cumbalı ev görünümünde stant kurulacağını, bu stantları talep sahiplerine kiralayarak eğlence ve alışveriş imkanı sağlayacaklarını kaydetti.


DENİZLİ


Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, vatandaşların ramazan ayını mutlu bir şekilde geçirmeleri için belediye olarak çeşitli etkinliklerde bulunacaklarını, bu kapsamda Delikliçınar Meydanı, Bayramyeri Meydanı ve çevre mahallelerde şenlikler düzenleyeceklerini söyledi.

''Düzenleyeceğimiz bu şenliklerde, Denizli Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarımız, Türk Tasavvuf Musikisi eserlerini seslendirecek. Çeşitli sanatsal etkinliklerin de gerçekleştirileceği şenliklerde, ücretsiz olarak pamuk helva, macun şekeri ikramlarımız olacak'' diyen Çınar, Kaleiçi çarşısında her gün faaliyet gösterecek 5 bin kişilik iftar çadırı oluşturacaklarını bildirdi.


SİVAS


Sivas'ta belediye ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaptıkları yardımları, ramazan ayında daha da artıracak.

Sivas Belediyesi ve belediye bünyesinde faaliyet gösteren Hayat Ağacı Derneği'nce, ihtiyaç sahibi vatandaşların gıdadan giyime kadar her türlü gereksinimlerini ücretsiz karşılayabilmek için oluşturulan ''Gıda Bankası'', ramazan ayında yardımlarına devam edecek.

Belediye her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan ayında iftar çadırı kuracak. Buruciye Medresesi önündeki alana ya da Taş Han arkasındaki alana kurulması planlanan çadırda, 4 çeşit yemek verilecek.

Evde yemeğini yapamayan engelli ve yaşlı vatandaşların evine de iftar saatinden önce yemek servisi yapılacak.


GİRESUN


Giresun Belediyesi, limana kuracağı çadırda ramazan ayı süresince bin kişiye iftar yemeği verecek ve her akşam müzikli eğlence programı düzenleyecek.

Yaklaşan ramazan ayı öncesi çeşitli kurum, dernek ve vakıflar hazırlık çalışmalarına başladı. Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel, ramazan ayında belediyenin Giresun Limanına kuracağı çadırda bin kişiye iftar yemeği vereceğini, burada aynı zaman her akşam yerel sanatçıların katılımıyla müzik programının düzenleneceğini söyledi.

Cinel, ramazan ayı süresince yaklaşık 3 bin kişiye gıda paketi dağıtmayı planladıklarını da kaydetti. Öte ayandan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da ramazan ayında ihtiyaç sahibi 3 bin 500 kişiye yaklaşık 150 bin lira yardımda bulunacak.


YALOVA


Yalova'da, ramazan ayına özel olarak İstanbul'daki Feshane benzeri bir ''Ramazan Şehri'' kurulacak. Yalova Belediyesi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odasınca ortaklaşa gerçekleştirecek proje kapsamında Cumhuriyet Meydanı'ndaki dolgu alanına 120 dükkandan oluşan bir mini kent oluşturulacak.

Çeşitli lokanta, restoran ve benzeri dükkanların yer alacağı Ramazan Şehri'nde her akşam ramazan ayına özgü etkinlikler düzenlenecek. İftar sonrasında, çeşitli tiyatro oyunları sahnelenecek, orta oyunu ve kukla gösterileriyle şiir dinletileri gerçekleştirilecek. Osmanlı döneminden kalma ateş yutan adam ve tahta bacak gibi ramazan eğlenceleri de vatandaşların beğenisine sunulacak.

Ramazan Şehri'nde Mustafa Sandal, Ferhat Göçer, Ceylan gibi şarkıcılar da konser verecek.


UŞAK


Uşak Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Ekrem Taşkestik, ramazan ayında belediye olarak çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Valilik önünde bir çadır kuracaklarını, burada iftar sonrası çeşitli eğlencelerin düzenleneceğini kaydeden Taşkestik, ''Ramazan ayında iftar yemeği organizasyonu ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu çadırda iftar sonrası halkımızın eğlenmesi için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Ayrıca bazı vatandaşlara gıda yardımında bulunmayı istiyoruz'' dedi.


KARABÜK


Karabük Belediyesi tarafından kurulacak çadırda 600 kişiye iftar yemeği verilecek.

Karabük Belediyesi Sosyal İşler Dayanışma Merkezi aracılığıyla 200 aileye de gıda, eşya ve giyim yardımında bulunulacak.

Belediyenin etkinlikleri kapsamında, iftar sonrasında her akşam ayrı mahallede yerel sanatçılar konser verecek, ney ustaları dinleti sunacak.

Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca maddi durumları yetersiz 2 bin 600 aileye nakdi yardım yapılacak.

İlçede harçlık toplama geleneği yeniden canlandırılacak. Geleneğe göre, her mahallenin 15 yaşından küçük çocukları ramazan ayının 15. gününden sonra ev ev dolaşarak harçlık toplayacak, ayrıca mahalle ve köylerin yaşlı erkekleri gençlere ''ramazan sohbetleri'' adı altında nasihat verecek.


OSMANİYE


Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, ramazanda kuracakları iftar çadırında her gün 300 kişiye yemek vereceklerini ve menüde yöresel yemekler sunacaklarını bildirdi.

İftar menüsünün mevsim şartlarına göre şekilleneceğini, yöresel yemeklerin tercih edileceğini ifade eden Kara, ayrıca mahalle muhtarlarınca belirlenecek ihtiyaç sahibi ailelere de sıcak yemek dağıtacaklarını vurguladı.


ARDAHAN


Ardahan'da da ramazan ayı dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bin 800 ihtiyaç sahibi aileye 100'er TL para yardımı yapılacak.

Vali Vekili Alper Balcı, ramazanda özel bir etkinlikleri olmayacağını, ancak ihtiyaç sahibi ailelere para yardımı yaparak destek olmaya çalışacaklarını söyledi.

Ardahan Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Mor, ramazanda komşular arasında iftar davetine önem verildiğini, bunun bir gelenek haline gelerek her yıl yapıldığını söyledi.

Mor, iftar sofralarında ise mantı, kaz eti, börek ve çöreklerin daha çok tercih edildiğini kaydetti.


ERZİNCAN


Erzincan'da Belediye Sarayı yanında oluşturacak çadırda gönde 400 kişiye iftar yemeği verilecek. İftar sonrası Cumhuriyet Meydanı'nda ramazan eğlenceleri düzenlenerek, konserler verilecek, tiyatro oyunları sahnelenecek.

Öte yandan, mahalle muhtarları ile belirlenen yaklaşık 4 bin aileye de gıda yardımı yapılacak.


ORDU


Ramazan ayı için hazırlıklarını sürdüren Ordu Belediyesi, Behçelievler Mahallesinde kuracağı çadırda 700 kişiye iftar yemeği verecek. Yemeğin ardından ise Karagöz ve Hacivat gösterileri ile çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Çadır dışında da lunapark kurulacak.

Ordu Belediyesinin her yıl Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği ile organize ettiği iftar çadırı organizasyonu, bu yıl hayırsever iş adamlarının desteğiyle düzenlenecek.

Ayrıca belediye yetkililerince belirlenecek ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi dağıtılacak.


VAN


Van'da da başta Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olmak üzere, sivil toplum örgütleri, dernekler, vakıflar ve belediye tarafından yaklaşık 40 bin aileye gıda yardımı yapılacak.

Kayıtlı 20 bin aileye kuru gıdadan oluşan paketlerin dağıtılacağını belirten yetkililer, hasta, yatalak ve ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşların evlerine de her gün iftar öncesi sıcak yemek götürüleceğini bildirdi.

Yetkililer, bin kişilik iftar çadırı ihalesinin sonuçlanmasıyla birlikte, kent merkezindeki bir noktaya iftar çadırının kurulacağını, her gün yaklaşık 4 bin kişinin bu iftar çadırından yemek yiyebileceğini söyledi.


RİZE


Rize Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2 bin aileye, Rize Belediyesi tarafından da 4 bin aileye kuru gıda yardımı yapılacak.

Belediye tarafından ayrıca belediye binasında bulunan yemekhanede vatandaşların iftarını açabilecekleri bir alan oluşturacak.


DİYARBAKIR


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 3 iftar çadırı açacak. Yenişehir Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde kuracağı çadırlarda ramazan boyunca her gün bin 500 kişiye iftar yemeği verecek.


SİİRT


Siirt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, 2 bin 300 aileye 100'er TL ramazan yardımı dağıtacak.

Kızılay Siirt Şube Başkanlığı da 250 aileye aş dağıtımı yapacak. Yemekler, ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine götürülecek.

Siirt'te her yıl ramazan ayının arifesinde ikindi namazından sonra mezarlık ziyaretleri yapılır. Ardından da her mahallenin meydanında daha önceden toplanan çalı çırpılardan oluşturulan bir kule tutuşturulur ve ''Melede'' ateşinin üzerinden atlanılır.


MARDİN


Mardin Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 3 bin 500 aileye para yardımı yapacağı belirtildi.

Belediye Başkanlığı 3 bin kişilik iftar çadırı kuracak.


BATMAN


Batman Valiliği, ramazan ayında her gün 2 bin kişiye sıcak yemek yardımında bulunacak, ayrıca 6 bin kişiye para yardımı yapacak. Batman Belediyesi ise sinema günleri düzenleyecek.

Ramazan kapsamında 6 bin ihtiyaç sahibi vatandaşa 600 bin TL para yardımı yapılacak.


ŞIRNAK


Şırnak Valiliği Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ramazan ayında gıda yardımı yapılacak, yardım dağıtılacak kişilerin sayısına komisyon karar verecek.

Sivil toplum kuruluşları tarafından iftar çadırı kurulacak ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunulacak çalışmalar yürütülüyor.

Ramazan ayına az bir süre kala tüm yurtta olduğu gibi Bursa'da da hazırlıklar devam ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesince Fevzi Çakmak Katlı Otoparkı'nda her akşam yaklaşık 4 bine yakın vatandaşa iftar yemeği verilecek. Tespit edilen ihtiyaç sahiplerine erzak dağıtımı gerçekleştirilecek. Belediye tarafından ayrıca ramazan ayına özgün çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.

Osmangazi Belediyesi ise Elmasbahçeler Kültür Merkezi ve Eskici Mehmed Dede Aşevi'nde ramazan ayı süresince 30 bini aşkın kişiye iftar yemeği verecek, 3 bin kişiye de erzak yardımında bulunacak.

Gezici tır sahnesinin kullanılacağı ramazan eğlencesi etkinlikleri ise 21 Ağustos Cuma akşamı iftar yemeğinin ardından Hüdavendigar Mahallesi'nde başlayacak. Daha sonra ramazan ayı boyunca pazar hariç haftanın her günü iftardan sonra kentin değişik noktalarında eğlence programları gerçekleştirilecek.

Merkez Nilüfer Belediyesi ise mahalle muhtarlarının belirleyeceği toplam 4 bin dar gelirli aileye erzak yardımı yapacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunulacak, iftar yemekleri verecek.


ERZURUM


Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kimse Yok Mu Derneği ve hayırsever iş adamlarının katkılarıyla Aziziye Parkı'nda kurulacak iftar çadırında bin 500 kişiye iftar yemeği dağıtacak.

Erzurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) da her gün farklı bir mahallede 300 kişiye iftar yemeği verecek. Vakfın ayrıca 4 bin aileye gıda yardımında bulunacağı bildirildi.

Nişanlı kızlara ve yeni oruç tutmaya başlayan çocuklara iftarlık yemek ikramı, Erzurum'a özgü ramazan gelenekleri arasında yer alıyor.

İftar sofralarında da daha çok ''ayran aşı'', yumurtalı kıyma ve kadayıf dolmasına yer verilen Erzurum'da, ramazan ayının ruhuna uygun eğlenceler düzenlenecek.


ANTALYA


Antalya Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayında ve bayramda şenlik düzenleyecek. Şenlikler kapsamında geleneksel direkler arası etkinlikler hayata geçirilecek. Genel Sanat Yönetmenliği'ni Gürsel Koçak'ın üstlendiği şenliklerde, meddah, orta oyunu, Hacivat-Karagöz, kanto, çalgılı kahveler, tahta bacak, ateş yutan adam ve hokkabazlar yer alacak.

Macunlar, pamuk şekerleri ve çeşit çeşit şerbetler, ramazan ayı boyunca Karaalioğlu Parkı'na gelecek vatandaşlar ile yerli ve yabancı turistlere ikram edilecek.

Şenlikler kapsamında ünlü tiyatrocular Sinan Bengier, Atilla Ayberk ve Volkan Saracoğlu da tiyatroseverlere çeşitli oyunlar sergileyecek. Türk halk ve sanat müziği konserleri düzenlenecek. Binlerce turist, şenliklerle Osmanlı-Türk kültürünü yakından tanıma şansı bulacak.

Karaalioğlu Parkı'nda 21 Ağustosta başlayacak şenlikler kapsamında oluşturulacak ramazan sokağında, otantik görselliklerle bezenmiş otağ çadırı, iftar çadırı, 120 metrekarelik dev sahne platformu, çocuklar için lunapark, otantik çizgilerden oluşan 250 sıcak satış hizmeti sunan stant, bayram dahil 32 gün hizmet verecek.

Kepez Belediyesi de ramazan boyunca Kepez Belediyesi Spor Salonu önündeki alanda çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Kepez Belediyesi tarafından bu alanda, meddah, orta oyunu, Hacivat Karagöz gösterileri yanı sıra sevilen sanatçıların konserleriyle ramazan coşkulu bir şekilde kutlanacak. İlçede ayrıca 5 ayrı noktada iftar çadırı kurulacak. Bu çadırlarda 5 bin kişiye yemek verilecek. Belediye görevlileri tarafından ihtiyacı olan vatandaşlara gıda paketleri dağıtılacak.

Antalya Kültürler Arası Diyalog Merkezi de ramazan ayında kentte yaşayan yabancıları iftar ve sahur sofralarında Antalyalılarla buluşturacak.


AMASYA


Amasya Belediyesince her yıl Sultan Bayezıd Cami bahçesinde kurulan iftar çadırının bu yıl kurulmayacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir, 250 kişi kapasiteli belediye yemekhanesinde ihtiyaç sahiplerine yemek verileceğini söyledi.

Hizmete açılacak Giysi ve Gıda Bank projesiyle gerçek ihtiyaç sahiplerine yılın her ayında yardım yapmayı planladıklarını kaydeden Özdemir, ramazan ayı boyunca çeşitli kültürel etkinliklere imza atacaklarını ve ramazan geleneklerini sürdüreceklerini belirtti.

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muammer Gedik ise geçen yıl yapılan yardımların bu yıl da yapılacağını belirterek, oda olarak 35 bin TL tutarında kuru gıda yardımı yapmayı planladıklarını söyledi.

Öte yandan, Amasya'da geçmişi yaklaşık 150 yıl öncesine dayanan müzikle iftar açma geleneğiyle, kent sakinleri bu yıl da belediye bandosunun çaldığı yılın popüler parçaları eşliğinde iftar yapacak. Kente hakim en yüksek yer olan Harşena Dağı'ndaki Amasya Kalesi'nde iftardan yaklaşık bir saat önce başlayacak konserlerde, yılın popüler şarkıları ile Amasyalıları iftara hazırlayan bando, konserlerini sahurda da sürdürecek.


TRABZON


Trabzon Belediyesi tarafından şehrin çeşitli yerlerinde 4 ayrı noktada ramazan çadırı kurulacak.

Trabzon Belediye Başkanlığı, 3 bin kişiye kuru gıda yardımı yapacak. İl merkezinde, Zağnos Vadisi, Üniversite Mahallesi, Yavuzselim Cami önü ve Atatürk Alanı'nda ramazan çadırı kurularak, vatandaşlara iftar yemeği verilecek.

Her gün ortalama bin 200 kişiye iftar yemeği dağıtılması planlanırken, ramazan ayı boyunca Zağnos Vadisi'nde çeşitli sosyal etkinlikler de düzenlenecek. Trabzon Valiliği tarafından ise 3 bin kişiye nakdi yardımda bulunulacak.


SAKARYA


Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Gar Meydanı'nda kurulan ve ramazan ayı boyunca iftar verilen çadır bu yıl kurulmayacak. Onun yerine her gün 500 kişiye iftariyelik dağıtılacak.

Bin aileye ramazan boyunca sıcak yemek verilecek. Sosyal güvencesi olmayan yardıma muhtaç 2 bin 500 aileye de ramazan erzağı dağıtılacak. Adapazarı Belediyesi ise ramazan boyunca bin 500 aileye gıda yardımında bulunacak.

Taraklı Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Haluk Pektaş, ilçede geçmişte sürdürülen ramazan geleneklerinin yaşatılması gerektiğini vurguladı.

Osmanlı döneminde, dini musiki formunda çeşitli makamlarda bestelenen ve imsak vakti ehil kişilerce minarelerden yapılan dua içerikli okumalardan oluşan temcid okuma geleneğinin sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Pektaş, temcidin amacının, Allah'a yapılan dua ve peygambere okunan naatlarla halkın sahura kalkmalarını sağlamak olduğunu dile getirdi.


MERSİN


Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte ihtiyaç sahiplerine erzak paketi dağıtacak. Merkez ilçelerde ise iftar çadırı kurmaya yönelik hazırlıklar devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, geçen yıl 7 iftar çadırı ile vatandaşa ramazanda hizmet sunduklarını, ancak bu yıl iftar çadırı kurmayacaklarını kaydetti.

Özcan, iftar çadırı yerine ihtiyaç sahibi her eve ikişer paket erzak dağıtacaklarını belirterek, bu kapsamda yaklaşık 250 bin erzak paketi için hazırlıkların yapıldığını söyledi.

Merkez ilçe Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ise ramazan süresince Pirireis Mahallesi'nde bulunan Belediye Aşevi yanındaki basketbol sahasında kurulacak iftar çadırında, vatandaşa hizmet verileceğini belirtti.

Her gün yaklaşık bin 200 kişinin iftar sofrasından yararlanacağını dile getiren Genç,''Aşevinde tüm yıl boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için hazırladığımız yemekleri, ramazan süresince de iftar yemeği olarak dağıtacağız. İftar sofrası ile vatandaşlarımızın bir arada olmalarını sağlayacağız. Amacımız ramazan'da ihtiyaç sahibi vatandaşa elimizden geldiğince katkıda bulunmak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmektir'' dedi.


BURDUR


Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Oral, ramazan ayında günde ortalama bin 200 kişiye belediye düğün salonunda iftar yemeği verileceğini, 300 vatandaşın da evine iftar sofrası servisi yapılacağını bildirdi.

Ay boyunca farklı gün ve alanlarda konser, tiyatro, orta oyunu ve sema gösterileri yapılacağını aktaran Oral, ''Eski ramazanları aratmamak için orta oyunlarına ağırlık verilecek. Burdur'a has orta oyunları, Şeker Meydanı'nda vatandaşlarımızın beğenisine sunulacak. Isparta Belediye Tiyatrosu da Burdur'da gösteri yapacak'' dedi.

Hayırseverlere yönelik, ''Bir sofra da siz kurun'' sloganıyla bir kampanyası başlattıklarını anlatan Oral, ay boyunca 2 bin aileye de gıda paketi yardımı yapacaklarını söyledi.

ZONGULDAK


Zonguldak Belediye Başkan Vekili Selim Cansızoğlu, ramazan ayı dolayısıyla yaklaşık bin 500 aileye gıda yardımında bulunacağını, buna yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Cansızoğlu, belediyenin ekonomik nedenlerle ramazan ayında iftar çadırını kurup kuramayacağının yapılacak çalışmalar sonucunda belli olacağını söyledi.

Vakıflar Kastamonu Bölge Müdürlüğü Zonguldak İl Temsilciliği de merkeze bağlı 15 mahallede 700 kişiden oluşan 258 aileye günde 3 öğün sıcak yemek ve birey başına birer ekmek dağıtmaya devam edecek.

Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi de tespit edilen ihtiyaç sahiplerine gıda paketi verecek.


ŞANLIURFA


Şanlıurfa'da, ramazan ayında kurulan iftar çadırlarının yerine bu yıl sıcak hava nedeniyle, ''Çorba Evleri'' hizmet verecek.

Şanlıurfa Belediyesi bünyesinde Eyyübiye, Devteşti ve Buhara mahallerinde faaliyet gösteren ''Çorba Evleri'' iftar saatlerinde günlük 3 çeşit sıcak yemeğin yanı sıra tatlı çeşitlerini vatandaşlara sunacak.

Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı tiyatro ekibi, Balıklıgöl yerleşkesindeki Amfi Tiyatronun yanı sıra Gezici Sanat tırı vasıtasıyla kentin değişik mahallerinde orta oyunu ve tasavvuf müziği konseriyle ramazan gecelerinde çeşitli etkinlikler sergileyecek.

Şanlıurfa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da ramazan yardımı çerçevesinde, 12 bin aileye nakdi yardım yapacak.


BALIKESİR


Balıkesir Belediyesince şehrin dört ayrı noktasına iftar çadırı kurulacak. Bunlardan 700'er kişilik olan iki çadır, ramazan ayı etkinliklerinin yapılacağı Eski Lunapark Alanı ile Eski Salı Pazarı alanına kurulacak. 250'şer kişilik olan diğer iki çadır ise 66 Evler Cami önü ile Atatürk Devlet Hastanesi kavşağına açılacak.

Sanayi Odası bin, Ticaret Borsası bin 300, Ticaret Odası ise bin 500 kişiye şeker, çay, yağ, pirinç, fasulye, mercimek gibi malzemelerden oluşan gıda paketleri dağıtacak. Borsa ve odaların dar gelirli vatandaşlar için hazırlatacağı gıda paketleri, mahalle muhtarlıkları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Belediyece 21 Ağustos–19 Eylül tarihleri arasında Atatürk Parkı yanındaki alanda düzenlenecek etkinliklerle eski ramazan günleri yaşatılmaya çalışılacak.


BİNGÖL


Bingöl Belediyesi, ramazan ayında 500 kişilik iftar çadırı kuracak. Çadırda verilecek yemekler hava sıcaklığı göz önüne alınarak hazırlanacak.

Kültür Parkı'nda Teravih namazının ardından, kurulan mini tiyatro sahnesinde her akşam ramazan ayına özel eğlence programı yapılacak. Programda ramazan ayına özgü çocuk oyunları ve animasyonlar sahnelenecek, mahalli sanatçılarca konserler verilecek.

Bingöllüler, ramazan lezzetlerinden olan gömme, tutamaç, mastuva, keldoş, keşkek ve içli köfteye sofralarında yer verecek.


MANİSA


Manisa Belediyesi, ramazan ayı yardımlarının ihtiyaç sahiplerine belediye çalışanları aracılığıyla elden yapılacağını açıkladı. Yaklaşık bin kişiye ayni yardım yapılacağını aktaran Belediye Başkan Yardımcısı Nursel Ustamehmetoğlu, yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına dikkat edileceğini söyledi.

Ustamehmetoğlu, ''Manisa şehir merkezinde 7 ayrı noktada oluşturulacak olan iftar çadırlarında her gün bin 250 kişiye iftar yemeği verilecek. İftar yemeklerimiz 5 çeşitten oluşup yaz ayına uygun hafif yemeklerden seçilmiştir. İftar yemeği menüsü ise çorba, salata, etli yemek, makarna ve meyveden oluşmaktadır'' dedi.

Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanlığından yapılan açıklamada ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan ayında gıda yardım paketlerinin ihtiyaç sahiplerine şube binasından dağıtılacağını bildirildi.

Ramazan ayı münasebetiyle 500 aileye erzak, 2 bin aileye de 800 gramlık konserve halinde kavurma verileceği ve yaşlı, hasta, evinden çıkamayan ihtiyaç sahiplerine yardımların kapılarına kadar Kızılay personeli ya da gönüllü bayanlar tarafından götürüleceği belirtildi.

KIRKLARELİ


Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ramazan ayında iftar çadırı kurmayı düşünmediklerini söyledi.

Çağlayan, ''Bundan 6-7 yıl önce iftar çadırları kurulduğunu da gördük. Curcuna yaşanıyor. Vatandaşlar, yemek yiyeceği yerde yemekleri poşetlerle, tencerelerle alıyorlar. Bir sürü tantana, kargaşa yaşanıyor. Erzak yardımını da bu sene kaldırdık. Geçen yıl 2 bin 500 adet gıda yardımında bulunduk. Vatandaş yine de belediye kapısına dayandı. Ama, Kırklareli'li iş adamlarını yardım etmeleri konusunda teşvik etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.


NEVŞEHİR


Nevşehir Belediyesinden edinilen bilgilere göre, ramazan ayı boyunca belediye tarafından kent merkezinde ''Ramazan Sofrası'' adı altında vatandaşlara iftar yemeği verilecek.

Nevşehir'de, belediyeye ait Gül Bahçe'de verilecek olan iftar yemeğinden ay boyunca ortalama 40 bin kişinin faydalanması planlanıyor.

İftar yemeğinden sadece dar gelirli vatandaşlar değil, aynı zamanda iftar vaktinde evlerinde olamayan vatandaşlar da yararlanabilecek.


MUŞ


Muş Belediyesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri, ilde ramazan ayı için şu anda bir etkinliklerinin olmadığını belirterek, önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmaların netlik kazanacağını ifade etti.

Muş'ta ramazan ayı dolayısıyla iftar sofralarını ise yöresel yemekler süslüyor. Muş köftesi, kırçıklı kalem dolması, Muş Güveci, keşkek dolması, iftar sofralarının olmazsa olmazları arasında bulunuyor.


TOKAT


Tokat'ta, ramazan ayında belediye ve sivil toplum kuruluşları yardımlarını artırarak devam ettirecek. Tokat Belediyesi Aşevi'nden, ramazan ayında günlük 4 bin 500 kişiye sıcak yemek ve ekmek dağıtılacak. Aşevi'ne gelemeyecek durumda olan vatandaşların yemeği ise araçlarla evlere servis yapılacak.

Belediye Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sayısı sonradan belirlenecek ailelere ramazan paketi dağıtımı yapılacak. Ramazan paketleri, belediye görevlilerince muhtaç ailelere ulaştırılacak.

Tokat Belediyesi, Sulu Sokak'taki Aşevi Müdürlüğü karşısında 500 kişilik iftar çadırı kuracak. Çadırda Teravih namazının ardından müzik-eğlence programına yer verilecek.

Tokat'ta, ramazan ayına özgü yemekler sofralardaki yerini alacak. Bacaklı çorba, yayla çorbası, hamur çorbası, keşkek gibi yemekler ile çeşitli tatlılar sofraları süsleyecek.


IĞDIR


Iğdır Belediye Başkan Vekili Mehmet Şah, ramazan ayında her gün 500 kişiye sıcak yemek dağıtacaklarını belirterek, bin kişiye de gıda yardımında bulunacaklarını söyledi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Aslan ise oda olarak 600 kişiye gıda yardımı yapacaklarını aktararak, gıda yardımlarının ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine götürüleceğini kaydetti.

Ayrıca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca da ramazan ayı süresince 5 bin 400 aileye gıda yardım yapacağı bildirildi.


TEKİRDAĞ


Tekirdağ Belediyesince bu yıl Çiftlikönü ve Köprübaşı mevkilerine ramazan çadırı kurulacak. Burada her gün 900 kişilik iftar yemeği çıkacağını belirten yetkililer, 4 çeşit olarak sunulacak yemeklerin doyurucu ve kaliteli olacağını söyledi.

Vatandaşlara her gün evlerinde yedikleri yemeğin dışında bir menü sunacaklarını aktaran yetkililer, iftar çadırında oruç tutarken gün boyu kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması için bir gün arayla değişik tatlılar sunulacağını kaydetti.

Ramazan ayı boyunca dağıtılmak üzere 2 bin adet erzak paketi hazırladıklarını da bildiren yetkililer, belirlenen listeye göre paketlerin, evlere teslim edileceğini dile getirdi.

İlde ramazan ayı hazırlıkları çerçevesinde kesme pilav, böreklik yufka ve benzeri yöresel tatlar, ay boyunca sofraları süsleyecek.


TUNCELİ


Tunceli'de, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğü tarafından gönderilecek gıda yardım paketleri,yardıma muhtaç ailelere teslim edilecek.


ESKİŞEHİR


Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı ve Tepebaşı merkez ilçe belediyeleri ramazan ayı boyunca yaklaşık 5 bin paket gıdayı, ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak. Kentte çeşitli ramazan etkinlikleri de düzenlenecek.

Tepebaşı Belediyesi de erzak ve sıcak yemek yardımında bulunacak. Bölgenin muhtelif yerlerinde kurulacak çadırlardan ramazan süresince her gün binlerce kişi iftar yemeği yiyebilecek.

Odunpazarı Belediyesi, erzak ve sıcak yemek yardımı yapacak. Yaklaşık 3 bin vatandaşa erzak dağıtmayı hedefleyen belediye, kuracağı iftar çadırlarında da binlerce kişiye yemek verecek.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi ramazan ayı boyunca Kent Park ile Sazova Kültür ve Bilim Parkı'nda çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Odunpazarı Belediyesi Kurşunlu Külliyesi'nde, Tepebaşı Belediyesi de lunapark alanında konser, sohbet, illüzyon ve tiyatro oyunu programları düzenleyecek.

Eskişehir'de mani söyleme geleneği özellikle kırsal bölgelerde sürdürülmeye çalışılıyor. Daha çok köylerde dile getirilen maniler, ramazan ayında ev ziyaretlerinde söyleniyor.

Kırım göçmenlerinin getirmiş olduğu ''Şın'' denilen mani söyleme geleneğini köylerde özellikle yaşlılar gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.


KÜTAHYA


Kütahya'da, belediye tarafından ramazan ayı süresince konser verilecek, illüzyon ve tiyatro gösterileri yapılacak.

Kütahya Belediyesi tarafından Belediye Kültür Sarayı'nda 400 kişiye iftar yemeği verilecek.

Belediye tarafından ilk kez bu yıl organize edilen ramazan etkinlikleri, Maltepe Mahallesi'ndeki Maltepe Parkı'nda gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında, her akşam tasavvuf müziği dinletileri ve dini sohbetlere yer verilecek.

Etkinlikler çerçevesinde 23 Ağustos ve 3 Eylülde Mesut Şimşek, 30 Ağustosta Fatih Koca, 11 Eylülde Hasan Sağındık, 14 Eylülde Hasan Dursun, 17 Eylülde Umut Mürare tarafından konserler sunulacak. Bu günler dışında ise illüzyon gösterileri, Kütahya Gençlik Merkezinin tiyatro oyunları, otantik giysilerden oluşan defileler yapılacak.

''Karagöz ile Hacivat'' gölge oyunu, ''Aşık ile Maşuk'' orta oyunu, mehter konserleri, sema ve akrobasi gösterilerine de yer verilerek, etkinlik alanında oluşturulacak stantlarda esnafın satış yapması sağlanacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kent Konseyi Kadın Kollarının yanı sıra kentte faaliyet gösteren yardımlaşma ve dayanışma derneklerince ihtiyaç sahiplerine gıda ve giyim yardımında bulunulacak.

Kütahya'da ramazan ayındaki gelenekler, özellikle iftar davetlerinde yaşatılmaya çalışılıyor.

İftar davetleri genellikle ramazan ayının ilk haftasında aile içinde, ikinci haftasında akraba, dost ve komşular arasında veriliyor.

Kütahya Kalesi'nin bedenleri arasında iftar topu atıldıktan sonra yemeğe başlanıyor. Ramazanın ilk günü iftar yemeğinde tutmaç ya da mercimek çorbası bulunduruluyor.

Ramazan öncesinde saç üzerinde yapılan yufkalar, karnı tok tuttuğuna inanıldığı için kapama, börek, tirit ve cevizli yufka tatlısı hazırlanarak sahurda tüketiliyor.

Kütahya'da devam ettirilen ramazan geleneklerinden biri de ''küpecik'' diye adlandırılıyor.

İftar sonrasından yatsı ezanına kadar geçen sürede aynı sokakta oturan çocuklar, gruplar halinde kapı kapı dolaşıp bahşiş topluyor. Kapıyı açan kişi, küpecik manisini söyleyen çocuklara para, çerez ya da şeker veriyor. Çocuklar, toplanan parayla satın aldıkları yiyecekleri daha sonra topluca yiyor.

Kentin ramazan gelenekleri arasında en eskilerinden sayılan küpecik manisi şöyle:

''Hey! Küpecik, küpecik; yağdan, baldan küpecik.

Yağ olmazsa bal olsun, ev sahibi sağ olsun.

Ev sahibi, evde misin, evde değil dağda mısın?

Dağda yılan kışlasın, Allah çocuğunuzu bağışlasın

Al yanaklı yenge, merdivenden in de gel.

Sarı yirmi beşliği, al da gel, al da gel.''


BİLECİK


Bilecik'teki yardıma muhtaç ailelere yapacakları yardım türleri ve miktarları belli oldu.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Özünlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde, merkez ile 6 ilçede 750 haneye 25 bin lira değerinde gıda paketi dağıtılacağını söyledi.

Bu ilçeler arasında Bozüyük'ün bulunmadığını ifade eden Özünlü, ''Bozüyük'te Ticaret ve Sanayi Odası var. Bu tür yardımları Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası kendisi yapıyor. Dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası bulunmayan diğer ilçelere de biz yardım elini uzatıyoruz'' dedi.

Bilecik Belediyesi kentte bulunan ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi dağıtacak. Ayrıca Belediye Kültür sitesinde her gün 500 kişiye iftar yemeği verecek.

Belediye Başkan Yardımcısı Osman Gezgin, gıda paketi dağıtılacak aileleri tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Yardımcısı Lütfü Çakır da belediyenin ramazan ayı boyunca vereceği iftar yemeğinin 10 gününü kendilerinin karşılayacağını, bunun yanında personelin yanı sıra ihtiyaç sahibi olanlara da yardımda bulunacaklarını ifade etti.

Öte yandan Bilecik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Merkez ilçe ve köylerde bulunan 445 aileye kuru gıda paketleri dağıttı.

Ramazan ayı dolayısıyla yurdun dört bir yanında faaliyetler sürerken, ihtiyaç sahibi vatandaşlar da bir ay boyunca ücretsiz yemek yeme şansı bulacak.

Ağrı'da belediyenin imkanlarının kısıtlı oması nedeniyle bu yıl iftar çadırı kurulamayacak. Ancak Ramazan ayı nedeniyle 2 bin aileye gıda yardımı yapılacak. Ramazan süresince iftardan sonra çocuklara yönelik palyaço gösterisi de gerçekleştirilecek.


DÜZCE


Düzce'de belediye tarafından Ramazan Sokağı kurulacak. Düzce Anıt Park alanında oluşturulacak sokakta 90 stant kurulacak.

Etkinlikler kapsamında aralarında Cihan Yıldız, Ahmet Özhan ve Songül Karlı'nın da bulunduğu bir çok sanatçı sahne alacak.


AFYONKARAHİSAR


Afyonkarahisar'da kurulacak çadırda iftar yemekleri verilirken, ihtiyaç sahiplerine de yardım edilecek. Ramazan ayı boyunca belediye ve çeşitli yardım dernekleri yardımlarda bulunacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da yardımlarını sürdürecek.

Afyonkarahisar Belediyesi ve Sultan Divani Mevlevihane Müzesini Yaşatma Derneği tarafından Mevlevi Türbe Cami ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenecek Ramazan Şenlikleri renkli görüntülere sahne olacak.


MUĞLA


Muğla'da da iftar çadırı kurulacak. İsteyen vatandaşlar iftar yemeğini çadırda yiyecek, isteyen vatandaşların da evlerine yemek götürülecek.

İftar çadırlarında verilecek yemeklerin malzemelerini hayırsever vatandaşlar alacak, aşçı ve gerekli diğer malzemeleri ise belediye karşılayacak.


ARTVİN


Artvin belediyesince iftar çadırı kurulmayacak ve herhangi bir yardım yapılmayacak.

Öte yandan Kızılay Artvin Şubesince ramazan ayında yardıma muhtaç ailelere, 320 adet 1'er kiloluk kavurma et ile sıvı yağ, pirinç, makarna, çay, şeker, mercimekten oluşan kuru gıda paketi yardımı yapılacak.


BAYBURT


Bayburt Belediyesince eski hal pazarının yerinde kurulan çadırda, her akşam 200 kişiye iftar yemeği verilecek.


KIRIKKALE


Ramazan dolayısıyla Belediye, Kırıkkale'nin 6 mahallesinde 6 ayrı yemek çadırı kuracak. Bağlarbaşı, Yenimahalle, Sanayi, Gündoğdu ve Nokta mevkilerinde 6 ayrı yerde kurulacak 100 kişi kapasiteli çadırlardan 2 tanesinde yemekleri, hayırsever bir iş adamı ile bir alışveriş merkezi verecek.


BİTLİS


Bitlis'de Ramazan ayında, kent merkezinde iftar çadırı kurulacak ve bir ay boyunca ihtiyaç duyan vatandaşlara yemek dağıtılacak. Eski geleneği yaşatmak için 6 gece etkinlik düzenlenecek.


KONYA


Konya Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca her gün bin 265 haneye ihtiyacı kadar ekmek dağıtımı uygulamasını ramazan ayında da sürdürecek. Ayrıca belediye, kayıtlarındaki ihtiyaç sahibi yaklaşık 10 bin aileye gıda paketi verecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi, teravih namazının ardından, İstiklal Harbi Şehitliği'nde hafta içi her akşam mesnevi sohbetleri düzenleyecek ve tasavvuf müziği dinletisi sunacak.

Konya'nın 28 ilçesinde kaymakamlıklar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla, bütçeleri oranında dar gelirli vatandaşlara ramazan ayı nedeniyle ayni ve nakdi yardımda bulunacak.

Konya'da faaliyet gösteren çok sayıda dernek ve vakıf da şehir merkezinde kuracakları iftar çadırlarında vatandaşlara yemek sunacak.


KARAMAN


Karaman Belediyesi, bu yıl belli bölgelerde seyyar mutfaklar kuracak. Belediye, bu yıl ramazan ayında yağ, şeker, bulgur, pirinç gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu bin adet gıda paketini muhtarlar aracılığıyla tespit edilen vatandaşlara evlerinde teslim edecek.

Öte yandan Karaman Belediyesi her yıl kurduğu Ramazan çadırı uygulamasını iptal etti. Belediye, bunun yerine ramazan boyunca seyyar mutfaklar kurarak o mahalle ve civarındaki vatandaşlara iftar yemeği verecek. Ayrıca evlerinden dışarıya çıkamayan ve bakıma muhtaç 300 kişinin evlerine de ramazan boyunca yemek servisi uygulaması yapılacak.

Karaman'da Aktekke Meydanı ve Yunus Emre Konferans Salonu'nda ramazan boyunca çeşitli tiyatro, müzik ve şiir etkinlikleri gerçekleştirilecek. Sosyal Hizmetler Vakfı'nın da en az 3 bin kişiye gıda yardımında bulunacağı öğrenildi.


AKSARAY


Aksaray'da belediye önünde kurulacak iftar çadırında, her gün 600 kişiye iftar yemeği verilecek, ihtiyaç sahibi ailelere 2 bin gıda paketi dağıtılacak.

Ramazan ayı süresince cuma günleri teravih namazından sonra tasavvuf müziği konseri ve sema gösterileri düzenlenecek.

Aksaray'da dernek ve vakıflar ramazan süresince dar gelirli vatandaşlara çeşitli yardımlarda bulunacak.


BOLU


Bolu'da iftar çadırı kurulmayacak ancak belediye yardıma muhtaç ailelere yemek verecek. Şehirde Ramazan Sokağı da kuruldu. Stantların açıldığı sokakta Karagöz-Hacivat gösterileri yapılacak.


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 94
Bu Ay : 6074
Toplam : 6074

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom