Sporda Vizyoner Yaklaşım

İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) tarafından “Beden Eğitimi ve Sporda Vizyoner Yaklaşımlar” konulu panel düzenlendi.

Sporda Vizyoner Yaklaşım Malatya Spor

İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cengiz Arslan, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gıyasettin Demirhan ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nevzat Mirzeoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panel, BESYO Konferans Salonu’nda yapıldı.

Paneli çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci takip etti. Antrenörlük mesleki gelişiminde vizyoner yaklaşimlar konusunu ele alan Doç. Dr. Cengiz Arslan, mesleki yönlendirme konusunda ülkemizde önemli sorunlar olduğunu vurgulayarak, “Bizler çocuklarımıza henüz çok küçük yaşta iken büyüyünce ne olmak istediklerini sorarız. Onlar da tabi olarak o dönemde kendilerine popüler gelen meslekleri söylerler. Doğal olarak cevapları bizlere çok mantıklı gelmediği gibi, onlardan da o yaşta iken çok mantıklı bir mesleki seçim yapmalarını bekleyemeyiz. Ama o dönemden sonra çocuklarımıza bir daha da bu doğrultuda bir soru soramayız. Ben bunu önemli bir sorun olarak algılamaktayım. Onun için mesleki seçim ve gelişim konusunda sizlerin mantıklı tercih yapacağınız bir dönemde vizyoner bir süreç izlemeniz gerekmektedir” dedi.

Bir antrenörün sporcu için en iyi öğretici ve iyi bir arkadaş olduğunu belirten Doç. Dr. Arslan, antrenörlük mesleğinde performans, kariyer ve kariyer planlaması, gelişimi ve yönetimi süreci konularında ayrıntılı bilgiler verdi. Arslan, “Bir antrenör güçlü, zayıf yanlarını ve kendisini tehdit eden unsurları iyi bilmeli ve vizyoner bir kişiliğe sahip olması için de sürekli okuyan, araştıran, kendini yenileyen, gündemi, teknolojiyi ve dünyadaki yenilikleri takip eden biri olmalıdır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Gıyasettin Demirhan ise, beden eğitimi öğretmen nitelikli ve araştiran öğretmen konusunda bilgiler verdi. Demirhan, “Teorik olarak kitapları okur, okula gitmeden bile öğretmen olabilirsiniz. Bu çok önemli bir şey değildir. Önemli olan teorik olarak öğrendiklerinizi uygulamaya nasıl aktaracağınızdır. Yarın öğretmen olduğunuz zaman ders yaptığınız sınıfta farklı düzeyde, kültürde ve farklı davranış biçimine sahip olan öğrenciler olacaktır. Sınıfta davranış ve sınıf yönetimi gibi farklı sorunlarla karşı karşıya kalacaksınız. O yüzden öğretmen olarak her bir öğrencinin bu özelliklerini öğrenerek plan yapmak zorundasınız. Bir beden eğitimi öğretmeni olarak bu ve benzeri sorunlarla başa çıkmak, hatta fazlasını yapabilmek için araştırmacı bir kişiliğe de sahip olmalısınız” şeklinde konuştu.

Araştırmacı öğretmen profilini yapılan bir araştırma sonucu ile açıklayan Demirhan, “Araştırmacı öğretmen; mevcut bilgilerini yeni olanaklarla ve yeni dünyayla karşılaştırıp günümüz şartlarını uyarlayan, dünyada olanların farkında olan, öğrenmek, araştırma yapmak ve kendini geliştirmekten hoşlanan, merak eden ve sorgulayan, farklı şeyleri ve yenilikleri takip edip öğrencilerine bu yenilikleri okul ortamında kazandırmaya çalışan, çocuğun daha iyi bir düzeye gelmesi konusunda daha ne yapabileceğini düşünen, kitapların ve denenmişlerin ötesinde çaba gösteren ve rutinin dışına çıkan öğretmendir” dedi.

Doç. Dr. Nevzat Mirzeoğlu ise, beden eğitimi ve sporda yönetim alanına değindi. Literatürde çok değişik şekillerde spor yönetimini tanımlamanın mümkün olduğunu belirten Mirzeoğlu şunları söyledi:

“Bunların ortak noktalarına baktığımızda, spor örgütlerinin ya da organizasyonlarının önceden belirlenmiş alanlarını gerçekleştirmek için tüm kaynakları bir araya getirerek işe koşulma süreci olarak ifade edilmektedir. Hepsinde ortak nokta ise bir takım kaynaklarımız var ve yönetim bilimine göre bu kaynaklar her zaman kıttır. Yani bu özel işletme olsa bile. İşletmeci az yatırımla çok para kazanmak ister.

Az kaynakla verimli iş üretebilme süreci hizmet sektöründe de, ürün ve spor sektöründe de böyledir. Bu kaynaklara gelince bu kaynakların kalbinde insan vardır. Hiçbir örgüt yoktur k, insansız, insana rağmen verimli olabilsin. Spor, çok önemli bir sosyal kurumdur. Bu şekilde dikkate aldığımızda insanla ilişkili, yöneten, yönetilen, oynayan, sergileyen ve sergilenen her aşamada insan faktörü birinci sıradadır. Çünkü insanları etkileyen başka bir sektör yoktur. Medyada bu kadar yer alan, milyonlarca insanı kendisine bağlayan spor, sosyal yönü geniş olan bir alandır. Sporun bu sosyal gücü spor yöneticilerine de çok önemli roller yüklüyor. Belki de hiçbir alanda olmadığı kadar sosyal sorumluluk spor yöneticisinin temel sorumlulukları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu da ciddi farklılıklar ortaya koymaktadır.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 264
Bu Ay : 4062
Toplam : 4062

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom