Mısır'ın Ergenekon'u Mursi'ye Karşı

Türkiye'de; Mısır'da yaşanan gelişmeler merkez Türk medyasında sol ve "liberal çevrelerin demokrasi talepleri" olarak yansıtılıyor.

Mısır'ın Ergenekon'u Mursi'ye Karşı Dünya

Mısır'da Mübarek'in rejiminin devrilmesi için dolup taşan Tahrir Meydanı şimdilerde ise Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin anayasal düzenlemelerini protesto etmek için doluyor.

"SOL VE LİBERAL TALEPLER" OLARAK YANSITILIYOR

15 Aralık'ta referanduma sunulacak anayasa taslağını protesto etmek için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürüyüş düzenleniyor. Türkiye'de ise Mısır'da yaşanan gelişmeler merkez Türk medyasında sol ve "liberal çevrelerin demokrasi talepleri" olarak yansıtılıyor.

"GÖSTERİLERİ MISIR ERGENEKONU YAPTIRIYOR"

Star yazarı Yusuf Ziya Cömert ise, Tahrir'deki Mursi karşıtı eylemelerin odak noktasında "Mısır Ergenekonu"nun olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz hafta bir yazısında Tahrir'deki protestoları bir dönem Türkiye'de yapılan Cumhuriyet Mitingileri'ne benzeten Cömert, Mursi ile Başbakan Erdoğan arasında bir benzerlik de kuruyor.

"MURSİ'Yİ YIKMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORLAR"

Cömert'e göre Mısır'da Mursi'nin veya hükümetin her yaptığı iş Anayasa Mahkemesi tarafından engelleniyor. Yazar bu durumu, tıpkı Türkiye'de Ahmet Necdet Sezer'in Erdoğan ve hükümetinin yasal düzenlemelerini veto etmesine benzetiyor. "Mısır Ergenekon'u Mursi'ye devirmek için her vasıtayı kullanıyor" diyen yazarın tespitleri şöyle;

"EN İYİ ANLAYAN LİDER ERDOĞAN"

"Mısır'daki protestolar, Türkiye'deki Cumhuriyet Mitingleri ile aynı izleri taşıyor. Orada da Mısır Ergenekon'u Mursi'yi yıkmak için Anayasa Mahkemesi'ni kullanıyor. Mısır'da Mübarek rejiminin yıkılmasıyla birlikte ilk kez İslam dünyası kazanmıştı. Bugün Mursi'nin karşısında İsrail de var. Mursi'nin bugün geçtiği yollardan daha önce geçen Başbakan Erdoğan ise Mısır'daki durumu en iyi anlayan lider. Bu yüzden de yaptığı Mısır ziyareti, bir nevi Mursi'ye destek amacı taşıyordu." 

Haber10

PEKİ NE OLACAK?

Yrd. Doç. Dr. Serhat Erkmen'e göre;

"Mursi’nin Mısır Devrimi’ni korumak için yetkileri elinde toplamak istemesi dünya tarihindeki pek çok devrimde rastlanılmış bir olgudur. Artık açık olan bir şey varsa Mısır’daki devrimci sürecin bir şekilde tamamlanacağıdır. Bu sürecin sonunda devrimin bir karşı devrime mi dönüşeceği ya da Mısır’ın şu ya da bu şekilde bir devrimi gerçekleştireceği bilinmez fakat süreç tamamlanıncaya kadar ülkede siyasal şiddetin kol gezmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; bir yöneticiyi devirmek devrimin her zaman bir aşaması olmuştur ama sonu olmamıştır. Şu ya da bu şekilde eski rejimi deviren geniş koalisyon kendi içinde hesaplaşmadan devrimler tamamlanmış sayılmaz ve bazı ülkelerde devrim sürecinin bittiğinin ilan edilmesi yıllar alabilir."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 571
Bu Ay : 5461
Toplam : 5461

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom