Sivrisinek Isırdı Ölümcül Hasta Oldu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan 2.5 yaşındaki bir kız çocuğu, sivrisinek ısırması sonucu enfeksiyon kaptı. Enfeksiyonun ölümcül bir hastalık olan HLH'ye dönüşmesi nedeniyle küçük çocuk, kemoterapi tedavisi alıyor.

Sivrisinek Isırdı Ölümcül Hasta Oldu Malatya Yaşam-Sağlık

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan Mehmet (40) ve Kadriye (27) Kaşlı çiftinin 2.5 yaşındaki kızları Nehir, 2 Eylül'de yüksek ateş şikayetiyle Fethiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kan değerleri düşük çıkan küçük kız, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Burada yapılan testlerin ardından Nehir'e, nadir görülen bir kan hastalığı olan ve tedavi edilmediği takdirde ölüme götüren 'Hemafagositik sendrom' (HLH) teşhisi kondu. Hastalığın kalıtsal olup olmadığını araştıran doktorlar, HLH'nin sinek ısırığından kaynaklandığını belirledi. Kemoterapi tedavisine başlanan küçük kız, sağlığına kavuşacağı günü bekliyor.

“ÖLÜMCÜL HASTALIK”

Sinek ısırığının neden olduğu hastalık hakkında bilgi veren Doç. Dr. Alphan Küpesiz, "Hemafagositik sendrom erken tanı konulup hızla tedaviye başlanılması gereken ölümcül seyirli bir hastalıktır. Bu hastalık kalıtsal olma özelliği dışında başka bir enfeksiyon nedenli de başlayabilir. Tüm olgularda başlatan neden saptanamayabilir.

Hastalık başladıktan sonra hızla ilerleyerek karaciğer, dalak büyüklüğü, tekrarlayan enfeksiyonlar, kan hücre sayılarında azalma, santral sinir sistemi tutulumu ve ölüme yol açan diğer sorunlarla ilerler. Nehir'de hemafagositik sendromu başlatan neden Viseral Leishmania (Kala-azar) hastalığıdır" dedi.

“İYİLEŞİYOR”

Nehir'in sağlık durumunun iyiye gittiğini belirten Doç. Dr. Küpesiz, şunları söyledi:
"Teşhis konduktan sonra öncelikle hayat kurtaran düşük yoğunluklu kemoterapi tedavisine başlandı. Tedaviye kısa sürede yanıt verdi ve hızla iyileşme sürecine girdi. Şuan sağlığı iyi durumda. Tedavisi tamamlanmak üzere. Hastalığın tekrarlanmaması için önlem alıyoruz."

“SAÇLARI DÖKÜLDÜ”

Ölümcül hastalığın nedeninin sinek ısırığı çıkmasına çok şaşırdıklarını söyleyen baba Mehmet Kaşlı ise, "Sinek ısırığının böyle bir hastalığa neden olabileceği hiç aklımıza gelmedi. Kızarıklık gibi bir şey fark etmedik. Zaten fark etsek de 'sinek ısırmış' der geçerdik. Küçücük bir sinek, 3 ayımızın hastanede geçmesine neden oldu. Kızımın çok güzel saçları vardı. Gördüğü kemoterapi tedavisi nedeniyle saçları döküldü. Gülücükler saçan kızım, şimdi ayağa kalkmak bile istemiyor" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 180
Bu Ay : 6977
Toplam : 6977

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom