Masal Babası Anlatıldı

Ramazan Çiftlikçi, Eflatun Cem Güney’i anlattı."İlimizde yetişmiş değerli bir insanın genç nesillere aktarılması büyük bir önem arz etmektedir” dedi.

Masal Babası Anlatıldı Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği bünyesinde çalışmalarını sürdüren Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubunun organizasyonunda başlatılan Düşünce Tarihi Konferanslarının bu ay ki konusu “Masal Babası” lakabı ile tanınan Eflatun Cem Güney oldu.

Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen programa Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, İnönü Üniversitesi Türkçe Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi ve çok sayıda grup üyesi katıldı.

Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, Düşünce Tarihi Konferansları hakkında bilgi vererek “Amacımız Malatya’nın değerli isimlerini kamuoyu ile paylaşmaktır. Bugün 8.sini düzenlediğimiz konferansta başarıyı elde ettiğimize inanıyorum” dedi.

İnönü Üniversitesi Türkçe Bölümü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi, 2012 yılı boyunca her ay Malatyalı bir şahsiyeti tanımanın ve tanıtmanın çok yararlı olduğunu belirterek, bu projenin 2013 yılında da devamlılık göstermesini temenni etti.

“Masal Babası” lakabı ile bilinen Eflatun Cem Güney’in hayatı ve eserlerine yönelik bugüne kadar detaylı bir çalışmanın yapılmadığını belirten Çiftlikçi, “İlimizde yetişmiş değerli bir insanın genç nesillere aktarılması büyük bir önem arz etmektedir” dedi.

Eflatun Cem Güney’in 1896 yılında Hekimhan da doğduğunu, annesi tarafından Hekimhanlı, babası tarafından Sivas Divriğili olduğunu belirten Çiftlikçi, Eflatun Cem Güney’in 7 yaşında anne ve babasının ölümünden dolayı amcasının yanında kaldığını belirtti.

Eflatun Cem Güney’in 0-6 yaş döneminde Hekimhan da bulunduğu dönemde annesinin ve çevresindeki insanların anlattığı masalları dinlediğini ve zamanla bunları kitap haline getirdiğini belirten Çiftlikçi, “Yazarımız hem bir eğitimci, hem bir yazar ve yayıncı, hem de müzecilik alanında çalışmalar yapmıştır. Eflatun Cem Güney, yaşamının her döneminde halktan bir kişi gibi yaşadığı için eserleri her kesim ve her yaş grubuna hitap etmektedir” dedi.

Toplumların hayatında kültürün büyük bir önemi olduğunu belirten Çiftlikçi, bir ülkenin kültürünün çekirdeğinin halk kültüründe saklı olduğunu ifade etti.

Türk Halk Edebiyatının uluslararası şöhrete sahip bir sanatçısı olan Eflatun Cem Güney’in Anadolu da derlediği halk eserlerini işleyerek Türk diline kazandırmış bir sanatçı olduğunu vurgulayan Çiftlikçi, “ Güney, her çiçekten bal almak isteyen seçkin bir arı gibi, folklorün ve halk edebiyatının tüm türlerinde derlemeler yapmış, eserler yazmıştır” dedi.

Programın sonunda katılımcılar Eflatun Cem Güney ile ilgili sorular yöneltirken, Ramazan Çiftlikçi de gösterilen ilgiden dolayı başta Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a, Konsey Sekreteryasına ve katılımcılara teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 403
Bu Ay : 2887
Toplam : 2887

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom