Davanın gerçek yüzü!

Basında çıkan asparagas haberlere rağmen, Deniz Feneri Derneği ihtiyaç sahiplerinin, mezhebine, meşrebine bakmadan iyilik yapmaya devam ediyor.

Davanın gerçek yüzü! Türkiye-Dünya

Tuba OLĞAÇ / TİMETURK

Deniz Feneri Derneği tarafından çeşitli yazar ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısında dernek hakkında basında çıkan olumsuz haberlerle gerçeklerin nasıl saptırıldığı anlatıldı.

Geçtiğimiz yıl basında çıkan olumsuz haberler ile yıpratılmaya çalışılşan Deniz Feneri Derneği, bugün Türkiye'de 2 milyon kişiye bilfiil yardım ediyor.

Tam 47 ülkeye yardım götüren derneğin 11 yıl boyunca yağtığı ayni ve nakdi yardımlar 500 milyon TL'yi aşmış durumda.

Deniz Feneri'nden yapılan açıklamada basında yer alan yanlı ve haksız haberler ile kamuoyunu yanlış bilgilendiren Basın-Yayın organlarının, haber dezenformasyonu ile siyasi amaç ve çıkarlarını korumaya çalıştıkları belirtildi.

Açıklamanın devamında dezenformasyon yani yanlış veya 'doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi'nin, basında sıklıkla görülen bir yıldırma politikası olduğunu belirtilerek, "Dezenformasyonun, çarpık, opörtünist, pragmatik ve makyevelist bir gazetecilik mentalitesinin ürünü olduğu aşikar bir gerçektir" denildi.

Dezenformasyona en iyi örneğin Deniz Feneri davası olduğunu öne süren dernek, bir takım gelişmeleri engellemek için, o gelişme potansiyelini bastırarak, yanlı, bastırıcı haber ve yorumlar yapan Basın organlarının tarafsızlık yeleklerini tekrar kolaçan etmeleleri gerektiği vurguladı.

Basında, Almanya'daki Deniz Feneri e.V davasında, iddianamede derneğin adının yalnızca karşı dernekten alınan 7 milyon 40 bin Euro bağış sırasında geçtiği ispat edildiği halde bu haberlere yer verilmediği, aksine haber bombardımanına tutulan dernek yıpratılmaya çalışılarak, Deniz Feneri Derneği yöneticileri ile yaptıkları röportajların ve elde ettikleri doğru haberlerin kasten yayınlanmadığı kaydedildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
Deniz Feneri Derneği Kanal 7 Televizyonu aracılığı ile, Almanya'daki dernekten alınan bağışın, tamamiyle bankacılık üzerinden ve yasal bir şekilde yapıldığını, resmi mercilere gerekli bildirimler zamanında ulaşmıştığını, belegeleri ile ispatlamış olsa dahi bugün dernek hakkındaki asılsız suçlamalarının bir ürünü olarak kamuoyunun güvenini düşürmüşlerdir.

İç ve dış denetimi kontrollü bir şekilde sağlanan dernek;

-2004 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile "Kamu Yararına Çalışan Dernek" statüsüne kavuşan dernek İçişleri Banalığı tarafından denetlenmekte olduğunu ispat etmiştir.

-Kanal 7 Televizyonu ile Deniz Feneri Derneği arasında usülsüz ve hukuka ayrırı bir bağ bulunmadığı tespit edilmiş, medya kuruluşları ısrarla bu haberleri görmezden gelerek, kendi haber dezenformasyonlarına devam etmişlerdir.

-2002 yılından itibaren ISO 2001 Kalite sistemi gereği belli aralıklarla iç denetimi yapılmıştır.

Yanlı haber yapan bu basın organları, Almanya'daki dernek ile ilgili haberler söz konusu olduğu zaman ekranda Deniz Feneri Derneği'nin logosunu, lojistik merkezlerin fotoğraflarını kullanarak, akıllarda suçlu tarafın Deniz Feneri Derneği olduğuna ilişkin bir imaj yaratmak istemişlerdir. Dernek tarafından defalarca uyarılan ve mahkemeye verilen bu basın-yayın organları yanlı ve aşağılayıcı söylemlerine uzun süre devam etmişlerdir.

Davanın üzerinden bir yıl geçti. Dernek yetkilileri geçtiğimiz cuma günü yaptıkları istişare toplantısında bu konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu; Deniz Baykal ve CHP yöneticileri, uzunca bir süredir Deniz Feneri e.V. isimli dernekle ilgili haberleri iktidarı yıpratmak için siyasi amaçlı kullanmak isterken kasıtlı olarak Türkie Deniz Feneri'nin Tüzel kişiliğine saldırmakta ve kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarda bulunmuşlardır.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykala 1 Milton TL'lik tazminat davası açan Deniz Feneri Derneği Yetkilileri hukuki sürece ilişkin şu açıklamalarda bulundu; "Davanın ilk duruşması 14 Mayıs 2009 tarihinde Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yapıldı. Davada her iki tarafı da avukatları temsil etti. Duruşmada derneğimizin avukatının talebiyle Deniz Baykal'ın sosyal ve ekonomik durumunun, mal varlığının ve CHP'nin gelir giderdurumunun tespit edilmesine karar verildi. Baykal'ın iftira ve saldırıları karşısında önce mektup yazarak derneğimizin adını siyasi malzeme konusu yapmamasını ihtar ettik. Hukuki mecra dışında başka bir çare kalmadığından mücadelemizi bu yoldan sürdürüyoruz. Adaletin tecelli edeceğine dair inancımızı koruyoruz."
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 501
Bu Ay : 4058
Toplam : 4058

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom